Fotó: Antal Erika
Megnyitja kapuit szombaton a Maros megyei Gernyeszegen található Teleki-kastély, az egész napos rendezvényről gróf Teleki Kálmán, a kastély tulajdonosa számolt be a Krónikának.
2017. július 21., 22:332017. július 21., 22:33
Ismeretterjesztő, interaktív és kulturális programokkal várják a résztvevőket a szombaton rendezendő gernyeszegi kastélynapon.
A rendezvény délelőtt tíz órai megnyitóján a gernyeszegi iskolások eljátsszák a nagyszüleim házasságkötés utáni bevonulását a Teleki-kastélyba, majd elkezdődnek a felnőtteknek és gyerekeknek szervezett programok” – mondta el lapunk megkeresésére gróf Teleki Kálmán, az épületegyüttes tulajdonosa.
A kastélylátogatások fél tizenegytől kezdődnek Kálmán Attila, Fábián István, Kiss Anna és gróf Teleki Kálmán vezetésével, a túrák keretében a résztvevők megismerkedhetnek a patinás barokk épület felépítésével, történetével. Tizenegy órától a Bethlen Istvánról és Bánffy Miklósról szóló dokumentumfilmeket tekinthetik meg az érdeklődők, majd a kastélynappal párhuzamosan szervezett
a műemlékek értékesítéséről, felhasználásáról, valamint a Teleki-kastélyról, mint a Maros mente fejlesztésének egyik forrásáról.
Fotó: Haáz Vince
A délutáni programpontok között szerepel Teleki Domokos régész előadása, a gernyeszegi templom meglátogatása, beszélgetés Teleki Nicole-lal, gróf Teleki Kálmán feleségével, dokumentumfilmek vetítése, valamint további kastélytúrák idegenvezetőkkel. A Teleki-birtokon felállított színpadon öt órakor lép fel a gernyeszegi kórus, majd az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport és Codex régizene-együttes előadását tekinthetik meg az érdeklődők.
A szervezők ezúttal sem feledkeznek meg a gyerekekről, akik a Piroska és a farkas című bábelőadást nézhetik meg Halmágyi Éva és Bonczidai Dezső előadásában. Az interaktív kalandjáték tizenegykor kezdődik, és fél egyig tart, valamint a kicsik a kézműves műhelyekben gyöngyöt fűzhetnek, koronát készíthetnek, majd szabadtári játékokon vehetnek részt.
A Marosvásárhely és Szászrégen között, a Felső-Maros mentén található Gernyeszeg leginkább a 18. század végén épült barokk kastélyáról nevezetes. A kastély érdekessége, hogy az év naptári beosztásának megfelelően 52 helyiséggel és 365 ablakkal rendelkezik. A hatalmas parkkal és várárokkal körbevett, emeletes épületet 2006-ban kapta vissza a Teleki-család, de az ingatlanban működő tüdőszanatórium csak 2011-ben költözött ki. Gróf Teleki Kálmán azóta számos erőfeszítést tett, hogy megmentse ősei birtokát.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!