„Márciusban sem fogunk tétlenkedni, hiszen itthoni előadásaink mellett vendégjátékokat fogadunk, meghívásoknak teszünk eleget, mindeközben pedig négy bemutatót tartunk, és megemlékezünk a színház világnapjáról is” – foglalta össze az elkövetkező időszak eseményeit Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház főigazgatója.
2017. március 01., 13:222017. március 01., 13:22
Március folyamán Brassóba, Egerbe és Nagybányára is ellátogat a Szigligeti Társulat, a Nagyvárad Táncegyüttes pedig Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, illetve Bukarestben, a Petőfi-házban, valamint a Bukaresti Nemzeti Táncközpont éves fesztiválján is bemutatkozik. „Az eseményekben gazdag tavaszvárást A mi osztályunk március 18-ai búcsúelőadása, a 27-ei világnapi nyílt nap, valamint a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Roberto Zucco című vendégelőadása koronázza meg\"– tette hozzá a főigazgató.
Balogh Attila a Trónok arca casting március 3-ai premierjéről beszélt. A stúdió-előadást különleges próbafolyamat előzte meg, amelyben az alkotók elsősorban improvizációs gyakorlatokkal, zenei és képzőművészeti rögtönzésekkel foglalkoztak. A produkció célcsoportja elsősorban a középiskolás és egyetemista közönség, a nézők pedig sok zenére, játékra és interaktivitásra számíthatnak. Az előadás látványtervezői nem ismeretlenek a váradiak számára, hiszen Golicza Előd és Hotykai Evelin már korábban is dolgoztak a társulattal A hetedik lépcsőfok, valamint a Három nővér című produkciók kapcsán. Az előadás zenéjét Iszlai József szerezte, a dalszövegírók pedig az Élő Várad Mozgalom fiatal szerzői, Biró Árpád Levente és Jock Evelin voltak.
Március 10-én 19 órától Barbárok címmel nagyszínpadi bemutatót tart a Nagyvárad Táncegyüttes. „Hiányzik az életünkből az igazi, tiszta, társainkhoz való ragaszkodás. Rég nem tudunk úgy élni, és régen nem tudjuk úgy tisztelni egymást, mint őseink. Túlságosan eltávolodtunk a természettől, az őszinte emberi érzések hiánya az ember elmagányosodásához vezetett. Előadásunk népi gyökereinkből táplálkozva – a fent említett gondolatokra építve – próbál egy ma is aktuális témát a teljesség igénye nélkül feszegetni, amely a társadalmunk, az egónk barbár mivoltát helyezi nagyító alá\" – mondta a Móricz Zsigmond azonos című novellája alapján készülő táncszínházi produkció rendező-koreográfusa, Györfi Csaba a készülő produkcióról. Az előadás zeneszerzője Cári Tibor, látványtervezője Cristina Breteanu, a videomontázst pedig Lungu Arnold készítette. A bemutatóra a Szigligeti-bérletek érvényesíthetőek.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!