Fotó: Tőkés Hunor
Egy világ van ebben a könyvben, egy világ, amelynek Dávid Gyula a középpontja – fogalmazott Dávid Gyula irodalomtörténész, szerkesztő Elődök nyomában – Kortársak közelében című kötetének csütörtöki kolozsvári bemutatóján Demény Péter író.
2018. szeptember 28., 20:172018. szeptember 28., 20:17
2018. szeptember 28., 20:232018. szeptember 28., 20:23
A Polis Kiadónál megjelent kötetről Demény Péter azt mondta, a szerző már fiatalon érdeklődést mutatott múltunk nagyjai iránt, sokakkal együtt viselte az ’56-ot megelőző és az utána következő nehézségeket. Méltatta a könyv precizitását és a 90 éves szerzőt, akinél
Mint elhangzott, sokan Dávid Gyulának köszönhetően ismerhették meg Reményik Sándor munkásságát, aki „több, mint a végvári versek írója”, és Bánffy Miklóst, akiről Dávid Gyulától tudják sokan, hogy krimit is írt. Buzogány Dezső, a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet professzora az eseményen visszaemlékezett, hogy amikor másodéves teológus volt, sokak bámulatára Dávid Gyula három lépcsőfokot lépett át egyszerre, és amit 90 évesen tesz, azt is kevesen tudnák csinálni – olyanként jellemezte az irodalomtörténészt, akit kitartása máig végigkísér.
Dávid Gyula elmondta, augusztusban már megjelent egy „hencegő kiadvány”, amit augusztusban vehetett kezébe, kilencvenedik születésnapján, ezen kívül két évvel ezelőtt már napvilágot látott a most bemutatott kötet különkiadása. Az 1956-os év hatvanadik évfordulójára emlékezve a szerző írt az erdélyi megmozdulásokról, az ezeket követő perekről és az akkori események irodalmi vonatkozásairól – ezek az írások is szerepelnek a kötetben.
Fotó: Tőkés Hunor
A szerző elárulta,
A szerző bevallása szerint az idők során nem tudott és nem is akart személyes momentumokat mellőzni. Jó néhány olyan írás van a kötetben, ami olyan írókról és költőkről szól, akiket gyerekkora óta – „vagy, mint Páskándi Gézát, egész extrém helyzetben” – ismerte. Úgy fogalmazott, életük része volt, így amikor róluk írt, úgy érezte, személyes élményeit feltétlenül el kell mondania.
– mondta a Dávid Gyula. A kötet tanulmányai, esszéi, emlékező írásai az erdélyi, romániai magyar irodalomhoz, egyes írókhoz-költőkhöz kötődnek: a kiadvány első ciklusában Bánffy Miklós, Kós Károly, Reményik Sándor életművéhez, Áprily Lajos, Berde Mária, Nyírő József, Tamási Áron pályájának egyes mozzanataihoz, utóéletük viszontagságos történetéhez.
Fotó: Tőkés Hunor
A második ciklusban a szerző kortársairól: Bajor Andorról, Domokos Gézáról, Fodor Sándorról, Páskándi Gézáról, Szilágyi Domokosról, Páll Lajosról szóló írások olvashatóak. „Legtöbbjükhöz személyes is a kötődésem, s ettől jó néhány írás születésekor nem tudtam – nem is akartam – elhatárolódni” – írja a szerző. A kötet utolsó – Összefüggések, háttértörténetek című ciklusába rendezett írások a kor irodalmi életének néhány meghatározó eszméjét (a transzilvanizmust, a „székely íróságot”, a „népszolgálatot”), illetve irodalmi fórumát, intézményét (Erdélyi Helikon, Hitel, a marosvásárhelyi Kemény Zsigmond Társaság) és az azokhoz kötődő írók 1945 utáni sorsát helyezik a vizsgálat középpontjába.
A kötetben helyet kapott egy-egy tanulmányban Bánffy Miklós román, illetve Lucian Blaga magyar recepciójának nem egy vonatkozásban viszontagságos története is. Jövő héten Kolozsváron megünneplik Dávid Gyula 90. születésnapját: az eseményre október 11-én, csütörtökön 18 órától várják a közönséget Magyarország főkonzulátusán.
Tőkés Hunor
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!