Fotó: Krónika
Fotó: Máthé Kincső
A kezdetekkor Sándor Krisztina, az ODFIE főtitkára és Rácz Norbert alelnök is ifjú csepűrágóként készült a megmérettetésre. A főtitkár 1997-ben a homoródalmási csapat tagjaként érkezett a legelső találkozóra, ahonnan Rejtő-előadásukkal első díjat vihettek haza.
Kádár Kincső szervező és zsűritag szerint a színjátszón az idő múlása is szembetűnővé válik, hiszen a jelmezbe bújt fiatalok zöme nemrégiben még a gyermektáborokban zsivajgó siserehad tagja volt. Az egyletet képviselő szervező mellett a Kozsik József marosvásárhelyi színművész, Kozsik Ildikó bábszínész, egyetemi oktató, Karner Ottó, a budapesti Unitárius Alkotók Társaságának (UART) elnöke, Fogarasi Alpár kolozsvári színművész, Székely Benczédi Éva csíkfalvi román és magyar irodalom szakos tanárnő és Bonczidai Éva teatrológus alkotta zsűri értékelte a fellépők teljesítményét. Mint mondják, voltak egy kaptafára készített előadások is – hármat szinte ugyanazzal a díszlettel játszottak, de emlékezetes és ötletes színpadi megoldások is születtek. Az előadások elbírálásakor – a találkozó jellege miatt is – nem annyira a művészi színvonal, a technikai bravúr vagy a hibátlan alakítás volt a döntő, hanem a kiegyensúlyozott csapatmunka, az ifjúságközeli témák megtalálása, a képben és helyzetekben való gondolkodás fejlesztése vált iránymutatóvá. A több mint kétszáz fellépőt és érdeklődőt fogadó rendezvény fődíját Karinthy Frigyes Tanár úr, kérem című regényéből készült produkciójukkal az alsófelsőszentmihályi csapat nyerte el, és felléphetnek az augusztus 2–9. között Nagyváradon zajló Kárpát-medencei Nyári Egyetemen is. Második lett a kökösiek anderseni kis gyufaárus lány történetén alapuló mozgásszínházi előadása, a harmadik díjat pedig a szentábrahámiak népmese-feldolgozása, a Csicseri történet érdemelte ki.
Az idei színjátszó krónikája jegyzi az UART erdélyi fiókjának, az Erdélyi Unitárius Alkotók Társaságának megalakulását is. Az alapító okiratot a zsűritagként résztvevő művészek mellett Farkas Wellmann Endre költő és az ODFIE vezetősége, Szabó László és Rácz Norbert is aláírták.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.