Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár szombaton, a Budavári Nagyboldogasszony-templomban tartott beszédében jelentette be, hogy Bartók Béla születésnapja legyen a magyar zene napja
Fotó: Bodnár Boglárka/MTI
Március 25., Bartók Béla zeneszerző születésnapja lehet ezentúl a magyar zene napja.
2025. március 23., 21:532025. március 23., 21:53
2025. március 23., 21:562025. március 23., 21:56
A kulturális kormányzat üdvözlendőnek tartja azt a civil kezdeményezést, amelyet a mai napon Szarka Tamás Kossuth-díjas művész elindított,
– jelentette be Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár szombaton, a Budavári Nagyboldogasszony-templomban tartott Missa Missio koncert előtti beszédében.
Amint az MTI írta, az egyéves előkészítési sorozat után 2026-tól a magyar zene napját minden év március 25-én tarthatják.
Felbecsülhetetlen gyűjtőmunkájukkal új alapokra helyezték a népzenei hagyomány kutatását, megőrzését, megélését, miközben a 20. század meghatározó remekműveit hívták életre – hangsúlyozta az államtitkár. Závogyán Magdolna a Missa Missio című miséről úgy fogalmazott: Szarka Tamás remekműve tanúságtétel, keresztény nemzetünk gazdag kulturális örökségének lenyomata, megélt hitvallás istenről, értékekről, kultúráról.
Szarka Tamás zeneszerző a koncert előtti beszédében kiemelte, hogy
Most elkezdődik az az egyéves előkészítési sorozat, amelynek segítségével, 2026-tól a magyar zene napját minden év március 25-én méltóképp meg lehet majd ünnepelni – fűzte hozzá.
Csupa játék, lendület, átváltozás a Kolozsvári Állami Magyar Színház legújabb, múlt héten bemutatott produkciója, a Bartók Béla és Kodály Zoltán életművéből inspirálódott Ifjú barbárok.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!