A nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput Társulata közösen ünnepli a bábszínházi világnapot az Arcadia Társulattal, a Piri és a farkas című produkciót láthatják a nézők
Fotó: Szigligeti Színház Lilliput Társulat/Facebook
Március 21. a bábszínház világnapja, ez alkalomból többek közt Kolozsváron, Nagyváradon, Temesváron és Sepsiszentgyörgyön is játékos eseményekkel örvendeztetik meg a gyerekeket.
2025. március 20., 22:012025. március 20., 22:01
A kolozsvári Puck Bábszínház magyar társulata a világnap alkalmából március 22-én előadással, és az ahhoz kapcsolódó kézműves foglalkozással várja közönségét.
Amint a produkció leírásában olvasható, Plüm-Plümöt, a kalandvágyó kisfiút az előadás során a nézők elcsíphetik, amint lepkékre vadászik. A foglalkozás során mindenki elkészítheti saját pillangóját, pálcás bábját, amit közösen kipróbálhatnak, és talán még Plüm-Plümöt is sikerül meghívni egy rövid közös játékra. A kézműves foglalkozás ingyenes, a helyek száma azonban korlátozott, így előzetes regisztrációhoz kötött a részvétel. A foglalkozáson szívesen látják a szülőket is.
Temesváron interaktív foglalkozást szerveznek a gyerekeknek Az aranyszőrű bárány című népmeséhez kapcsolódóan.
március 21-én, a bábszínház világnapján. Pénteken 10 és 13 órától a Bástya ad otthont az interaktív foglalkozásnak, ahol a gyerekek nemcsak hallgatói, hanem aktív szereplői is lehetnek a mesének, együtt játszhatják el Az aranyszőrű bárány című népmese történetét, miközben bepillantást nyernek a mesélés és a bábjátszás kulisszatitkaiba. Az esemény a Projektközponttal együttműködésben valósul meg.
Nagyváradon a világnap alkalmából március 21-én 18 órától különleges előadásra várnak mindenkit – közölte a Szigligeti Színház Lilliput Társulata.
A Piri és a farkas/Scufița roșie egy kétnyelvű rendhagyó előadás lesz – az egység és az együttműködés szimbóluma, valamint egy meghívás a román és magyar közösségek gyermekei felé. Bár a két bábszínházi társulat különböző színházak égisze alatt működik, küldetésük közös: varázslatos történetekkel elbűvölni a gyermekeket, olyan mesékkel, amelyek túlmutatnak a nyelvi és kulturális határokon. „Ezzel a projekttel szeretnénk hangsúlyozni, hogy bár különböző közönségekhez szólunk, a két társulat mégis együtt van – egy térben, egy szakmában és egy közös célban: élményt és tudást adni a gyermekeknek” – olvasható a közleményben. Sepsiszentgyörgyön is ünnepel a Cimborák bábszínház.
Bábelőadásokkal, kiállításokkal, gyerekfoglalkozásokkal, koncerttel és családi nappal várja a kicsiket és nagyokat a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház keretében működő Udvarhely Bábműhely a bábszínház világnapja alkalmából.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!