László Noémi költő: „a jó vers tökéletlenségében is tökéletes. Szép, mert igaz, és nyílegyenesen célba talál”
Fotó: Beliczay László
Világot gyújt és rendet rak a vers, melenget vagy lehűt, bezsongat vagy vigasztal. A vers megváltó rés a mindennapok falán – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére a magyar költészet napja alkalmából László Noémi József Attila-díjas kolozsvári költő, akinek eddig tizenegy verseskötete és egy meséket felsorakoztató könyve látott már napvilágot.
2024. április 11., 09:572024. április 11., 09:57
A költészet napját 1964 óta ünneplik április 11-én, József Attila születésnapján a magyar nyelvterületen. Ezen a napon Erdély-szerte is szerveznek a költészetre összpontosító rendezvényeket a különböző kulturális intézmények, iskolák. Maratoni vagy rövidebb lélegzetű felolvasásokkal, meghívott költőkkel, kerekasztal-beszélgetésekkel tisztelegnek a vers előtt.
László Noémi József Attila-díjas kolozsvári költőt arról kérdeztük, miért jó a világnak az, hogy egyáltalán létezik vers. Kérdésünkre úgy válaszolt, a vers alternatíva, amivel sokunk csak ritkán él, mert „dolgunk van”.
László Noémi a marosvásárhelyi könyvvásáron dedikálás közben
Fotó: Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár
– fogalmazott a költő. Azt is megkérdeztük tőle, meglátása szerint mik a jó és a rossz vers ismérvei, azaz mitől lesz jó vagy rossz egy költemény.
„A rossz vers hamis. Szavai nem leplezik a hozzáértés, az odaadás, az ihlet, az avatottság hiányát. A jó vers tökéletlenségében is tökéletes. Szép, mert igaz, és nyílegyenesen célba talál” – szögezte le László Noémi.
Kérdésünkre, hogy melyik a kedvenc verse, azt válaszolta, hogy nincsen ilyen. „Sokféle vers tetszik, melyek nem összemérhetők. Kavarognak bennem magyar, román, angol, francia, német versek eredetiben és sokegyéb más, magyar fordításban.
– mondta el kolozsvári költő.
László Noémi költő, műfordító 1973-ban született Kolozsváron. Magyar-angol szakon végzett a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen, tolmácsfordítóként dolgozik. Tizenegy verseskötete jelent meg, ezen kívül közölt antológiákban, illetve számos erdélyi és határon túli magyar folyóiratban. 2020 őszétől a Kolozsváron megjelenő Napsugár és a Szivárvány főszerkesztője.
Tizenegy verseskötet után most meséket tartalmazó kötettel jelentkezik László Noémi kolozsvári költő: a Gutenberg kiadónál lát napvilágot a Keljfeljancsi – mesék hívőknek és hitetleneknek című könyve, amelyet Tomos Tünde illusztrált.
Darázsolás – ez a neve László Noémi költő és Kürti Andrea grafikusművész, illusztrátor legújabb projektjének, amelyet az alkotópáros több közös kötetét megjelentető csíkszeredai Gutenberg Kiadó kezdeményezett.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!