Fotó: Boda Gergely
Életműdíjjal tüntették ki, amelyet többnyire a pályájuk végéhez közeledő alkotóknak ítélnek. Nem érkezett túl korán ez a kitüntetés?
Mindamellett, hogy nagyon örültem neki, őszintén szólva engem is meglepett. Hiszen egészen más, amikor egy nyolcvanéves művészt tüntetnek ki életműdíjjal. Czintos József szatmárnémeti színész barátom viszont azzal nyugtatgatott, hogy ő már négy éve megkapta, de ma is az élők és alkotók sorában van. A díjazók is elmagyarázták, hogy a pályafutásom mérföldkövének tekintsem a díjat, és ne afféle nekrológízű elismerésnek.
Hová illeszkedik ez a mérföldkő? Hogyan zárult az ön számára az évad, és mivel foglalkozik most?
Az elmúlt évben Marosvásárhely mellett Budapesten, Bukarestben és Craiován rendeztem, továbbá elkészítettem a Csatorna című drámám filmváltozatát. A filmes munkát folytatom, a héten nekilátok a Szegény Sudár Anna tévéfelvételeinek. Ugyanakkor a vásárhelyi színművészeti egyetemen kiváló évfolyammal dolgozhattam, ez olyan munka, ami nem engedi megvénülni az embert. És akkor még nem is említettem, hogy Kolozsváron alkalmam nyílt operát is rendezni. Mondanom sem kell: egyből beleszerettem a műfajba.
Vállalna továbbra is operarendezést?
Ha tőlem függne, és akár egyetlen szóval hívnának, holnap mennék operát rendezni. Egy prózai előadás próbáin szinte mindig meg lehet tapasztalni az alkotás kínját. Vagy te, a rendező nem érted a színészt, vagy ő nem ért téged. Vagy nem vagy biztos a dolgodban, vagy túlságosan is az vagy. Ezt a kínkeserves stádiumot nem szabad megkerülni. Az a jó, amikor a próba után csuromvizesen hagyod el a nézőteret. Az opera esetében viszont más a helyzet. Beülsz a sorok közé, felcsendül a csodálatos zene, és megszólalnak azok a kiválasztott emberek, akik valamit pluszban kaptak a Teremtőtől. Mindez együttvéve kiszorítja a rendezőből a kínt; csak a gyönyörűség marad.
A rendezés mellett a díj odaítélésében mekkora szerepet játszott drámaírói munkássága?
Az életműdíjhoz semmi köze nem lehet. Nem hinném, hogy a kommunizmus legsötétebb korszakáról írt drámakötetem a magyar kulturális minisztériumban kézről kézre járna. Nekem viszont nagyon sokat jelent a drámaírás. Csak azt sajnálom, hogy rendezőkollégáim még nem fedezték fel őket, noha már akadt szerző, aki hozzákezdett az angolra fordításukhoz.
Regényírással is foglalkozik.
Ha minden jól megy, az őszi könyvvásárra meg is jelenik az első munkám, a Soha, amely az ötvenes évek Marosvásárhelyéről szól. Közben készül a második regény is, amely egy valós szerelmi történetet dolgoz fel.
Mikor jut mindenre idő?
Egy teniszmeccs és egy horgászparti között. Ez a két dolog az, ami elviselhetőbbé teszi a rendezés, dráma- és regényírás gyakran önemésztő kínját.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.