hangzott el Adamovits Sándor újságíró, a Helikon–Kemény János Alapítvány kuratóriumi elnökének hétvégi előadásában a maros megyei Mezőmadaras református templomában. Bethlen Anikó, a marosvásárhelyi Bethlen Alapítvány vezetője tízéves koráig, egészen a család 1946-os kitelepítéséig Mezőmadarason élt, és az ő felkérésére ismertette itt Adamovits a két világháború közötti jelentős erdélyi magyar írók életét és munkásságát.
Adamovits elmondása szerint évek teltek el, amíg Kemény János terve megvalósulhatott, és olyan neves alkotók, mint Kós Károly, Tamási Áron, Áprily Lajos, gr. Bánffy Miklós, Berde Mária, Nyírő József, Molter Károly, Reményik Sándor és Makkai Sándor találkozót tarthattak a marosvécsi kastélyában és csodálatos parkjában. Az 1926-os első, alakuló találkozó eseményeit Tabéry Géza Emlékkönyvéből ismerhetjük. Adamovits Sándor részletesebben a Helikon-kör Mezőséghez kötődő íróit mutatta be. Gróf Bánffy Miklós Kolozsváron született, de az év nagy részében a bonchidai birtokon élt a család. Makkai Sándor író, református püspök Nagyenyeden született papi családban. Írásaiban szemléletes képet fest a vidékről – a Holttenger című regényében Vajdakamarásnak állít emléket. Nyírő József több regényében is feltűnik e kies táj. Wass Albert élete végéig, az óceánon túl is gondolatban hű maradt gyermekkora helyszínéhez, a cegei vidékhez. Adamovits a jeles prózaírók mellett a két mezőségi költőről, Szabédi Lászlóról és Kiss Jenőről is megemlékezett. A Mezőség másik nagy szülötte, Sütő András nem tartozott az Erdélyi Helikon-csoportosuláshoz, de mindig pártolta a helikoni eszméket, ezért az ő méltatása sem hiányozhatott a művelődéstörténeti kitekintőből, ahogy a nagy mecénásé, Kemény Jánosé sem.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.