Fotó: Krónika
2007. június 18., 00:002007. június 18., 00:00
Az évforduló elõestéjén, szombaton az író marosvásárhelyi, Vörösmarty (Mãrãºti) utcai lakóháza elõtt gyûltek össze tisztelõi, és ekkor helyezték el az emléktáblát, amely jelzi, hogy itt élt és alkotott negyven évig a Kossuth- és Herder-díjas író. Hunyadi László szobrászmûvész alkotását Markó Béla költõ, RMDSZ-elnök leplezte le (képünkön). Gálfalvi György, az ünnepség szervezõje elmondta, ötödik alkalommal gyûltek össze ilyen nagy számban Sütõ András tisztelõi, hogy születésnapján köszöntsék az írót – illetve ezúttal, hogy megemlékezzenek róla. Elõször 1987-ben a hatalom tiltása ellenére az Új Élet szerkesztõségében rendeztek ünnepséget, majd 1992-ben a Kultúrpalota telt meg zsúfolásig, akárcsak 1997-ben. Legutóbb 2002-ben gyûltek össze a barátok és pályatársak, hogy a 75 éves írót köszöntsék.
Markó Béla egykori barátként, bajtársként emlékezett Sütõ Andrásra. Beszédében a Vörösmarty utca névváltoztatását elemezte, szerinte a Mãrãºti az eredeti név torz anagrammája. „Ilyen utcában, ilyen városban vagyunk most mindannyian, és minden bizonnyal ilyen élet van mögöttünk: torz anagramma. El is akarták rejteni a múltat, de nem is akarták teljesen felszámolni, így szürkültünk, így szikárodtunk, így tûntek el sorra-szerre az ajakkerekítéses hangok körülöttünk. Abból a fekete-fehér filmbõl, amelynek 1989 elõtt szereplõi voltunk, csak keveseknek sikerült színes filmet varázsolniuk. Sütõ András, aki a minap még itt volt közöttünk, az egyik legnagyobb mestere volt ennek az átváltozásnak”– fogalmazott Markó Béla, aki a fekete március tragikus eseményeit is felelevenítette. A rendezvényen a Magyar Mûvészetért Alapítvány vezetõje is felszólalt. Gubcsi Lajos elmondta, az idén alapított Árpád fejedelem-díjat posztumusz Sütõ Andrásnak ítélték.
Tegnap az író szülõfalujában, a mezõségi Pusztakamaráson is emlékünnepséget szerveztek. A református templomban tartott rendezvényen részt vett Görömbei András irodalomtörténész, Péntek János nyelvész, professzor, Kántor Lajos irodalomkritikus, Cselényi László, a Duna Televízió elnöke és Kötõ József, az Erdélyi Magyar Közmûvelõdési Egyesület vezetõje. Az egykori pályatársak a tavaly októberben elhunyt író munkásságát, életmûvét méltatták. Bágyoni Szabó István költõ és Dobos László író levélben küldte el emlékezõ írását. Kónya László lelkész az ötven évvel ezelõtti eseményeket idézte fel, amikor Pusztakamaráson szolgált.
Az ünneplõ közönség elõtt leplezték le a Balázs Antal kopjafafaragó készítette emléktáblát, valamint Hunyadi László szobrászmûvész Sütõ Andrásról készült emlékplakettjét, a Vásárhelyen felavatott mû hasonmását.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.