Fotó: Krónika
2007. június 18., 00:002007. június 18., 00:00
Az évforduló elõestéjén, szombaton az író marosvásárhelyi, Vörösmarty (Mãrãºti) utcai lakóháza elõtt gyûltek össze tisztelõi, és ekkor helyezték el az emléktáblát, amely jelzi, hogy itt élt és alkotott negyven évig a Kossuth- és Herder-díjas író. Hunyadi László szobrászmûvész alkotását Markó Béla költõ, RMDSZ-elnök leplezte le (képünkön). Gálfalvi György, az ünnepség szervezõje elmondta, ötödik alkalommal gyûltek össze ilyen nagy számban Sütõ András tisztelõi, hogy születésnapján köszöntsék az írót – illetve ezúttal, hogy megemlékezzenek róla. Elõször 1987-ben a hatalom tiltása ellenére az Új Élet szerkesztõségében rendeztek ünnepséget, majd 1992-ben a Kultúrpalota telt meg zsúfolásig, akárcsak 1997-ben. Legutóbb 2002-ben gyûltek össze a barátok és pályatársak, hogy a 75 éves írót köszöntsék.
Markó Béla egykori barátként, bajtársként emlékezett Sütõ Andrásra. Beszédében a Vörösmarty utca névváltoztatását elemezte, szerinte a Mãrãºti az eredeti név torz anagrammája. „Ilyen utcában, ilyen városban vagyunk most mindannyian, és minden bizonnyal ilyen élet van mögöttünk: torz anagramma. El is akarták rejteni a múltat, de nem is akarták teljesen felszámolni, így szürkültünk, így szikárodtunk, így tûntek el sorra-szerre az ajakkerekítéses hangok körülöttünk. Abból a fekete-fehér filmbõl, amelynek 1989 elõtt szereplõi voltunk, csak keveseknek sikerült színes filmet varázsolniuk. Sütõ András, aki a minap még itt volt közöttünk, az egyik legnagyobb mestere volt ennek az átváltozásnak”– fogalmazott Markó Béla, aki a fekete március tragikus eseményeit is felelevenítette. A rendezvényen a Magyar Mûvészetért Alapítvány vezetõje is felszólalt. Gubcsi Lajos elmondta, az idén alapított Árpád fejedelem-díjat posztumusz Sütõ Andrásnak ítélték.
Tegnap az író szülõfalujában, a mezõségi Pusztakamaráson is emlékünnepséget szerveztek. A református templomban tartott rendezvényen részt vett Görömbei András irodalomtörténész, Péntek János nyelvész, professzor, Kántor Lajos irodalomkritikus, Cselényi László, a Duna Televízió elnöke és Kötõ József, az Erdélyi Magyar Közmûvelõdési Egyesület vezetõje. Az egykori pályatársak a tavaly októberben elhunyt író munkásságát, életmûvét méltatták. Bágyoni Szabó István költõ és Dobos László író levélben küldte el emlékezõ írását. Kónya László lelkész az ötven évvel ezelõtti eseményeket idézte fel, amikor Pusztakamaráson szolgált.
Az ünneplõ közönség elõtt leplezték le a Balázs Antal kopjafafaragó készítette emléktáblát, valamint Hunyadi László szobrászmûvész Sütõ Andrásról készült emlékplakettjét, a Vásárhelyen felavatott mû hasonmását.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.