Fotó: Imdb.com
A Csillagok háborúja legújabb, nyolcadik epizódjának története nagy vonalakban a klasszikus trilógia második része, a Birodalom visszavág cselekményét idézi – így foglalható össze a lehető legrövidebben a film tartalma.
2017. december 16., 13:202017. december 16., 13:20
2017. december 16., 14:302017. december 16., 14:30
És ez éppen elég ahhoz, hogy a sorozat rajongói elkomorodjanak, már annak fényében, hogy a hetedik rész, Az ébredő erő az új karakterek – Rey, Finn, Kylo Renn és Snoke fővezér – bemutatásán túlmenően tulajdonképpen
Meg lehet azonban nyugodni: Az utolsó jedik története ugyan valóban hajaz az első trilógia legkomorabb – és sokak szerint a legjobb – epizódjára, de fényévekkel önállóbb, és sokkal mélyebb, élvezetesebb film, mint a saga két évvel ezelőtt mozikba került hetedik része.
Fotó: Imdb.com
A forgatókönyvíró-rendező Rian Johnson – és persze a producerek – valószínűleg nehezen tudták volna hitelesen tagadni azokat a két évvel ezelőtti vádakat, miszerint a régi történet folytatásaként kigondolt Az ébredő erő létrejöttének ürügye csupán annyi volt, hogy a franchise új birtokosa, a Disney kaszáljon egy jót a Csillagok-háborúja-bizniszen. Arra viszont már nem tellett, hogy egy ötletes, eredeti történetet is kitaláljanak, ezért jóformán kockáról kockára felmondták a klasszikus első részt.
Igaz ugyan, hogy ez a film is azzal kezdődik, hogy a birodalom örökébe lépő, megerősödött Új rend rábukkan az ellenállók bolygójára, akiknek ezért menekülniük kell, a párhuzamosan futó szálon pedig a szép reményű leendő jedi egy távoli bolygón az ott remeteként élő jedi-mestertől vesz leckéket, akárcsak Luke Yodától, sőt még új, AT-M6 jelzésű új birodalmi lépegetők is felbukkannak, de azért markáns, saját történettel is rendelkezik.
világmegváltó ifjoncból megkeseredett, öreg emberré vált, aki remeteként elvonulva él, és nem hogy esze ágában sincs a bajba jutott jók segítségére sietni, de feltett szándéka, hogy hagyja elpusztulni a jedi-rendet.
Fotó: Imdb.com
Ráadásul az ellenállók sem mind azok a fényes tekintetű Grál-lovagok, az izgága pilóta, Poe Dameron például még egy kisebb zendülést is levezényel a Leia Organa tábornok fémjelezte vezetéssel szemben, miután nem ért egyet annak stratégiájával.
Útjuk azonban nem tűnik teljesen egyértelműnek, a közöttük kialakuló, szoros kapcsolat nyomán egy ideig mindkettejük történetének végkifejlete nyitottnak tűnik – egészen a nagyszabású zárásig. Amelyben a meghasonlott Luke játssza a főszerepet, de az Egy új remény epikus Obi-Wan Kenobi–Darth Vader-összecsapását idéző párbaj nem várt fordulatot vesz, ami kimondottan jót tesz a filmnek.
és a jókor, jó helyen elhelyezett, kimondottan szórakoztatóra sikeredett humorbonbonok is jót tesznek a sztorinak.
Egy dolog viszont megbocsáthatatlan: minden bizonnyal a Disney elvárásai nyomán cukiságbomba robban a filmben,
amelyek az Atlanti-óceán északi részének szigetein élő madarak, a lundák, a tengerimalacok és a pingvinek keverékének tűnnek. Nem mintha a klasszikus trilógia nem ment volna rá a cukiságfaktorra, hiszen A jedi visszatér ewokjai is ezt a vonalat erősítik. Csakhogy amíg az Endor bolygón élő kis, plüssmaciszerű lények kulcsszerepet kapnak a történetben, a porgok szerepe egyértelműen csupán annyi, hogy a moziba elvitt kisgyerekek – és a sci-fi iránt kevésbé fogékony barátnők/feleségek – figyelmét fölkeltsék, egyéb dramaturgiai feladatot nem kaptak.
Fotó: Imdb.com
Persze borítékolható, hogy idén karácsonyra világszerte gyerekek tízezrei követelnek majd plüssporgot, de a széria régi rajongóiként még a fősodratú hollywoodi filmipar működésének ismeretében is azt mondjuk: ezt azért nem kellett volna.
Ezért ha az új trilógia két év múlva esedékes befejező része ezt az irányvonalat viszi tovább, akkor jó esély mutatkozik arra, hogy a rajongók igazán erős filmet kapjanak. Mert az Erő már Az utolsó jedik oldalán is intenzíven érezhető.
Star Wars: Az utolsó Jedik (Star Wars: The Last Jedi. - Amerikai sci-fi, 152 perc, 2017). Rendezte: Rian Johnson. Szereplők: Mark Hamill, Carrie Fisher, Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac. Írta: Rian Johnson. Kép: Steve Yedlin. Zene: John Williams. Értékelés az 1-10-es skálán: 9,5
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
szóljon hozzá!