Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) szombaton osztja ki Kolozsváron idei elismeréseit. Az „erdélyi Oscarnak” is nevezett díjakat hagyományos helyszínen, a Protestáns Teológiai Intézet Dísztermében adják át 15 órától – olvasható az EMKE honlapján.
2022. április 05., 10:562022. április 05., 10:56
2022. április 05., 10:572022. április 05., 10:57
A szervezet minden évben az 1885. április 12-i alapító dátumhoz legközelebb eső hétvégén, ez évben április 9-én, szombaton tartja ünnepi közgyűlését, ezen a napon tartják a díjkiosztó gálát is.
– közölte az egyesület. Felsorolták, kik kapják az idei elismeréseket és életműdíjakat.
Életműdíjjal tüntetik ki Selmeczi György zeneszerzőt, karmestert, tanárt és rendezőt a magyar és egyetemes zenekultúráért kifejtett rendkívüli munkásságáért és a zenei közösségek neveléséért. A nemrég elhunyt Deák Gyula Levente részére a romániai magyar néptáncmozgalomban kifejtett felbecsülhetetlen értékű munkásságáért posztumusz életműdíjat adományoznak. Németh Júlia műkritikus Erdély hagyományos és kortárs művészeti törekvéseinek feldolgozásáért és közérthetővé tételéért tett önzetlen munkája elismeréseként kapja az életműdíjat.
Az EMKE Péntek János nyelvészprofesszort, néprajzkutatót is életműdíjjal tünteti ki több évtizedes szakmai munkásságáért, az anyanyelvi kultúra fontosságának hangsúlyozásáért, a tehetséggondozásban kifejtett odaadó munkájáért. Dukrét Géza helytörténész, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság elnöke sok évtizedes, odaadással végzett helytörténeti munkásságáért, számos monográfia és ismertető kiadvány megjelentetéséért kapja az életműdíjat. Fleisz János Tibor történész, egyetemi magántanár nagyváradi város-, társadalom- és sajtótörténeti munkásságáért, sokrétű publicisztikai tevékenységéért, a sakk népszerűsítéséért, nemzetközi sakk versenybírói tevékenysége elismeréseként kapja az életműdíjat.
Az EMKE idei díjazottjai:
• Bányai János-díjat kap Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus az erdélyi magyar muzeológiában elért eredményeiért.
• A Balázs Ferenc-díjat a közösségért tett példaértékű értékteremtő, értékmegőrző tevékenységéért és a közművelődésért tett munkássága elismeréséért P. Buzogány Árpád művelődésszervező kapja.
• A Janovics Jenő-díjat Székely Blanka televíziós újságírónak adományozzák a közművelődési és kulturális életünkről szóló számos tudósításért, erdélyi magyar médiavalóságunk rugalmas, kreatív és jövőbe mutató formálásáért.
• Stier Péternek, a szatmári Harag György Társulat gazdasági igazgatójának adják át a magyar közösség érdekében elvégzett kitartó munkájáért a Gr. Bánffy Miklós-díjat.
• Kallós Zoltán-díjat kap Ádám Gyula fotóművész, aki a gyimesi és moldvai csángók, a Székelyföldön és szórványvidéken élő magyarság hétköznapjait megörökítő dokumentumfotókat készít művészi érzékenységgel.
• Kozma Attila színművész kapja a Kovács György-díjat sokrétű színpadi és művészeti tevékenységéért.
• Az EMKE gr. Kun Kocsárd-díjat adományoz Lucian Nastasă-Kovács történész részére erdélyi magyar képzőművészeti örökségünk alkotásai restaurálásának elősegítéséért és a nagyközönséggel való megismertetéséért, a román–magyar, illetve Kárpát-medencei kultúrkapcsolatok fejlesztéséért.
• A Monoki István-díjat Irina Rugină nyugalmazott könyvtárosnak adományozzák a romániai magyar könyvtárügy érdekében, azon belül is a Partiumban kifejtett értékmentő és értékközvetítő tevékenységéért.
• Nagy István-díjat kap Potyó István karnagy, kántor, tanár az erdélyi magyar egyházzene és kórusmozgalom terén kifejtett kiemelkedő művészi munkájáért, valamint kiváló szervezői tevékenységéért.
• A Szolnay Sándor-díjban Kocsis Rudolf szobrászművész, egyetemi tanár részesül kiemelkedő képzőművészeti, művészetpedagógiai és restaurátori tevékenységéért.
• A Poór Lili-díjat D. Albu Annamária sepsiszentgyörgyi színművésznő kapja.
• Az EMKE Bokor Béla emeritus egyetemi tanárnak, a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány elnökének több évtizedes, a Kárpát-medencei magyarságot segítő önzetlen tevékenységéért, a különböző határon túli magyar közösségek egymásra találásának és kapcsolattartásának elősegítéséért tiszteletbeli tagságot adományoz.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!