Árnyjátékokban, mozgásban gazdag, Amor omnia című előadását is vetíti online a temesvári magyar színház
Fotó: Nagy József - Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Bár a járványügyi intézkedések miatt a teátrumok továbbra is zárva tartanak, több hazai intézmény – így a nagyváradi Szigligeti Színház és a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház – is ragaszkodik ahhoz, hogy áprilisban se hagyja színházi élmény nélkül közönségét: a világhálón közvetítik felvételről régebbi előadásaikat.
2020. április 03., 11:062020. április 03., 11:06
2020. április 03., 11:162020. április 03., 11:16
Tovább folytatják online közvetítéseiket a színházak: többek közt a nagyváradi és temesvári teátrum is azt közölte, hogy bár a járványügyi helyzet miatt a kulturális intézmények zárva tartanak, a világhálón keresztül teszik elérhetővé korábbi produkcióikról készült felvételeiket a közönség számára.
A március 15-én indult kezdeményezés kapcsán immár nyolc előadás – köztük a Szigligeti Társulat, a Nagyvárad Táncegyüttes és a Lilliput Társulat – felvételét tették közzé, többek között olyan közönségsikernek örvendő alkotásokat, mint a Liliomfi, a Buborékok vagy éppen a Nagyvárosi bujdosók című táncelőadás. Április 3-án, pénteken a Szabó T. Anna regényéből készült Senki madara című táncelőadást láthatják a nézők, amelyet 2018-ban mutatott be a Nagyvárad Táncegyüttes Tóth Tünde rendezésében. Április 5-én, vasárnap a dráMÁzat drámapályázat Kapufa és öngól című, győztes színművéből készült előadást láthatják az érdeklődők; Körmöczi-Kriván Péter művét Tasnádi-Sáhy Péter rendezte.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház is ragaszkodik ahhoz, hogy áprilisban se hagyja színházi élmény nélkül közönségét. Az elmúlt évadok előadásaiból válogatva, április 2-tól a teátrum Facebook-oldalán előre meghatározott menetrend szerint 24 órán keresztül elérhetővé váltak régebbi produkciók. Az intézmény közleménye rámutat, bár a nagybetűs Színház maga nemcsak különböző műsorok halmaza, hanem igazi közösségi élmény, most lehetőség nyílik rá, hogy az adott körülményekhez igazodva a közönség együtt élje át a temesvári társulat elmúlt évadainak legszórakoztatóbb, legismertebb, legizgalmasabb vagy legkedvesebb produkcióinak felejthetetlen pillanatait. Pénteken 19 órától az Amor omnia című produkciót lehet megtekinteni Peter Pashov és Zheni Pashova rendezésében.
A rendezők által „vizuális, szegény színháznak” nevezett stílus jegyében készült produkció improvizációkon alapuló próbafolyamat során jött létre a társulat fiatal színészeivel. A nonverbális előadásban ember és környezet kapcsolata hangsúlyozódik ki, továbbá bebizonyosodik ismét, hogy a szerelem érzése nemcsak szavakban fejezhető ki. Az árnyjátékokban és mozgásban gazdag, etűdszerűen építkező előadás képi világát Cári Tibor zenéje egészíti ki, mely gyakran a színészek előadásában hangzik el, így az Amor omnia egy igazi csapatmunka eredménye. A különböző eszközök és formanyelvek arányosan keverednek az előadásban azzal az érzelmi és érzéki gazdagsággal, amely a szerelemre, a férfi és nő közötti változatos kapcsolatokra jellemző.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!