Kali Ágnes, Horváth Benji, Fischer Botond és László Noémi a kolozsvári könyvbemutatón
Fotó: Facebook/Planetarium
Világvége hangulat és zeneiség, anarchia és spiritualitás kettőse jellemzi Fischer Botond és Horváth Benji új verseskötetét. A szerda esti kolozsvári bemutatón a hiphop és a spoken word költészetre gyakorolt hatásáról is szó esett.
2022. április 28., 15:502022. április 28., 15:50
2022. április 28., 15:512022. április 28., 15:51
A világjárvány és háború uralta mindennapjaink apokaliptikus hangulata és a hiphop lüktetése egyszerre van jelen Fischer Botond Buddha jazz és Horváth Benji Emlékmű a jövőnek című verseskötetében, melyeket szerda este mutattak Kolozsváron.
Elhangzott, mindkét kötet világvége hangulatú, ami nem meglepő a jelen helyzetben, de emberközpontú is, tele van nevekkel. Fischer Botond szerint ennek magyarázata, hogy a posztmodern utáni irodalomban van egy antropológiai nézőpont, az objektív, de a közösségben részt vevő alkotóé.
A harmadik kötetét megjelentető szerző Kali Ágnes kérdésére a Buddha jazzt egy házibuliban földön fekvő, nevető emberek csoportképéhez hasonlította. Elmondta, a kiadvány apokaliptikus hangulata azzal a nehéz helyzettel magyarázható, amiben élünk. Válaszként erre ő ír, zenél, teszi, aminek szerinte értelme van. Novelláskötete után a Buddha jazz szerkesztői unszolásra született, vallotta be, hiszen esetében, ha van cél, van motiváció is.
– válaszolt az ötödik kötetében szereplő nevekre utalva Horváth Benji, aki elmondása szerint sosem bírta elviselni azt a művészetet, mely önmagáért van, ő minden szöveggel az értelmet keresi. „Van egy problémám, aminek a végére akarok járni, hogy találjak valami feloldozást. Mindig a legvégsőkig akarok elmenni, nem tudok megelégedni a felületes feloldozásokkal” – fogalmazott az ötödik kötettel jelentkező költő.
Fotó: Facebook/Planetarium
Mivel mindkét szerző jártas a szubkultúrákban, mindkét kötetben sok a zenei utalás, de a versek formai megoldásán is a hiphop lüktetése érezhető, amiről felolvasáskor a jelenlévők is meggyőződhettek.
arról kérdezve az alkotókat, hogy szerintük a slam poetry, a spoken word (szó szerint „kimondott szó”: előadóművészet, amely elsősorban a költői, valamint az előadó esztétikai tulajdonságain alapszik – szerk. megj.) világában kell-e félteni a verset.
Fischer Botond szerint a zenei hatás nem meglepő, a hiphop világszerte nagy hatással volt a kortárs művészetre. Úgy vélte, jó, hogy verseik „így támadnak fel”, de ha felolvasva jobban hatnak, azt is jelentheti, nem elég jók ahhoz, hogy írásban is „feltámadjanak”.
A szöveg mindig a szerzőjétől független, külön életet él, mondta, mindegy, „mit gondolt a költő”, az a fontos, hogy az olvasónak mit mond. Saját munkamódszeréről elmondta, könyvkonceptekben gondolkodik, minden kötet egy újabb nyelv, újabb problémakör, és az íródó vers csak addig jelent valamit, amíg eljut az utolsó soráig. „Ha megjelent, már nem az enyém” – fogalmazott, elismerve, hogy előadáskor a vers más szinteken kel életre.
Fotó: Facebook/Planetarium
A kiadványokról tematikájáról elhangzott, egyszerre van jelen bennük a hatalommal való perlekedés és a spiritualitás kérdése.
– mondta Fischer Botond, aki szerint az embernek nem lenne szabad hatalma legyen, minden hierarchia toxikus a környezetre. Horváth Benji hozzátette, bár ő is elutasít minden hatalmat, ennek képviselőire nem úgy tekint, mint gonoszra, hanem mint olyanokra, akik „saját komplexusaiknak az áldozatai”.
– jelentette ki. Elmondta, bár vallásos környezetben nőtt fel, nem tud azonosulni semmilyen vallással, de hívő embernek tartja magát, aki a hit teremtő erejében, a gyógyulásban hisz.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!