A kolozsvári Gyufagyár utcában található kiállítótérben tekinthető meg a Monokróm történetek című kiállítás
Fotó: Deák Szidónia
Monokróm történetek – ez a címe annak a kortárs képzőművészeti kiállításnak, amely Debrecenből érkezett a kincses városba, és szeptember végéig tekinthető meg a Centrul de Interes elnevezésű kiállítótérben. A legnagyobb magyarországi képzőművészeti magángyűjteményből származó tárlatról Berszán Zsolt szervező beszélt a Krónikának.
2021. szeptember 10., 10:122021. szeptember 10., 10:12
Ipari környezetben első látásra minimalista, monokróm, vagyis egy szín árnyalataiból álló képek fogadják a látogatót, ha a kolozsvári Centrul de Interes kortárs művészeti térbe látogat. A Monochrome Stories. Az Antal–Lusztig-gyűjtemény. Debrecen című, e hónap végéig látogatható kiállítás a legnagyobb magyarországi képzőművészeti magángyűjteményből mutat be válogatást a kincses városban. A látogatók a monokróm festészet több mint negyven jeles képviselőjétől, köztük Marina Abramovićtól, Gerhard Richtertől vagy Sol LeWitt-től láthatnak alkotásokat a Gyufagyár utcai művészeti központ negyedik emeleti impozáns kiállítóterében. Berszán Zsolt, a kiállítás főszervezője megkeresésünkre elmondta, a tárlat a művészeti központ korábbi kiállításaihoz hasonlóan egy csereprogram keretében valósul meg.
A Monochrome Stories Debrecen város önkormányzatával és az alföldi városban található Modern és Kortárs Képzőművészeti Központtal együttműködésben jött létre. Berszán hozzátette,
A csereprogram második része jövőben valósul meg, a tervek szerint Debrecenben egy válogatást láthatnak majd az érdeklődők a Centrul de Interes műtermeiben alkotó vagy e térben bemutatott kolozsvári művészek képeiből – fejtette ki Berszán Zsolt. Hozzátette, a tárlat szeptember 28-ig látogatható a kincses városban, eddig több mint ezren tekintették meg – mondta el Berszán Zsolt. A kiállításon látható, absztrakt kísérletként ható alkotásokat leginkább a geometriai alakzatok és erőteljes színhasználat játéka jellemzi, arra késztetve a nézőt, hogy alaposan szemügyre vegye a képek felületét, megfigyelje az ecsetkezelést és más technikákat.
„A monokróm festészet nagyon érdekes, mert látszólag csak szín, de valójában sokkal több. Most ez adja a külföldi anyag karakterét” – fejtette ki Antal Péter, a gyűjtemény tulajdonosa a Kolozsváron bemutatott tárlat darabjairól. A kiállítás premierként mutat be munkákat többek között Moholy-Nagy László, Maurer Dóra, Erdélyi Gábor, Feledy Gyula Zoltán, François Fiedler, Jakob Gasteiger, Johannes Girardoni, Marcia Hafif, Simon Hantaï, Yuko Sakurai, Robert Schaberl, Dieter Villinger, Herman de Vries, Herbert Zangs és Károlyi Zsigmond magyarországi és nemzetközi művészektől. Az Antal–Lusztig-gyűjtemény története az 1920-as évekig nyúlik vissza, amikor Lusztig Sámuel zsidó derecskei kereskedő elkezdett képzőművészeti munkákat vásárolni az akkori kortárs művészektől.
A kezdetekben Antal Péter a nagyapja szellemiségét vitte tovább, a magyarországi progresszív alkotók munkáit vásárolta, elsősorban közvetlenül a művészek műterméből, ezzel alapozva meg a gyűjtemény 20. századi magyar festészeti vázát. Később saját elképzelése alapján alakította tovább a gyűjteményt. Úgy gondolva, hogy a gyűjtemény magyar vonatkozásban kerek és egybefüggő, egyre inkább a nemzetközi, neves művészek által készített munkák felé fordult. „Ez nálam mindig érzelmi alapon ment.
– mondta el Antal Péter a gyűjtemény összeválogatásának mikéntjéről. Jelenleg a gyűjtemény több mint ötezer műalkotást számlál, ezzel az egyik legnagyobb magyarországi magángyűjteménnyé nőtte ki magát. A nagyapja iránti elismerés és tisztelet kifejezéseképpen nevezte el Antal Péter a gyűjteményét Antal–Lusztig-gyűjteménynek.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!