A kolozsvári Gyufagyár utcában található kiállítótérben tekinthető meg a Monokróm történetek című kiállítás
Fotó: Deák Szidónia
Monokróm történetek – ez a címe annak a kortárs képzőművészeti kiállításnak, amely Debrecenből érkezett a kincses városba, és szeptember végéig tekinthető meg a Centrul de Interes elnevezésű kiállítótérben. A legnagyobb magyarországi képzőművészeti magángyűjteményből származó tárlatról Berszán Zsolt szervező beszélt a Krónikának.
2021. szeptember 10., 10:122021. szeptember 10., 10:12
Ipari környezetben első látásra minimalista, monokróm, vagyis egy szín árnyalataiból álló képek fogadják a látogatót, ha a kolozsvári Centrul de Interes kortárs művészeti térbe látogat. A Monochrome Stories. Az Antal–Lusztig-gyűjtemény. Debrecen című, e hónap végéig látogatható kiállítás a legnagyobb magyarországi képzőművészeti magángyűjteményből mutat be válogatást a kincses városban. A látogatók a monokróm festészet több mint negyven jeles képviselőjétől, köztük Marina Abramovićtól, Gerhard Richtertől vagy Sol LeWitt-től láthatnak alkotásokat a Gyufagyár utcai művészeti központ negyedik emeleti impozáns kiállítóterében. Berszán Zsolt, a kiállítás főszervezője megkeresésünkre elmondta, a tárlat a művészeti központ korábbi kiállításaihoz hasonlóan egy csereprogram keretében valósul meg.
A Monochrome Stories Debrecen város önkormányzatával és az alföldi városban található Modern és Kortárs Képzőművészeti Központtal együttműködésben jött létre. Berszán hozzátette,
A csereprogram második része jövőben valósul meg, a tervek szerint Debrecenben egy válogatást láthatnak majd az érdeklődők a Centrul de Interes műtermeiben alkotó vagy e térben bemutatott kolozsvári művészek képeiből – fejtette ki Berszán Zsolt. Hozzátette, a tárlat szeptember 28-ig látogatható a kincses városban, eddig több mint ezren tekintették meg – mondta el Berszán Zsolt. A kiállításon látható, absztrakt kísérletként ható alkotásokat leginkább a geometriai alakzatok és erőteljes színhasználat játéka jellemzi, arra késztetve a nézőt, hogy alaposan szemügyre vegye a képek felületét, megfigyelje az ecsetkezelést és más technikákat.
„A monokróm festészet nagyon érdekes, mert látszólag csak szín, de valójában sokkal több. Most ez adja a külföldi anyag karakterét” – fejtette ki Antal Péter, a gyűjtemény tulajdonosa a Kolozsváron bemutatott tárlat darabjairól. A kiállítás premierként mutat be munkákat többek között Moholy-Nagy László, Maurer Dóra, Erdélyi Gábor, Feledy Gyula Zoltán, François Fiedler, Jakob Gasteiger, Johannes Girardoni, Marcia Hafif, Simon Hantaï, Yuko Sakurai, Robert Schaberl, Dieter Villinger, Herman de Vries, Herbert Zangs és Károlyi Zsigmond magyarországi és nemzetközi művészektől. Az Antal–Lusztig-gyűjtemény története az 1920-as évekig nyúlik vissza, amikor Lusztig Sámuel zsidó derecskei kereskedő elkezdett képzőművészeti munkákat vásárolni az akkori kortárs művészektől.
A kezdetekben Antal Péter a nagyapja szellemiségét vitte tovább, a magyarországi progresszív alkotók munkáit vásárolta, elsősorban közvetlenül a művészek műterméből, ezzel alapozva meg a gyűjtemény 20. századi magyar festészeti vázát. Később saját elképzelése alapján alakította tovább a gyűjteményt. Úgy gondolva, hogy a gyűjtemény magyar vonatkozásban kerek és egybefüggő, egyre inkább a nemzetközi, neves művészek által készített munkák felé fordult. „Ez nálam mindig érzelmi alapon ment.
– mondta el Antal Péter a gyűjtemény összeválogatásának mikéntjéről. Jelenleg a gyűjtemény több mint ötezer műalkotást számlál, ezzel az egyik legnagyobb magyarországi magángyűjteménnyé nőtte ki magát. A nagyapja iránti elismerés és tisztelet kifejezéseképpen nevezte el Antal Péter a gyűjteményét Antal–Lusztig-gyűjteménynek.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!