Fotó: A szerző felvétele
A Lovagteremben való fellépését azért is különlegesnek tekintette a művésznő, mert Bethlen Gáborról feljegyzi kora, hogy zenekedvelő fejedelem volt, a dudaszót különösen szerette. A háromtagú együttes – Sebestyén Márta, Szokolay Dongó Balázs és Bolya Mátyás – a népdalokkal, szakrális és történelmi ihletettségű dalokkal régmúlt korok hangzásvilágába kalauzolta el hallgatóságát. Előadásuk során a belső-ázsiai sztyeppéken élő távoli nyelvrokonaink, a cseremiszek folklórjától kezdődően Mátyás király udvartartásán át a Rákóczi-féle szabadságharcokig különféle történelmi periódusok dalaival ismerkedhetett meg a közönség. Az autentikus hangzást korabeli hangszerek – duda, furulyák, csörgődob, koboz, citerák – biztosították, Sebestyén Márta páratlan, világszintű elismerésnek örvendő, következetesen tájszóláshű előadásmódjával kápráztatta el hallgatóit. Az ének szüneteiben a művésznő ismertette a soron következő dal gyűjtési körülményeit is.
Sebestyén Márta erdélyi koncertsorozata a marosvásárhelyi színházban ma este hét órától kezdődő előadásával ér véget. A sepsiszentgyörgyi székhelyű Magyar Köztársaság Kulturális Koordinációs Központja által szervezett turné során tegnap az illyefalvi Vártemplomban, ezt megelőzően Gyergyószárhegyen, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen lépett fel a művésznő.
J. A.
Sebestyén Márta
Világhírű népdalénekes, előadóművész. Tehetségét számtalan díj szavatolja: Az év énekesnője, Liszt Ferenc-díj, Kossuth-díj, Prima Primissima díj, Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje. Énekelt az Oscar-díjjal elismert Az angol beteg című filmben, a Deep Forest együttes Grammy-díjas világzenealbumán is. A művésznőt a magyar kultúra egyik nagyköveteként tartják számon. Fellépéseinek állandó partnere a Muzsikás együttes.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.