Fotó: MTI
2009. június 28., 15:072009. június 28., 15:07
A társulat Tamási Áron „Énekesmadár” című műve alapján készült „A csoda” című darabját játszotta a tíznapos rendezvényen, amelyen huszonöt társulat - romániai, szerbiai, szlovákiai, ukrajnai és hazai - lépett a zsűri és a közönség elé. A szakemberekből álló bíráló bizottság további hat előadást is díjazott, s elismerésben részesítette a Szabadkai Népszínház, az Újvidéki Színház, a Kassai Thália Színház, a Sepsiszentgyörgyi M Stúdió, a Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, valamint a Temesvári Csíky Gergely Színház társulatát.
Különdíjat kapott az Újvidéki Művészeti Akadémia és az Újvidéki Színház közös produkciója, amely Domokos István „Tavasz” című darabja alapján készült. A közönség díját a kassai teátrum „Rostand Cyrano de Bergerac” című előadása nyerte el.
A fesztivál éjszakába nyúló záró ünnepségén az Oktatási és Kulturális Minisztérium életműdíjat adományozott Farkas Ibolyának, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, illetve Kovács Frigyesnek, a Szabadkai Népszínház színművészének.
A zsűri a darabokban nyújtott alakításért tizenegy művészt részesített elismerésben, az egyéni díjakat Nemes Levente, Váta Lóránd, Pálffy Tibor, Nagy Alfréd (Sepsiszentgyörgy), Elor Emina (Újvidék), Győrffy András, Könczei Árpád, B. Fülöp Erzsébet (Marosvásárhely), Pálfi Ervin, Vicei Natália (Szabadka) és Tóth Tibor (Révkomárom) kapta.
Elismerésben részesült még a Sárkány Sándor, a Szabadkai Népszínház tervezője, „Háy A Gézagyerek” című darabja színpadi terének kialakításáért.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.