Fotó: Krónika
A sztori főhőse a fiatal, de sokatmegélt, ezért korán kiégett, cinikusexzsoldos és gyémántcsempész, DannyArcher, akit Leonardo DiCaprio alakít, ezért aztána karakter néha igencsak hiteltelen. Hiába eresztettugyanis borostát, és lőtték be tüsire ahaját, DiCaprio körülbelül annyira képesa kemény katona figuráját hozni, mint egypunktaréjos naposcsibe. Ez aztán az egész filmrerányomja a bélyegét, még annak ellenéreis, hogy azért színészi vénájátis megcsillogtatja, sőt anyanyelvének különböződialektusaiban való jártasságát is, mivelgyakorta kell váltania a dél-afrikai, az amerikai ésa fekete kontinens őslakói által használt angolközött, ami nem utolsó élmény. ASierra Leonéban tevékenykedő Archernek tudomásárajut, hogy egy bennszülött halász, Solomon hatalmas,több millió fontot érő rózsaszíngyémántot talált, miután a kegyetlenlázadók elrabolták, és rabszolgaságrakényszerítették gyémántbányájukban.A halász sikeres szökése után Archer egyamerikai újságírónővel együttrábeszéli Solomont, hogy vezesse el a gyémántrejtekhelyére, cserében segít vevőt találni,illetve megkeresni családját.
A film innentől kezdve untig ismertelemekből – menekülés úttalan utakonvalószínűtlenül vérszomjas felkelők éskegyetlen zsoldosok elől – építkezik, ám akadazért néhány jobban sikerült részis. Ilyen például, amikor hátborzongatórealizmussal mutatja be, hogyan képezik ki a lázadóka rettegett gyerekkatonákat, illetve amikor azt tárja anéző elé, hogyan viszonyul a nyugati ember azAfrikában zajló szörnyűségekhez: azerkölcsi prédikációkat tartóújságírónő kollégáivalegyütt csupán a sztorit látja, ésszenvtelenül fényképez, amikor a lázadókáltal kilőtt, sebesült emberekkel tele autórabukkan. Ezek mellett azonban a filmben túlteng a csöpögősmoralizálás, mindenáron azt akarja a nézőszájába rágni, hogy az idilli viszonyokmegbontásáért csakis a gyémántkereskedők,a gonosz fehér ember a hibás, a bennszülöttekpedig csupán sodródnak az eseményekkel – ezértvan az, hogy végül az egyszerű halász nyeri eljutalmát, akinek egyetlen álma, hogy fiábólorvos legyen. Mindezek ellenére érdemes megtekinteni aVéres gyémántot, mert még így ismeghaladja az átlagos hollywoodi szintet – igaz, ez inkábbcsak az átlagos szintet jellemzi.
Véres gyémánt(Blood Diamond). Amerikai kalandfilm, 2006, 143 perc. Rendezte:Edward Zwick. Szereplők: Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, JenniferConelly, Kagiso Kuypers, Arnold Vosloo. Írta: Charles Leavitt.Kép: Eduardo Serra. Zene: James Newton Howard. Értékelésaz 1–5-ös skálán: 3.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.