2007. június 08., 00:002007. június 08., 00:00
Végéhez közelít a VI. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál. Nyugodtan meg lehet előlegezni a végszót: remek volt. A TIFF szervezői nem is nagyon adtak esélyt más végkicsengésnek, példaszerűen tartották be a megarendezvények kulisszaszabályát: mindenből legyen sok. Két helyszín, Kolozsvár és Szeben, tizenkét, másmás országból érkező versenyfilm, 18 000 látogató már a fesztivál ötödik napján, egymillió eurótól csak paraszthajszállal elmaradó költségvetés, négyszáz meghívott. És ebből a rengeteg számból, helyszínből, alkotóból, produkcióból sikerült olyan egyenletet felírni, amely tükrözi a nézők számára a mozi igazi lényegét: a film nyelvén való gondolkodást, a mozi életérzését, a populáris kultúra értékjogosultságát – ne feledjük, a nickelodeonok, az amerikai ötcentes mozik népszerűsége még abban rejlett, hogy bármely más, azonos időintervallumú szórakozási lehetőségért sokkal többet kellett fizetni. Ha elhisszük, hogy a mozi az emberiség egyik utolsó nagy közösségélménye (másik a foci, csak ott kötelező a sörszag meg a tornaérettségi), a TIFF idei legnagyobb megvalósítása az, hogy miközben tömegeket mozgatott meg, a versenyfilmek színvonalgörbéje konstans maradt. Valahol a közép-felső kategóriában.
Az „értem, értem, hogy villanymotor, de mi hajtja?” szekcióba csak egyetlen észrevételt tudok sorolni, ez Mungiu aranypálmás filmje. A Cannes-i díjat szívesen látom a román rendező kezében, megérdemelten kapta, akkor is, ha tehetséges pályatársai előzőleg nagyban egyengették számára a terepet. De nem biztos, hogy versenykategóriában kellett volna indítani, fesztiválnyitó filmként bemutatni, amelyet percekig tapsol a közönség. Még kezdés előtt. A kísérleti film hajnalán a Lumiere fivérek A vonat begördül La Ciotat pályaudvarára című képsoránál meglepetésében felugrált helyéről a közönség. A TIFF nagydíjának átadásán valószínűleg nem fog.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.