A tragigroteszk komédia műfajibesorolású darabban Fülöp herceg, atrónörökös séta közben találkozikYvonne-nal, a lompos, gyengécske, félszeg, unalmas ésijedős lánnyal. A herceget az első pillanattól kezdveidegesíti; ugyanakkor az is elviselhetetlen számára,hogy muszáj utálnia szegény Yvonne-t. Kitörbelőle a lázadás, a természet törvényeellen fordul, ami az ifjaknak azt parancsolja, hogy kizárólagcsábos lányokat szeressenek, és eljegyziYvonne-t. A lány, miután a herceg menyasszonyakéntbevezetik a királyi udvarba, bomlasztó elemméválik. Jelenléte mindenkiben felidézi saját,titkolt fogyatékosságát, ocsmányságát,bűneit, és az udvar hamarosan a szörnyűségekmelegágyává változik. Mindenkiszörnyeteggé válik, beleértve a hercegetis, és lihegnek a vágytól, hogy meggyilkoljáka lányt. „Az Yvonne inkább a biológiából,nem pedig a szociológiából ered. Abból azútvesztőből, ahol rám szakadt a forma, az emberiforma határtalan, tetszőleges szabadsága, feslettsége,züllöttsége” – írja a műről a szerző.
Az előadást „intim”környezetben viszik színre – mivel a színházkistermében márciusig felújításimunkálatokat végeznek – a nagyterem nézőterénkialakított stúdiószínpadon mutatjákbe.
Yvonne szerepét Nagy Dorottyaalakítja, de szerepel az előadásban KárpGyörgy, Farkas Ibolya, Bányai Kelemen Barna ésSzélyes Ferenc is. A díszleteket és a jelmezeketDobre-Kóthay Judit tervezte.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.