A portré kategóriába benevezett film a rendező édesapját, Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvédet mutatja be. A történet két idősíkon fut: az egyik 1989 végétől a 2004-es választásokig, a másik pedig a 2004-es választási kampány idején, amelynek zártával a győztesek ünnepelnek, Kincses Előd azonban nem. Õ vesztes, a rendszerváltás és a választások vesztese.
A bukaresti Magyar Kulturális Intézet, Csíkszereda polgármesteri hivatala és a Mazsola Film Bt. szervezte, május 14–20. között tartott csíkszeredai filmszemle látogatottsága rekordot döntött. A szervezők szerint a fesztivál jövőre kinövi a színház nagytermét. A szemle célja a magyar és román filmes és televíziós szakemberek közötti szorosabb kapcsolat kialakítása, azon dokumentumfilmek bemutatása és megméretése, amelyek a modern kor filmformanyelvén szólnak. Beke Mihály András, a Magyar Köztársaság Bukaresti Kulturális Intézetének igazgatója sikeresnek ítélte meg a negyedik alkalommal megrendezett filmes mustrát, annak dacára, hogy kevesebb pénz állt a szervezők rendelkezésére, mint a korábbi években. „Elégtétellel nyugtázhatom, hogy szakszerű és profi volt az idei fesztivál, annak ellenére, hogy kevesebb kísérőrendezvényt tudtunk kínálni a közönségnek a vetítések mellett” – mondta el Beke Mihály András. Sára Sándor zsűrielnök jónak nevezte a versenyfilmeket, azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az alkotóknak meg kell tanulniuk mértéket tartani, mivel az alkotások sok esetben túl hosszúnak bizonyultak. A fesztivál nyitó- és záróestjén egyaránt elhangzott: a magyar állami szervezetek keresik az együttműködő román partnert a közös filmtámogatási kormánykeret létrehozása érdekében.
Krónika
A IV. csíkszeredai Film.Dok díjai:
Fődíj: Kincses Réka: Balkán bajnok
Kísérleti kategória: Adrian Pirvu: Throw-up
Oknyomozó dokumentumfilm: Pigniczky Réka: Hazatérés
Portré kategória: Sós Ági: Akartam volna mutatni
Legjobb szerkesztés: Kóthy Judit–Topits Judit: Forró ősz a hidegháborúban
Legjobb operatőr: Bálint Arthur: Kisvárosi mozi, Gömöri cigányok és a Nők a
hinta körül
Legjobb rendezés: Kékesi Attila: A forradalom arca – egy pesti lány nyomában
Csíkszereda megyei jogú város különdíja: Daczó Katalin: Ha eljő az öregség
A Csíki Hírlap különdíja: Csúcs Mária és Csúcs Péter, valamint Daczó Katalin és Berszán-Árus György
A Bukaresti Magyar Kulturális Intézet különdíja: Cosmin Tiglar: Fierari (Kovácsok)
A román sajtó díja: ªtefan Munteanu: Undeva in casa poporului (Valahol a nép házában)
A magyar sajtó díja: Papp Gábor Zsigmond: Az öcsém cipői
A zsűri különdíjai: Zsigmond Dezső: Élik az életüket, Szalay Péter: Mai módi, Simon Zsófia: Mostoha kézre nem adjuk és Daczó Katalin: Ha eljő az öregség
Soron kívüli zsűridíjazás: Bódis Kriszta: Falusi románc
A diákzsűri különdíja: Sós Ági: Akartam volna mutatni
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.