A társadalom peremén játszódik a To a Land Unknown című film (r. Mahdi Fleifel), a mai Athénban, ahol két palesztin testvér próbál eljutni Németországba
Fotó: TIFF
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
2025. május 22., 16:592025. május 22., 16:59
Az első vagy második játékfilmjükkel versenyző filmesek a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál nemzetközi versenyének trófeáiért küzdenek. Tizenkét produkció került be a megmérettetésbe a világ minden tájáról, ezek versenyeznek a Transilvania Trófeáért és a verseny többi díjáért, míg 10 film a What's Up Doc? Verseny díjáért küzd.
Egy jobb és békésebb valóság hiányában a művészet marad az egyetlen, ami pozitív és értelmes formába öntheti ezt a krónikus kommunikációs és empátiahiányt" – idézte a TIFF közleménye Mihai Chirilovot, a szemle művészeti igazgatóját.
A szervezők közölték a versenyfilmekről a legfontosabb tudnivalókat.
Fotó: TIFF
A társadalom peremén játszódik a To a Land Unknown című filmben (r. Mahdi Fleifel), a mai Athénban, ahol két palesztin testvér próbál eljutni Németországba. A palesztin származású rendező többszörös díjnyertes debütje egy kétségbeesett világot vázol fel, ahol az egyetlen út az álmokhoz a hozzád hasonlóak holttestein keresztül vezet.
A menekültek drámája visszatér Noaz Deshe második filmjében, a Xoftexben, amelynek rendezője debütálása (White Shadow) a 2014-es TIFF-en volt látható. Itt a világ egy képzeletbeli menekülttábor, purgatóriummal keveredve, ahol a valóság és a képzelet „izgalmasan” keveredik, és elviselhetetlenné és fullasztóvá válik.
A Peacock (r. Bernhard Wenger) empatikus szatíra, amely arról szól, hogy milyen nehéz önmagunk maradni egy egyre képmutatóbb és mesterségesebb társadalomban. Az osztrák debütfilm, amely egy Rent-A-Friend alkalmazottjáról szól, Lanthimos, Östlund és Seidl műveinek ötvözete.
A The Kingdom (r. Julien Colonna) a 90-es évek Korszkájába repít minket, ahol a klánok közötti viszályok az életet túlélési küzdelemmé változtatják. A thriller egy egész korszak erőszakosságát sűríti egy tinédzser lány és apja intenzív kapcsolatába.
Fotó: TIFF
A spanyol debütfilmben, a Sorda (r. Eva Libertad) című filmben egy pár arra vár, hogy megtudja, újszülött gyermekük anyja után süket lesz-e, vagy apja után halló. A friss szülők feszült kapcsolatát finoman és pontosan ábrázolja a film, amely bátran feltárja az intimitás és a különbségek finom árnyalatait.
Az Acts of Love (r. Jeppe Rønde) északról érkezik, Lars von Trierhez méltó hangulattal. A történet egy vallási szektában élő nőről szól, aki sok év után újra találkozik a bátyjával, a történet az elfogadás és a hit határait feszegeti.
Bár minden egyetlen helyszínen játszódik, a Miocardium (Myocardium, r. José Manuel Carrasco) hősei is kanyargós utat járnak be, hogy eljussanak egy igazsághoz, amely végül sem egyedi, sem teljesen valós.
Fotó: TIFF
A What's Up Doc? szekció negyedik éve rendez versenyprogramot a Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon, és a 10 kiválasztott film a dokumentumfilm fogalmát feszegeti, klasszikus és hibrid formákat, sőt még fikciót is ötvözve.
„A távolság fogalmából indultunk ki: fizikai, érzelmi, társadalmi, etikai távolság.
Mistress Dispeller (r. Elizabeth Lo) a válogatás legelismertebb filmje. A címben – szabadulj meg a szeretődtől – szereplő szolgáltatás Kínában létezik, és a dokumentumfilm egy feleséget követ nyomon, aki úgy érzi, hogy elveszíti a férjét, ezért igénybe veszi ezt a szolgáltatást. A
Fotó: TIFF
A veszteségről szól a Berlináléról frissen érkezett Letters from Wolf Street (r. Arjun Talwar) is. A fiatal indiai rendező dokumentumfilmje a varsói utcát figyeli, hogy otthon érezze magát, a film gyönyörű szerelmi vallomás és hovatartozás.
A Loss Adjustment (r. Miguel Calderón) című film a mexikói kortárs művészet képviselőjének dokumentumfilm-debütje, a társadalmat a művészeten keresztül nézi, egy biztosítási ügynök szemüvegén át.
Az Invention (r. Courtney Stephens) egy 16 mm-es filmre forgatott stílusgyakorlat, erőszakos színekkel, amelyet a rendező apjának (egy alternatív orvosnak) szentelt, akiről csak VHS-felvételek maradtak meg valódi tévéműsorokból.
Fotó: TIFF
Yerai Cortes flamenco gitárja (The Flamenco Guitar of Yerai Cortes, r. Antón Álvarez), a rotterdami fesztivál közönségkedvence, izgalmas és napfényes film, amely a fiatal művész családját követi nyomon.
A klausztrofób és sötét Saturn (r. Daniel Tornero)
Fotó: TIFF
A The Return of the Projectionist (r. Orkhan Aghazadeh) egy mese hangulatát és szerkezetét idézi. Egy régi filmvetítő megjavításának lehetősége egy azerbajdzsáni hegyi faluban lelkesedést, de a világ kezdete óta fennálló konfliktusokat is felébreszt.
További részletek, jegyek, bérletek, információk, programok a TIFF honlapján keresztül érhetőek el.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
szóljon hozzá!