A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Chioggiai csetepaté című előadása
Fotó: Sepsiszentgyörgyi színház
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház kapta a legjobb társulatnak járó díjat a Magyar Színházak XXX. Kisvárdai Fesztiválján a Chioggiai csetepaté című előadás bemutatásáért.
2018. június 30., 21:312018. június 30., 21:31
2018. június 30., 22:072018. június 30., 22:07
A jubileumi színházi fesztiválon 24 anyaországi és határon túli magyar színtársulat huszonnyolc produkciót mutatott be a kisvárdai közönségnek, a színházi seregszemle záró gáláját szombaton tartották. A fesztivál honlapjának tájékoztatása szerint a legjobb előadásért járó fődíjat az Újvidéki Színház Borisz Davidovics síremléke című darabja kapta.
Bíró Józsefhez hasonlóan életműdíjat kapott Vidnyánszky Éva nyugalmazott középiskolai tanár is. Számos más kategóriában értek el sikert a részvevő erdélyi társulatok és művészek. A legjobb színpadi zenéért Bocsárdi Magor részesült elismerésben a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Phaedra című előadásának zenéjéért. A legjobb látványért a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházat díjazták ugyanennek a darabnak a színpadra állításáért. A legjobb női főszereplő Varga Andrea lett a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának Hedda Gabler című előadásában nyújtott alakításáért. Az Emmi és a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza közös díjai közül a legjobb férfi főszereplő elismerést Mészáros Árpád, a Borisz Davidovics síremléke című előadásban nyújtott alakításáért kapta meg,
A gálán Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár elmondta, amikor magyar kultúráról beszélünk, akkor – földrajzi határoktól függetlenül – összmagyarságban gondolkodunk, ennek a megtartása pedig a színházi alkotóközösségeken is múlik. „Hálával tartozunk azoknak a határon túli magyar alkotóközösségeknek, akik ápolják a nyelvünket, akik viszik tovább a zászlót, és biztosítják, hogy mi merjünk összmagyarságban gondolkodni” – idézte az MTI az államtitkárt.
Jelenet a gyergyószentmiklósi társulat Phaedra című, Kisvárdán két díjat is besöprő darabjából
Fotó: Jakab Lóránt
A legjobb férfi és női mellékszereplők elismeréseit a sepsiszentgyörgyi Erdei Gábor és Bandor Éva, a komáromi Jókai Színház tagja vette át. Előbbi színművész az Alice és a Chioggiai csetepaté című előadásokban, míg színésztársát A félkegyelmű című előadásban nyújtott alakításáért jutalmazták. A legígéretesebb tehetségnek járó Teplánszky-díjat Sebestyén Hunor, a nagyváradi Szigligeti Színház 26 éves, székelyudvarhelyi származású művésze érdemelte ki a váradi teátrum Kapufa és öngól című előadásában nyújtott alakításáért. Kisvárda város polgármesterének díját Pál Ferenczi Gyöngyi, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze kapta.
Ígéretes tehetség. Sebestyén Hunor a Kapufa és öngól előadásban
Fotó: Mohácsi László Árpád
A színházi fesztivál diákzsűrije oklevélben részesítette a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Augusztus című előadását a kiemelkedő összjátékért és képi megfogalmazásért, továbbá a kiemelkedő színészi jelenlétért és a legjobb hallgatói előadásért a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kar és a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió koprodukcióját, A tavasz ébredése című előadást.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!