A Temesvári Állami Német Színház előadása, a Romániai napló a film, a fotográfia és a színház művészeti formáit ötvözi
Fotó: Ovidiu Zimcea
A Kolozsvári Állami Magyar Színház kilencedik alkalommal szervezi meg az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált; idén a rangos eseményre november 3-17. között kerül sor.
2024. október 10., 17:542024. október 10., 17:54
A fesztivál idei kiadásának alcíme: 35 év a rendszerváltás óta, melynek apropóját az 1989-es romániai rendszerváltás 35. évfordulója adja – olvasható a színház közleményében. A történelmi esemény fordulópontot jelentett Románia és a közösség számára, új korszakot nyitva mind politikai, mind társadalmi téren. A rendszerváltás a művészetekre, így a színház világára is jelentős hatást gyakorolt. A tizenöt napos fesztivál kiváló alkalmat nyújt arra, hogy a bemutatott előadásokon keresztül közös múltunkra reflektáljunk, értékeljük elért eredményeinket és kudarcainkat, valamint kijelöljük a jövő irányait.
Szőcs Géza Raszputyin című drámáját a szatmárnémeti Harag György Társulat előadásában láthatja a közönség
Fotó: Tibor Jäger
Bár a jegyek már több stúdióelőadásra elfogytak, néhányra még elérhetők helyek, illetve a fesztivál iránt érdeklődők számos nagytermi előadás közül is válogathatnak. Oana Pellea, a nemzetközileg elismert és díjnyertes román színésznő, idén is színpadra lép az Interferenciákon. Legutóbb Tompa Gábor luxemburgi rendezésében, A székek című előadásban láthatta őt a közönség a 2022-es Interferenciákon. Ez alkalommal A csendes menekülés című egyszemélyes előadásával, a Bukaresti Nemzeti Színház produkciójával szerepel a fesztivál programjában.
A tánc- és mozgásszínház szerelmesei is izgalmas programokra számíthatnak: idén először lép fel a fesztiválon a Székesfehérvári Balett társulata, valamint megtekinthetik Josef Nadj legújabb mozgásszínházi előadását, a Telihold című produkciót is, akinek az Omma című rendezése a 2022-es Interferenciákon nagy sikert aratott.
Oana Pellea, a nemzetközi szinten elismert és díjazott román színésznő idén is színpadra lép az Interferenciákon
Fotó: Florin Ghioca
Célja, hogy cenzúrázatlan, őszinte vallomásokon keresztül tükrözze az emberek közötti kapcsolatok mélységét, miközben a városi környezet hatásait is figyelembe veszi. A színésznők élettapasztalatain alapuló történetek a boldogság és fájdalom, a siker és kudarc, valamint a trauma és depresszió, elidegenedés és önfelfedezés pillanatait elevenítik meg, reflektálva az elmúlt 30 év romániai történéseire.
Szőcs Géza Raszputyin című drámáját a szatmárnémeti Harag György Társulat előadásában láthatja a közönség. A Sardar Tagirovsky rendezte produkció több fesztiválon is bemutatkozott, és 2020-ban két díjat is nyert a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján: Rappert-Vencz Gábor, a címszereplő, elnyerte a legjobb férfi főszereplő díját, míg a Harag György Társulat az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját kapta a kiváló társulati munkáért.
A 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválon több klasszikus szerző műve is műsoron szerepel. Eugène Ionesco A légbenjáró című abszurd drámáját a Kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színház kétszer is műsorra tűzi, míg William Shakespeare Ahogy tetszik című vígjátékát a várnai Stoyan Bachvarov Állami Színház előadásában tekintheti meg a közönség. Mindkét előadás rendezését Tompa Gábor jegyzi. A kortárs romániai színház kiemelkedő alakja, Nona Ciobanu rendezésében, a fesztivál utolsó napján láthatja a közönség Mihail Bulgakov egyik legjelentősebb művét, A Mester és Margaritát, a Nova Gorica-i Szlovén Nemzeti Színház előadásában.
A Vígszínház ifj. Vidnyánszky Attila rendezésével, a Kinek az ég alatt már senkije sincsen című, Arany Jánosról szóló előadásával vesz részt a fesztiválon, az előadásban Hegedüs D. Géza
Fotó: Gordon Eszter
Az előadások mellett szakmai beszélgetésekre, közönségtalálkozókra, könyvbemutatókra is sor kerül. A fesztivál programjában szereplő előadásokra jegyek vásárolhatók online a huntheater.biletmaster.ro oldalon, valamint a színház jegypénztárában.
Több szempontból is fontos elismerés a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál számára, hogy megkapta március 14-én a Román Színházi Szövetség (UNITER) Ion Caramitruról elnevezett kiválósági díját.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!