A népi kultúrát igyekszik művelni, éltetni a Hagyományok Háza az online térben is
Fotó: Hagyományok Háza
A Hagyományok Háza 2020-ban is folytatta erdélyi partnerszervezetei által összefogott, az élő néphagyományt támogató munkáját – értékelte ki közleményben a szerteágazó tevékenységet Tóth János hálózatvezető.
2021. február 25., 20:062021. február 25., 20:06
Mint írta, a 2020-as év nagy reményekkel indult, hiszen a kidolgozott tervek forrása is biztosítottnak tűnt. A pandémia miatt viszont tavasszal „újra kellett gombolni az életünket”. „Kollégáink ekkor kiváló ötletekkel próbálták orvosolni a helyzetet, így földrengésszerű változást nem kellett megélnünk sem Erdélyben, sem pedig más országrészben. A saját és a köz érdekében maximálisan alkalmazkodtunk a mindenkori és a területileg hatályos jogszabályokhoz, így majd’ minden rendezvényt meg tudtunk valamilyen szinten szervezni. Természetesen nekünk is meg kellett hallanunk az idők szavát a kiszélesedett online térben” – írta Tóth János.
A hálózatvezető kifejtette, a nehéz helyzetben számos tapasztalattal lettek gazdagabbak, s ezt a tudást a későbbi „békeidőben” is kamatoztathatják.
– összegzett a hálózatvezető. Mint sorolta, az első fél év fókuszában az oktatások álltak: elindultak az újabb, a partnereik által megszervezett tanfolyamaik, foglalkozásaik.
„Erdélyben nincs meg az az alapfokú iskolákat működtető intézményes hálózat, mint az anyaországban, így a stratégiai partnerszervezetekre hárul ez a feladat. A gazdag palettáról kiemelem a hangszer-, a néptánc-, népiének-, népmesemondás-oktatást: utóbbival kapcsolatban említem meg az elmúlt év végén kiadott Kibédi népmesék Ráduly Jánostól című kötetet, és a Csak tiszta forrásból. Magyar Népdalok III. kötetét, ami nagyban segíti ezt a munkát” – fogalmazott Tóth János. Arra is kitért, hogy
Ezek egy része – a nyári könnyítések nyomán – megvalósult, ilyen volt a Vásárhelyi Forgatag, a mérai világzenei fesztivál. Más rendezvények, így például a gyergyói FeltöltŐ Fesztivál elmaradtak. „Felszabaduló energiáinkat viszont más területeken tudtuk hasznosítani, itt kell megemlítenem a szórványvidékek kollégiumainak nyújtott hathatós kiegészítő segítséget” – mutatott rá a hálózatvezető.
A Hagyományok Háza online munkái közül Tóth János kiemelte:
A rendezvényen konferenciát is tartottak, melynek középpontjában – a hitelesség tükrében – a néptánc színpadi megjelenítésének technikai és formai követelményei álltak. Az élőben megtartott szimpóziumon neves erdélyi szakemberek adtak elő, az elhangzottak online formában is elérhetővé válnak minden érdeklődő számára.
„Kiemelném online munkáink közül az Élő Népművészet Kiállítás megvalósítását, valamint azokat a módszertani anyagokat, melyek az e területen működő szakmákat segítik a kézművesség és a folklórműfajok területén. Így született például több népdalgyűjtemény, emellett Erdély kistájait bemutató sorozat indult” – mondta a hálózatvezető. Hozzátette, a mezőségi, családi kötelékek megerősítésére irányuló „Mezőség arcai a XX. században” elnevezésű kezdeményezés a családi hagyatékokban fellelhető fotók és dokumentumok digitalizálását és bemutatását tűzte ki céljául.
Tóth János kitért a Lipinka elnevezésű online programra: a kezdeményezés a hagyományos népművészeti tevékenységek élményalapú, komplex oktatásában támogatta a pedagógusokat.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!