Kelemen István (1930 – 1977), a nagyváradi színház egykori tagozatvezetője, irodalmi titkára
Fotó: Szigligeti Színház
Beszélgetést tartanak a nagyváradi magyar színjátszás és a Szekuritáté viszonyáról csütörtökön 18 órától a a Szigligeti Színház páholyelőcsarnokában – közölték a szervezők.
2023. november 23., 11:022023. november 23., 11:02
A Kelemen István az állambiztonság dokumentumaiban című rendezvényen Plainer Zsuzsa kulturális antropológus a témában végzett kutatásait ismerteti, beszélgetőtársa Nagy Mihály Zoltán történész lesz. Amint a szervezők közlik, a rendezvény célja kettős:
A beszélgetés a Pece-parti műhely – nemzeti kisebbségek a 20. századi Váradon című rendezvénysorozat első eseménye. Az esemény szervezője a Holnap Kulturális Egyesület, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és a Szigligeti Színház.
Amint a Szigligeti Színház honlapján szerepel, Kelemen István 1930-ban született Nagyváradon. Középiskolai tanulmányait a Premontrei Főgimnáziumban folytatta, majd a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán diplomázott 1960-ban. 1961 és 1977 között a nagyváradi Állami Színház magyar tagozatának irodalmi titkára, rövid ideig a társulat művészeti vezetője.
Doktori disszertációja A nagyváradi színjátszás története a kezdetektől a Szigligeti Színház megnyitásáig címet viselte, páratlan pontosságú és forrásértékű munkájának mellékleteként pedig elkészítette a két kötetes, mintegy 800 oldalas munkát, A nagyváradi színészet műsorrendjét is.
A Pece-parti műhely – nemzeti kisebbségek a 20. századi Váradon a Holnap Kulturális Egyesület és a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet új, közös rendezvénysorozata. Célja megismertetni a váradi közönséggel a város közelmúltjáról szóló társadalom-, politika- és kultúrtörténeti kutatásokat.
Újra színpadra állítják Nagyváradon az eredetileg Foltin Jolán Kossuth-díjas koreográfus által alkotott VANmeSE című előadást, amelyet 2017-ben mutattak be először a Nagyvárad Táncegyüttes és a Szigligeti Társulat koprodukciójaként.
Mi történik, ha egy színész elfelejti a színpadon a szövegét, honnan irányítják a fényeket, mit csinál egy ügyelő – többek között ezekre a kérdésekre kapnak választ azok a nagyváradi diákok.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!