Kelemen István (1930 – 1977), a nagyváradi színház egykori tagozatvezetője, irodalmi titkára
Fotó: Szigligeti Színház
Beszélgetést tartanak a nagyváradi magyar színjátszás és a Szekuritáté viszonyáról csütörtökön 18 órától a a Szigligeti Színház páholyelőcsarnokában – közölték a szervezők.
2023. november 23., 11:022023. november 23., 11:02
A Kelemen István az állambiztonság dokumentumaiban című rendezvényen Plainer Zsuzsa kulturális antropológus a témában végzett kutatásait ismerteti, beszélgetőtársa Nagy Mihály Zoltán történész lesz. Amint a szervezők közlik, a rendezvény célja kettős:
A beszélgetés a Pece-parti műhely – nemzeti kisebbségek a 20. századi Váradon című rendezvénysorozat első eseménye. Az esemény szervezője a Holnap Kulturális Egyesület, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és a Szigligeti Színház.
Amint a Szigligeti Színház honlapján szerepel, Kelemen István 1930-ban született Nagyváradon. Középiskolai tanulmányait a Premontrei Főgimnáziumban folytatta, majd a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán diplomázott 1960-ban. 1961 és 1977 között a nagyváradi Állami Színház magyar tagozatának irodalmi titkára, rövid ideig a társulat művészeti vezetője.
Doktori disszertációja A nagyváradi színjátszás története a kezdetektől a Szigligeti Színház megnyitásáig címet viselte, páratlan pontosságú és forrásértékű munkájának mellékleteként pedig elkészítette a két kötetes, mintegy 800 oldalas munkát, A nagyváradi színészet műsorrendjét is.
A Pece-parti műhely – nemzeti kisebbségek a 20. századi Váradon a Holnap Kulturális Egyesület és a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet új, közös rendezvénysorozata. Célja megismertetni a váradi közönséggel a város közelmúltjáról szóló társadalom-, politika- és kultúrtörténeti kutatásokat.
Újra színpadra állítják Nagyváradon az eredetileg Foltin Jolán Kossuth-díjas koreográfus által alkotott VANmeSE című előadást, amelyet 2017-ben mutattak be először a Nagyvárad Táncegyüttes és a Szigligeti Társulat koprodukciójaként.
Mi történik, ha egy színész elfelejti a színpadon a szövegét, honnan irányítják a fényeket, mit csinál egy ügyelő – többek között ezekre a kérdésekre kapnak választ azok a nagyváradi diákok.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!