Kelemen István (1930 – 1977), a nagyváradi színház egykori tagozatvezetője, irodalmi titkára
Fotó: Szigligeti Színház
Beszélgetést tartanak a nagyváradi magyar színjátszás és a Szekuritáté viszonyáról csütörtökön 18 órától a a Szigligeti Színház páholyelőcsarnokában – közölték a szervezők.
2023. november 23., 11:022023. november 23., 11:02
A Kelemen István az állambiztonság dokumentumaiban című rendezvényen Plainer Zsuzsa kulturális antropológus a témában végzett kutatásait ismerteti, beszélgetőtársa Nagy Mihály Zoltán történész lesz. Amint a szervezők közlik, a rendezvény célja kettős:
A beszélgetés a Pece-parti műhely – nemzeti kisebbségek a 20. századi Váradon című rendezvénysorozat első eseménye. Az esemény szervezője a Holnap Kulturális Egyesület, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet és a Szigligeti Színház.
Amint a Szigligeti Színház honlapján szerepel, Kelemen István 1930-ban született Nagyváradon. Középiskolai tanulmányait a Premontrei Főgimnáziumban folytatta, majd a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán diplomázott 1960-ban. 1961 és 1977 között a nagyváradi Állami Színház magyar tagozatának irodalmi titkára, rövid ideig a társulat művészeti vezetője.
Doktori disszertációja A nagyváradi színjátszás története a kezdetektől a Szigligeti Színház megnyitásáig címet viselte, páratlan pontosságú és forrásértékű munkájának mellékleteként pedig elkészítette a két kötetes, mintegy 800 oldalas munkát, A nagyváradi színészet műsorrendjét is.
A Pece-parti műhely – nemzeti kisebbségek a 20. századi Váradon a Holnap Kulturális Egyesület és a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet új, közös rendezvénysorozata. Célja megismertetni a váradi közönséggel a város közelmúltjáról szóló társadalom-, politika- és kultúrtörténeti kutatásokat.
Újra színpadra állítják Nagyváradon az eredetileg Foltin Jolán Kossuth-díjas koreográfus által alkotott VANmeSE című előadást, amelyet 2017-ben mutattak be először a Nagyvárad Táncegyüttes és a Szigligeti Társulat koprodukciójaként.
Mi történik, ha egy színész elfelejti a színpadon a szövegét, honnan irányítják a fényeket, mit csinál egy ügyelő – többek között ezekre a kérdésekre kapnak választ azok a nagyváradi diákok.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
A Csík Zenekar egyik alapítója, névadója, Csík János úgy döntött, hogy 2025-től nem vesz részt a rendszerszintű együtt muzsikálásban – közölte az együttes.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház kilencedik alkalommal szervezi meg az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált; idén a rangos eseményre november 3-17. között kerül sor.
szóljon hozzá!