Világot jelentő deszkák. Az Iskola másképp hét keretében a gyerekek bejárhatják a színpadot, bekukkanthatnak az öltözőkbe, és bármit kérdezhetnek arról, hogy mi hogyan történik a színházban
Fotó: Szigligeti Színház
Mi történik, ha egy színész elfelejti a színpadon a szövegét, honnan irányítják a fényeket, mit csinál egy ügyelő – többek között ezekre a kérdésekre kapnak választ azok a nagyváradi diákok, akik ellátogatnak az Iskola másképp program keretében a Szigligeti Színházba. Ezen a héten több diákcsapatot is megismertettek a világot jelentő deszkákkal. Bozsódi-Nagy Orsolya, a színház irodalmi titkára fogadja a látogatókat. A Krónika megkeresésére elmondta, élénken érdeklődnek a fiatalok a „színházvarázslat” iránt.
2023. október 29., 18:092023. október 29., 18:09
Diákcsapatokat fogad, a világot jelentő deszkák közegével ismerteti meg az iskolásokat a nagyváradi Szigligeti Színház az Iskola másképp program keretében ezen a héten. A kisebb és nagyobb diákok így betekintést nyerhetnek abba a varázslatos világ, hogy mi rejtőzik a kulisszák mögött. Bozsódi-Nagy Orsolyát, a színház irodalmi titkárát, aki a gyerek- és felnőttlátogatókat fogadja, arról kérdeztük, hogyan tapasztalják, milyen a gyerekek érdeklődése a színházlátogatás iránt, miként sikerül felkelteni kíváncsiságukat, és ily módon ifjú közönséget is toborozni. „Az Iskola másképp keretében alapvetően a pedagógus – tanító, osztályfőnök – szokott megkeresni bennünket. Mi ezt nem hirdetjük külön, az elmúlt években már magától elment a híre, hogy van ilyen lehetőség.
A nagyváradi színháznak mint műemléképületnek a látogatása az év bármelyik szakában lehetséges, bevezetik az érdeklődőket a Fellner és Helmer tervezte színházépület szépségeibe
Fotó: Szigligeti Színház
Mint kifejtette, minderről nagyon szívesen mesélnek a gyerekeknek, a mostani Iskola másképp-hét például több tanintézetben a pályaválasztásról szól, így most elsősorban a színházon belül betölthető munkakörökről tudhatnak meg többet a fiatalok.
Az irodalmi titkár arra is felhívta a figyelmet: fontos tudni, hogy
„A fő különbség, hogy az Iskola másképp esetében egyrészt nem számítunk fel látogatási díjat az osztályok számára, mert tulajdonképpen színházi nevelési programnak tekintjük azt, hogy eljönnek hozzánk, másrészt őket nemcsak a Fellner és Helmer tervezte színházépület szépségeibe vezetjük be, hanem a kulisszák mögé is” – mondta Bozsódi-Nagy Orsolya. Mint részletezte,
„A város magyar iskoláinak és magyar tagozatainak többségéből járt már nálunk egy vagy több osztály, ezen a héten az Ady ötödikesei voltak az elsők, de a héten más osztályok is érkeznek, elsőtől tizenkettedikig” – ecsetelte az irodalmi titkár. Bozsódi-Nagy Orsolyától azt is megkérdeztük, mit tapasztalnak, milyenek a gyerekek reakciói, mi az, ami nekik a leginkább tetszik a színház világában.
A kisebbeket leginkább hagyjuk is kérdezni, maguktól rácsodálkozni a színházvarázslatra, a nagyobbakkal, középiskolásokkal viszont például már azt is meg lehet beszélni, hogy milyen építészeti stílusba sorolnák az épületet vagy milyen egyetemet kell végeznie annak, aki színész vagy egyéb színházi szakember szeretne lenni” – mondta Bozsódi-Nagy Orsolya.
Diákok a nagyváradi színházban
Fotó: Szigligeti Színház
Az irodalmi titkártól azt is megkérdeztük, hogy a színházba ellátogató gyerekek számára mennyire új a színházi közeg, mennyien „kezdő” és mennyien „haladó” színházba járók.
az ennél kisebbek pedig a Lilliput Társulat gyermek- és ifjúsági, illetve bábelőadásait nézik óvodai vagy iskolai csoportjukkal, osztályukkal” – fejtette ki Bozsódi-Nagy Orsolya. Mint mondta, azok a gyerekek, akik többször is voltak már színházban, általában hangosan el szoktak büszkélkedni a tudásukkal. De arra is van példa, hogy kisebb vidéki iskolákból jön olyan csoport, amelynek nagyon új és varázslatos a színház világa. „Előzetes ismeretektől függetlenül azonban elmondható, hogy nemcsak a diákoknak, hanem pedagógusaiknak is élményt jelent a színházlátogatás, nekünk pedig természetesen az a reményünk, hogy az élmény hatására minél többen eljönnek majd a korosztályuknak megfelelő előadásokra is akár bérlettel, akár jeggyel” – mondta az irodalmi titkár.
Fekete István közkedvelt ifjúsági regényéből készült musicalt mutat be a Szigligeti Színház Lilliput Társulata és Nagyvárad Táncegyüttese szeptember 3-án, vasárnap.
Szigligeti Ede születésének évfordulóján, március 8-án tartotta a nagyváradi Szigligeti Színház első előadását az új játéktérben, az egykori Transilvania mozi felújított termében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!