Világot jelentő deszkák. Az Iskola másképp hét keretében a gyerekek bejárhatják a színpadot, bekukkanthatnak az öltözőkbe, és bármit kérdezhetnek arról, hogy mi hogyan történik a színházban
Fotó: Szigligeti Színház
Mi történik, ha egy színész elfelejti a színpadon a szövegét, honnan irányítják a fényeket, mit csinál egy ügyelő – többek között ezekre a kérdésekre kapnak választ azok a nagyváradi diákok, akik ellátogatnak az Iskola másképp program keretében a Szigligeti Színházba. Ezen a héten több diákcsapatot is megismertettek a világot jelentő deszkákkal. Bozsódi-Nagy Orsolya, a színház irodalmi titkára fogadja a látogatókat. A Krónika megkeresésére elmondta, élénken érdeklődnek a fiatalok a „színházvarázslat” iránt.
2023. október 29., 18:092023. október 29., 18:09
Diákcsapatokat fogad, a világot jelentő deszkák közegével ismerteti meg az iskolásokat a nagyváradi Szigligeti Színház az Iskola másképp program keretében ezen a héten. A kisebb és nagyobb diákok így betekintést nyerhetnek abba a varázslatos világ, hogy mi rejtőzik a kulisszák mögött. Bozsódi-Nagy Orsolyát, a színház irodalmi titkárát, aki a gyerek- és felnőttlátogatókat fogadja, arról kérdeztük, hogyan tapasztalják, milyen a gyerekek érdeklődése a színházlátogatás iránt, miként sikerül felkelteni kíváncsiságukat, és ily módon ifjú közönséget is toborozni. „Az Iskola másképp keretében alapvetően a pedagógus – tanító, osztályfőnök – szokott megkeresni bennünket. Mi ezt nem hirdetjük külön, az elmúlt években már magától elment a híre, hogy van ilyen lehetőség.
A nagyváradi színháznak mint műemléképületnek a látogatása az év bármelyik szakában lehetséges, bevezetik az érdeklődőket a Fellner és Helmer tervezte színházépület szépségeibe
Fotó: Szigligeti Színház
Mint kifejtette, minderről nagyon szívesen mesélnek a gyerekeknek, a mostani Iskola másképp-hét például több tanintézetben a pályaválasztásról szól, így most elsősorban a színházon belül betölthető munkakörökről tudhatnak meg többet a fiatalok.
Az irodalmi titkár arra is felhívta a figyelmet: fontos tudni, hogy
„A fő különbség, hogy az Iskola másképp esetében egyrészt nem számítunk fel látogatási díjat az osztályok számára, mert tulajdonképpen színházi nevelési programnak tekintjük azt, hogy eljönnek hozzánk, másrészt őket nemcsak a Fellner és Helmer tervezte színházépület szépségeibe vezetjük be, hanem a kulisszák mögé is” – mondta Bozsódi-Nagy Orsolya. Mint részletezte,
„A város magyar iskoláinak és magyar tagozatainak többségéből járt már nálunk egy vagy több osztály, ezen a héten az Ady ötödikesei voltak az elsők, de a héten más osztályok is érkeznek, elsőtől tizenkettedikig” – ecsetelte az irodalmi titkár. Bozsódi-Nagy Orsolyától azt is megkérdeztük, mit tapasztalnak, milyenek a gyerekek reakciói, mi az, ami nekik a leginkább tetszik a színház világában.
A kisebbeket leginkább hagyjuk is kérdezni, maguktól rácsodálkozni a színházvarázslatra, a nagyobbakkal, középiskolásokkal viszont például már azt is meg lehet beszélni, hogy milyen építészeti stílusba sorolnák az épületet vagy milyen egyetemet kell végeznie annak, aki színész vagy egyéb színházi szakember szeretne lenni” – mondta Bozsódi-Nagy Orsolya.
Diákok a nagyváradi színházban
Fotó: Szigligeti Színház
Az irodalmi titkártól azt is megkérdeztük, hogy a színházba ellátogató gyerekek számára mennyire új a színházi közeg, mennyien „kezdő” és mennyien „haladó” színházba járók.
az ennél kisebbek pedig a Lilliput Társulat gyermek- és ifjúsági, illetve bábelőadásait nézik óvodai vagy iskolai csoportjukkal, osztályukkal” – fejtette ki Bozsódi-Nagy Orsolya. Mint mondta, azok a gyerekek, akik többször is voltak már színházban, általában hangosan el szoktak büszkélkedni a tudásukkal. De arra is van példa, hogy kisebb vidéki iskolákból jön olyan csoport, amelynek nagyon új és varázslatos a színház világa. „Előzetes ismeretektől függetlenül azonban elmondható, hogy nemcsak a diákoknak, hanem pedagógusaiknak is élményt jelent a színházlátogatás, nekünk pedig természetesen az a reményünk, hogy az élmény hatására minél többen eljönnek majd a korosztályuknak megfelelő előadásokra is akár bérlettel, akár jeggyel” – mondta az irodalmi titkár.
Fekete István közkedvelt ifjúsági regényéből készült musicalt mutat be a Szigligeti Színház Lilliput Társulata és Nagyvárad Táncegyüttese szeptember 3-án, vasárnap.
Szigligeti Ede születésének évfordulóján, március 8-án tartotta a nagyváradi Szigligeti Színház első előadását az új játéktérben, az egykori Transilvania mozi felújított termében.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!