Fotó: Biró István
A Légy jó mindhalálig című Móricz Zsigmond-regényből készült musicalt mutatja be a hétvégén Kolozsvári Állami Magyar Színház.
2017. január 10., 18:342017. január 10., 18:34
Kocsák Tibor és Miklós Tibor zenés darabjában 29 gyermekszereplő lép színpadra. Visky András, a színház művészeti vezetője az előadást beharangozó hétfői sajtótájékoztatón felidézte: Móricz Zsigmond nem gyermekkönyvnek szánta a regényt, és a kolozsvári színház sem csak gyerekekre számít a nézőterén. Olyan előadást készítettek, amellyel a családokat kívánják megszólítani – írta az MTI. Visky András hozzátette: a reformáció 500. évfordulójára is gondoltak, amikor a debreceni református kollégiumban játszódó történet bemutatására vállalkoztak.
Béres László rendező szerint felkiáltásnak szánták az előadást, hogy hagyják a felnőttek gyermekként élni a gyermekeket, ne akarjanak időnap előtt felnőttet faragni belőlük. Mint kiemelte, a mai társadalom gyakran megkérdőjelezi azokat az emberi értékeket, amelyeket a főhős, – az Ábrahám Gellért által alakított – Nyilas Misi képvisel. Lesajnálja, megmosolyogja, „lúzernek\" tekinti azokat, akik jók, becsületesek, szótartók akarnak lenni. Ma inkább azok számítanak példaképnek, akik kiharcolják maguknak az érvényesülést – tette hozzá. „Mi Nyilas Misi értékeinek a súlyát, becsületét szeretnénk visszaadni ezzel az előadással\" – fogalmazott a rendező.
Megemlítette, hogy 80-90 jelentkező közül választották ki azt a 29 gyermeket, akik bekerültek az előadásba. Sok most fellépő gyermekszínész a húga vagy kisöccse olyan gyerekeknek, akik korábbi kolozsvári rendezéseiben szerepeltek. Megjegyezte, a sors hozta úgy, hogy Kolozsváron rendre gyermekszereplős musicaleket rendez, de nem áll távol tőle a téma, hiszen gyakorló szülőként a hétköznapokban is érintkezik a gyermekek világával.
Amint a rendező elmondta, Ledenják Andrea jelmezei még a Móricz-regény korát, a 20. század elejét idézik, de a Csíki Csaba által tervezett díszletek, és a használt kellékek a kortalanság irányába viszik el az előadást. A gyerekek például bizonyos jelenetekben görkorcsolyával lépnek színre. Jakab Melinda koreográfus azt hangsúlyozta, hogy az előadás valamennyi táncos jelenete a táncon túl bizonyos helyzetek megjelenítéséről szól. A gyerekek a tánccal, az énekkel fokozzák a drámát, vagy akár a humort. A nagyszínpadi előadás bemutatóját szombaton este tartják Kolozsváron.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!