Fotó: MTVA
A Magyar Jazz Hetének legfontosabb eseményeként hivatalosan is elindult az új, online jazz adó, a Szakcsi Rádió. A Nemzetközi Jazznapon, április 30-a óta hallgatható zenei rádió adásai a Médiaklikk mellett az ingyenesen letölthető Szakcsi Rádió-alkalmazás segítségével is foghatók, és elérhetők a Szakcsi Rádió Spotify-csatornáján is.
2024. május 03., 19:322024. május 03., 19:32
2024. május 03., 20:122024. május 03., 20:12
A közmédia április 29-e és május 5-e között egy hetet szentel a jazznak színes zenei műsorokkal, amelynek keretében hivatalosan is szárnyra bocsátották a jazz zene online adóját, a Szakcsi Rádiót.
Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója korábban elmondta, több szempont indokolta a rádió elindítását: „Egyrészt a magyar jazz története bővelkedik kiváló előadóművészekben és zeneszerzőkben, akik bár megjelentek a közmédia tartalmaiban – a Bartók Rádióban például dedikált műsorsávban szól jazz zene esténként –, de ezek a keretek szűknek bizonyultak a műfaj sokrétű bemutatásához, ezért biztosítunk ennek mostantól nagyobb teret.”
Április 30-án, a Nemzetközi Jazznapon indult el a rádió hivatalos adása, amelyet a Médiaklikk mellett az ingyenesen letölthető Szakcsi Rádió-alkalmazás segítségével is hallgathatnak, valamint a Szakcsi Rádió Spotify-csatornája is elérhető már, amelyen podcast tartalmak és folyamatosan frissülő zenei lejátszási listák közül lehet válogatni.
Az eddigi próbaadás a hallgatóság bevonásával jól vizsgázott: a rádió nyitott volt a hallgatói meglátásokra, véleményekre és igyekeztek mindent úgy alakítani, hogy az a szakmaiságnak és a hallgatói igényeknek is megfeleljen – áll az MTVA szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében.
Fotó: MTVA
A rádió egyik új műsora, a Jazznapló, ami a magyar jazz történetét mutatja be narrációs formában, megjelenítve a műfaj legendás klubjait, zeneszerzőit és előadóit. A pénteken induló A magyar jazz hangjai interjúsorozatban a műfaj jeles képviselőit ismerhetik meg közelebbről a hallgatók.
Az új, online rádióban minden este 8 órától koncertfolyam hallható a Magyar Rádió, a Budapest Music Center (BMC), valamint az A38 zenei archívumából válogatva. A rádió csatornahangja Harcsa Veronika, aki évtizedek óta a hazai jazz-zene meghatározó alkotója.
Szakcsi Rádió – a magyar jazz rádiója – elérhető a szakcsiradio.hu oldalon, a mobilalkalmazáson, vagy Spotify-on, a nap 24 órájában.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!