Janovics Jenő (1872–1945) színész, rendező, színigazgató
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/archív
A 150 éve született Janovics Jenő (Ungvár, 1872. december 8. – Kolozsvár, 1945. november 16.) színészre, rendezőre, színigazgatóra emlékeznek csütörtökön 14 órától a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
2022. december 08., 10:332022. december 08., 10:33
A rendezvény keretében kerekasztal-beszélgetést tartanak az életműről, valamint bemutatják a Janovics Jenő – egy élet a magyar kultúra szolgálatában, a színháztól a mozivászonig című kötetet, amely a FilmHungary, Budapest kiadásában látott idén napvilágot.
Az esemény házigazdája Tompa Gábor, a kolozsvári színház igazgatója lesz, részt vesznek: Bartha Katalin Ágnes színháztörténész, Zágoni Bálint, a könyv egyik szerkesztője, Salat Zakariás Erzsébet néprajzi szakíró, Ferenczi Szilárd történész. Amint a kötet fülszövegében olvasható, Janovics Jenő színész, rendező, színházigazgató, producer és aktív közéleti szereplő minden bizonnyal a magyar film és színháztörténet egyik legfontosabb alakja.
„Az elmúlt évtizedben világszerte ismert magyar származású filmes alkotók önéletrajzát hoztuk haza a Magyarok Hollywoodban sorozatunkban. A két legendás stúdióalapító, Adolf Zukor és William Fox, majd minden idők egyik legnagyobb filmzeneszerzője, a háromszor is Oscar-díjjal elismert Rózsa Miklós önéletírását, továbbá Hubai Gergely Zene: Miklós Rózsa című szakkönyvét jelentettük meg magyarul. A sorozatot folytatva abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy az ötször is Emmy-díjjal elismert animációs filmrendező és producer, Csupó Gábor igent mondott megkeresésünkre, így mi írhattuk és adhattuk ki a róla szóló monográfiát” – olvasható a kötet ismertetőjében.
Janovics Jenő teljesítménye okán vitathatatlanul illik a fenti sorba, Zukor és Fox kor- és pályatársa, aki hasonlóan grandiózus filmszervezői életművet hozott létre, de a Kárpát-medencében. A legnagyobb magyar színházszervezők és egyben filmproducerek közé tartozik, amely területen csak Nemeskürty István, Andy Vajna vagy a már említett Csupó Gábor mérhető hozzá.
– írják a szerkesztők.
A 150 éve született színész, rendező, színházigazgató, forgatókönyvíró Janovics Jenő tiszteletére rendeztek kétnapos emlékkonferenciát.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!