Janovics Jenő (1872–1945) színész, rendező, színigazgató
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/archív
A 150 éve született Janovics Jenő (Ungvár, 1872. december 8. – Kolozsvár, 1945. november 16.) színészre, rendezőre, színigazgatóra emlékeznek csütörtökön 14 órától a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
2022. december 08., 10:332022. december 08., 10:33
A rendezvény keretében kerekasztal-beszélgetést tartanak az életműről, valamint bemutatják a Janovics Jenő – egy élet a magyar kultúra szolgálatában, a színháztól a mozivászonig című kötetet, amely a FilmHungary, Budapest kiadásában látott idén napvilágot.
Az esemény házigazdája Tompa Gábor, a kolozsvári színház igazgatója lesz, részt vesznek: Bartha Katalin Ágnes színháztörténész, Zágoni Bálint, a könyv egyik szerkesztője, Salat Zakariás Erzsébet néprajzi szakíró, Ferenczi Szilárd történész. Amint a kötet fülszövegében olvasható, Janovics Jenő színész, rendező, színházigazgató, producer és aktív közéleti szereplő minden bizonnyal a magyar film és színháztörténet egyik legfontosabb alakja.
„Az elmúlt évtizedben világszerte ismert magyar származású filmes alkotók önéletrajzát hoztuk haza a Magyarok Hollywoodban sorozatunkban. A két legendás stúdióalapító, Adolf Zukor és William Fox, majd minden idők egyik legnagyobb filmzeneszerzője, a háromszor is Oscar-díjjal elismert Rózsa Miklós önéletírását, továbbá Hubai Gergely Zene: Miklós Rózsa című szakkönyvét jelentettük meg magyarul. A sorozatot folytatva abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy az ötször is Emmy-díjjal elismert animációs filmrendező és producer, Csupó Gábor igent mondott megkeresésünkre, így mi írhattuk és adhattuk ki a róla szóló monográfiát” – olvasható a kötet ismertetőjében.
Janovics Jenő teljesítménye okán vitathatatlanul illik a fenti sorba, Zukor és Fox kor- és pályatársa, aki hasonlóan grandiózus filmszervezői életművet hozott létre, de a Kárpát-medencében. A legnagyobb magyar színházszervezők és egyben filmproducerek közé tartozik, amely területen csak Nemeskürty István, Andy Vajna vagy a már említett Csupó Gábor mérhető hozzá.
– írják a szerkesztők.
A 150 éve született színész, rendező, színházigazgató, forgatókönyvíró Janovics Jenő tiszteletére rendeztek kétnapos emlékkonferenciát.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
szóljon hozzá!