Elégedetlen. Zelenszkij szerint Ukrajna az agresszor állammal szembeni szankciós politika gyengülésének tekinti az Egyesült Államok beleegyezését abba, hogy segítse Oroszországot mezőgazdasági termékeinek és műtrágyáinak a világpiacra juttatásában
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Ukrajna az agresszor állammal szembeni szankciós politika gyengülésének tekinti az Egyesült Államok beleegyezését abba, hogy segítse Oroszországot mezőgazdasági termékeinek és műtrágyáinak a világpiacra juttatásában – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újságíróknak kedden Kijevben.
2025. március 26., 09:322025. március 26., 09:32
A Zelenszkij által bírált, az Egyesült Államok az Oroszországnak nyújtott ilyen jellegű segítségnyújtásáról szóló részt az a közlemény tartalmazza, amelyet az amerikai és az orosz fél közötti, szaúd-arábiai egyeztetés után adott ki a Fehér Ház.
Az Ukrajnával és Oroszországgal külön-külön folytatott amerikai tárgyalások után az amerikai vezetés két szinte azonos közleményt tett közzé az ötödik bekezdés kivételével, amely az orosz mezőgazdasági termékekre és műtrágyákra vonatkozik. Ez a kitétel ugyanis hiányzik az Ukrajnával folytatott tárgyalásokról szóló közleményből – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Zelenszkij magyarázata szerint a közlemények azért eltérőek, mert
„Ez nem volt napirenden az ülés előtt. Tudomásunk szerint az oroszok vetették fel, hogy az Egyesült Államok nyújtson segítséget mezőgazdasági termékeinek exportjában. Nem egyeztünk bele abba, hogy ez szerepeljen a közös dokumentumunkban” – közölte az államfő. Szerinte ez a „pozíciók gyengülését és a szankciók enyhítését” jelenti. Az elnök ugyanakkor megjegyezte, hogy Ukrajna nem ismeri ennek a pontnak a részleteit, mivel Kijev képviselői nem voltak jelen az amerikai-orosz találkozón.
Megállapodott Ukrajna és Oroszország egy részleges, a Fekete-tenger területére vonatkozó tűzszünetről az amerikai kormány szerint.
Zelenszkij leszögezte:
Szavai szerint a Fekete-tengert és az energiaszektort érintő tűzszünet megsértésének következményei nem szerepelnek a Fehér Ház által kiadott közleményekben, mivel Washington tart a megállapodások meghiúsulásától. „Megértem, miért. Azért, mert az amerikai fél nagyon szeretné, hogy ezek az első megállapodások ne hiúsuljanak meg, s ezért nem akartak részletekbe belemenni” – mondta.
Közölte, hogy az ukrán küldöttség mindazonáltal megkérdezte az amerikai felet a tűzszünet megsértésének következményeiről.
Hangsúlyozta, hogy
és ismerteti vele azokat a tényeket és bizonyítékokat, amelyek igazolják a fegyvernyugvás orosz megsértését. Leszögezte, hogy Ukrajna álláspontja szerint a megállapodásokat tető alá hozó amerikai fél a fő felelős a tűzszünet ellenőrzéséért.
Szavai szerint ha az orosz fél bizonyítottan megszegi a megállapodást, akkor Kijev nyomásgyakorlást, újabb szankciókat és további fegyvereket fog kérni az Egyesült Államoktól. Zelenszkij közölte: az ukrán és az amerikai fél megállapodott abban, hogy hamarosan újabb konzultációs fordulót tartanak.
Előrelépés történt egy fehér házi illetékes szerint azmerikai és orosz tisztségviselők közötti hétfői, egész napon át tartó tárgyalásokon, amelyek középpontjában a Kijev és Moszkva közötti tengeri tűzszünetre vonatkozó javaslat állt.
A Kreml közben közölte:
A CNN szerint a Kreml saját közleményt adott ki a tárgyalásokról, amely további feltételeket tartalmaz a részleges tűzszünet aláírásához.
Ezek közé tartozik a mezőgazdasági bankjával és más, élelmiszerexportban érintett pénzügyi intézményekkel és vállalatokkal szembeni szankciók feloldása, valamint az Egyesült Államok által ellenőrzött SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez való visszakapcsolódásuk.
Ezeket a szankciókat azt követően vezették be, hogy Moszkva 2022 februárjában megindította Ukrajna elleni teljes körű invázióját.
Kedden délután Donald Trump amerikai elnök újságíróknak azt mondta, hogy kormánya megvizsgálja Oroszország feltételeit.
– mondta az amerikai elnök a Fehér Házban.
Az orosz kikötések újabb kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy hogyan és mikor lehetne egy ilyen korlátozott megállapodást végrehajtani, és rávilágítanak arra, hogy a két szembenálló fél között továbbra is jelentős szakadék tátong.
A fekete-tengeri hajózás biztonságának kérdéseiről tárgyalt az orosz és az amerikai küldöttség hétfőn Rijádban – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden a Pervij Kanal tévécsatornának nyilatkozva.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint országának „egyértelmű garanciákra” van szüksége ahhoz a fekete-tengeri megállapodáshoz, amelyről a Fehér Ház szerint Rijádban állapodtak meg.
„Azt akarjuk, hogy a gabona- és műtrágyapiac kiszámítható legyen, hogy senki ne próbáljon meg kiszorítani minket” – mondta Lavrov az orosz állami médiának adott interjúban.
– tette hozzá.
A rijádi megállapodások az orosz és ukrán energetikai létesítmények elleni támadások moratóriumát is magukban foglalták. Lavrov azt mondta, hogy Oroszország támogatja a tűzszünetet, de „árnyalatokkal”.
„Támogatjuk azt is, hogy fontolóra vegyük, hogyan lehet elkerülni, hogy az energetikai infrastruktúrában kárt okozzunk. Ez nem áll érdekünkben” – mondta.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
Izrael jobboldali kormányának a héten számos kellemetlen gesztust kellett lenyelnie Donald Trump amerikai elnök részéről, de diplomatikusan csendben maradt.
Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezeti majd az ukrajnai rendezésről csütörtökön Isztambulban tárgyaló orosz küldöttséget – közölte szerda késő este a Kreml.
Andrzej Duda lengyel elnök fogadta szerdán Varsóban George Simiont, miközben éles belpolitikai vitát váltott ki Lengyelországban az AUR vezetőjének és elnökjelöltjének szereplése Karol Nawrocki lengyel ellenzéki elnökjelölt előző napi kampánygyűlésén.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Több mint 140 drónt és egy ballisztikus rakétát is bevetett ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Pakisztán kedden közölte, hogy továbbra is elkötelezett az Indiával kötött tűzszünet mellett, amelyről a múlt héten négy napig tartó harcok után állapodtak meg, de megfogadta, hogy teljes határozottsággal válaszol Újdelhi bármilyen jövőbeli agressziójára.
szóljon hozzá!