A Fekete-tengerről biztosan szó esett az orosz–amerikai egyeztetésen

Lavrov: a fekete-tengeri hajózás biztonságáról tárgyalt Rijádban az orosz és az amerikai küldöttség

Lavrov: a fekete-tengeri hajózás biztonságáról tárgyalt Rijádban az orosz és az amerikai küldöttség

Fotó: Ukrajna infrastruktúraügyi minisztériuma

A fekete-tengeri hajózás biztonságának kérdéseiről tárgyalt az orosz és az amerikai küldöttség hétfőn Rijádban – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden a Pervij Kanal tévécsatornának nyilatkozva.

MTI

2025. március 25., 15:382025. március 25., 15:38

Az orosz és az amerikai elnök, Vlagyimir „Putyin és (Donald) Trump megállapodásának megfelelően, mindenekelőtt a fekete-tengeri biztonságos hajózás kérdéseit vitatták meg” – mondta Szergej Lavrov.

Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök még március 18-i telefonbeszélgetése során vetette fel ezt a témát.

Az orosz diplomácia vezetője közölte, Moszkva támogatja a fekete-tengeri kezdeményezés mindenki számára elfogadhatóbb formában történő újraindítását.

Mint mondta, Oroszország kiszámítható gabona- és műtrágyapiacot akar. Hangsúlyozta, hogy Oroszország aggódik Afrika, a globális Dél és a Kelet országainak élelmezésbiztonsága miatt, amely megszenvedi a „Nyugat játszmáit”.

Lavrov szerint a rijádi találkozón az orosz küldöttség arra kérte Washingtont, hogy az új fekete-tengeri kezdeményezésben ne legyen helye kétértelműségnek.

Anélkül, hogy nevén nevezte volna Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, a miniszter azt hangoztatta, hogy „bemondásra nem hihetünk ennek az embernek”.

A fekete-tengeri kezdeményezés, más néven a gabonaalku célja az volt, hogy az ukrán gabonát elszállítsák a fekete-tengeri kikötőkből, valamint normalizálják az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágyák világpiaci exportját. Arra hivatkozva, hogy az alku fő célja, a rászoruló országoknak történő gabonaszállítás nem valósult meg, és az Oroszországgal szembeni kötelezettségek sem teljesültek, Moszkva 2023 júliusában elállt az alkutól.

korábban írtuk

Ukrajna: területi kérdések is szóba kerülnek a rijádi tárgyalásokon
Ukrajna: területi kérdések is szóba kerülnek a rijádi tárgyalásokon

A fekete-tengeri tűzszünet, a frontvonalak befagyasztása, valamint területi kérdések is szóba kerülnek majd az ukrajnai tűzszünetről hétfőn folytatódó amerikai-orosz tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak bejelentette, hogy

nem fogják nyilvánosságra hozni a Rijádban több mint 12 órán át folytatott orosz–amerikai megbeszélések eredményeit.

„Végül is technikai jellegű megbeszélésekről beszélünk. Ezek olyan tárgyalások, amelyek a részletekben való elmélyüléssel járnak, ezért a technikai megbeszélések tartalmát biztosan nem fogják nyilvánosságra hozni, erre nem kell számítani. Ez az első, a második pedig az (…), hogy a fővárosokban most elemzik az elkészült jelentéseket, és utána lehet majd bizonyos értelmezésekről beszélni” – mondta.

Peszkov hozzátette, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti kapcsolattartás folytatódik,

de további találkozókkal kapcsolatban egyelőre nincsenek konkrétumok, a Moszkva, Kijev és Washington képviselői közötti tárgyalások lehetőségéről sem beszéltek még. Nem született megállapodás egy Putyin és Trump elnök közötti újabb telefonos kapcsolatfelvételről sem.

korábban írtuk

Washington: előrelépés történt az Ukrajnáról szóló amerikai–orosz tárgyalásokon
Washington: előrelépés történt az Ukrajnáról szóló amerikai–orosz tárgyalásokon

Előrelépés történt egy fehér házi illetékes szerint azmerikai és orosz tisztségviselők közötti hétfői, egész napon át tartó tárgyalásokon, amelyek középpontjában a Kijev és Moszkva közötti tengeri tűzszünetre vonatkozó javaslat állt.

A hétfői rijádi „technikai” találkozó után Grigorij Karaszin, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottság elnöke a RIA Novosztyi hírügynökségnek annyit mondott, hogy az amerikai küldöttséggel folytatott megbeszélések nehezek, de konstruktívak voltak. Az Ukrajnáról folytatott párbeszédről szólva közölte, hogy az álláspontok nem mindig egyeznek, de a felek keresik az interakció formáját, és ilyen lehetőség adódott.

Moszkva és Washington egyetért abban, hogy az ukrán válsággal kapcsolatos kérdésekben együtt kell működni.

Karaszin a TASZSZ-nak azt hangoztatta, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti tárgyalások a nemzetközi közösség, köztük az ENSZ és „egyes országok” részvételével folytatódnak majd. Kifejezte meggyőződését, hogy az amerikai fél is érdekelt a párbeszéd folytatásában. Peszkov kedden nem pontosította, hogy mely országokra gondolhatott a szenátor.

A Kreml szóvivője kitért arra az incidensre is, amelyben az ukrán hadsereg két HIMARS-rakétával célzott csapást mért egy civil gépjáróre a luhanszki régióban lévő Kreminna környékén, aminek következtében életét vesztette Andrej Panov, a Zvezda katonai tévécsatorna operatőre, Alekszandr Szirkeli, a forgatócsoport gépkocsivezetője és Alekszandr Fedorcsak, az Izvesztyija haditudósítója, valamint még három ember. Nyikita Golgyin, a Zvezda tudósítója súlyosan megsebesült egy 15 éves kamasszal együtt. Hétfőn a Kurszk megyei Szudzsai járásban megsebesült Mihail Szkuratov, a TASZSZ tudósítója is. Az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) az ügyben terrorcselekmény és újságíró szakmai tevékenységének akadályozása címén büntetőeljárást indított.

Peszkov emlékeztetett: Oroszország folyamatosan felhívja a világ figyelmét arra, hogy Kijev „vadászik” orosz újságírókra.

„Természetesen a világközösség reakcióját nagyon-nagyon elégtelennek tartjuk. Sokan egyszerűen nem hajlandóak reagálni, ami a mi szempontunkból megbocsáthatatlan” – fogalmazott.

Hangot adott álláspontjának, miszerint az orosz újságírók meggyilkolása ismét megerősíti, hogy helyes volt megindítani Ukrajnában a „különleges hadműveletet”.

Kérdésre válaszolva, az amerikai TIME magazinban megjelent fotóval kapcsolatban, amelyen Volodimir Zelenszkij a kijevi hivatalában egyebek között egy olyan festmény előtt pózol, amely a lángoló moszkvai Kremlt és Lenin-mauzóleumot ábrázolja, Peszkov kijelentette:

Idézet
ezt sehogy sem kommentálnám.

Valószínűleg ez ábrázolja a legjobban annak a személynek a lelki fejlettségi szintjét és belső állapotát, aki ilyen fotókon pózol. Mindenesetre nem válik dicsőségére azoknak, akik az ilyen fotókat készítik, akik közzéteszik őket, és akik ilyen fotókon pózolnak”.

korábban írtuk

Kreml: bizalmi, őszinte munkahangulatban többször is beszélhetett egymással Trump és Putyin
Kreml: bizalmi, őszinte munkahangulatban többször is beszélhetett egymással Trump és Putyin

Nem kizárt, hogy az elmúlt hetekben kettőnél több telefonbeszélgetést folytatott egymással Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 26., csütörtök

EU-csúcs: kulcsfontosságú öt év előtt áll az európai védelem

A következő öt év döntő jelentőségű lesz az Európai Unióban a védelmi készenlét megerősítésében – hangsúlyozták az EU-tagállamok vezetői csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozójukon kiadott nyilatkozatukban.

EU-csúcs: kulcsfontosságú öt év előtt áll az európai védelem
2025. június 26., csütörtök

Több iskolás kisgyermeket gázolt el egy férfi Pekingben

Több kisgyermeket gázolt el autójával egy kínai férfi csütörtökön Peking külvárosának egyik általános iskolája mellett – közölték a hatóságok és a kínai állami média.

Több iskolás kisgyermeket gázolt el egy férfi Pekingben
2025. június 26., csütörtök

Megkezdődött az EU-csúcs: Ukrajna, a Közel-Kelet és a migráció van napirenden

Megkezdődött az Európai Tanács Ukrajnával, Közel-Kelettel, migrációval és a versenyképességgel foglalkozó ülése, az uniós tagállamok vezetői az Ukrajnának nyújtott további támogatásról és az európai védelemről is megbeszélést folytatnak Brüsszelben.

Megkezdődött az EU-csúcs: Ukrajna, a Közel-Kelet és a migráció van napirenden
2025. június 26., csütörtök

Halálos áldozatai is vannak a Délnyugat-Kínát sújtó árvizeknek, melyek miatt már 80 ezer embert evakuáltak

A helyi árvízvédelmi hatóságok közleménye szerint már legkevesebb mint hat halálos áldozata van a délnyugat-kínai Kujcsou tartományt sújtó árvizeknek – jelentette a kínai állami média.

Halálos áldozatai is vannak a Délnyugat-Kínát sújtó árvizeknek, melyek miatt már 80 ezer embert evakuáltak
2025. június 25., szerda

Bukarest továbbra is bizalmasan kezeli az Ukrajna számára nyújtott támogatások mibenlétét

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a romániai polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és a Moldovai Köztársaság biztonságát is érinti.

Bukarest továbbra is bizalmasan kezeli az Ukrajna számára nyújtott támogatások mibenlétét
2025. június 25., szerda

Mindannyian megfizetjük a NATO-döntés árát, rácáfoltak Trump nyilatkozatára

A tagállamok össztermékük (GDP) 5 százalékára emelik éves katonai költségvetésüket – mondja ki a NATO hágai csúcsértekezletén szerdán megszületett zárónyilatkozat.

Mindannyian megfizetjük a NATO-döntés árát, rácáfoltak Trump nyilatkozatára
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan először találkozott személyesen megválasztása óta Donald Trumppal

Üdvözölte egymást a román államfő és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Nicușor Dan először találkozott személyesen megválasztása óta Donald Trumppal
2025. június 25., szerda

Feloldották a háborús szigorításokat Izraelben

Izraelben feloldották a háborús korlátozásokat az egész országban a kedden életbe lépett izraeli-iráni tűzszünet nyomán – jelentette kedd este a polgári védelem.

Feloldották a háborús szigorításokat Izraelben
2025. június 24., kedd

Potenciális háborúra készül fel Nagy-Britannia

A brit kormány új nemzetbiztonsági stratégiája szerint Nagy-Britanniának a jelenlegi geopolitikai helyzetben arra is fel kell készülnie, hogy területét közvetlen fegyveres fenyegetés éri.

Potenciális háborúra készül fel Nagy-Britannia
2025. június 24., kedd

NATO-csúcs: Európa ne aggódjon Amerika elkötelezettsége miatt

Az európai tagországoknak nem kell aggódniuk az Egyesült Államok NATO melletti elkötelezettsége miatt – jelentette ki a NATO-főtitkár Hágában kedden.

NATO-csúcs: Európa ne aggódjon Amerika elkötelezettsége miatt