Hatalmas eredményként méltatta a Bundestag pénteki ülésén meghívottként jelen lévő Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke, hogy a német parlament alsóházának plenáris ülése foglalkozott a Minority SafePack kezdeményezéssel.
2017. június 02., 19:142017. június 02., 19:14
2018. március 06., 13:382018. március 06., 13:38
Vincze szerint Németország kormánya és parlamentje egyértelműen támogatja a Minority SafePack kezdeményezést. „A legmagasabb szinten, Európa egyik legbefolyásosabb törvényhozásában az Európai Unió által védendő európai értékként beszéltek az őshonos kisebbségekről, a nyelvi és kulturális sokszínűség oltalmazásáról, a FUEN-t pedig olyan kisebbségi szervezetként méltatták, amely nagyon sokat tett az őshonos nemzetiségek érdekeinek érvényesítésében. Nagyon sok ilyen támogató nyilatkozatra van szükségünk a következő egy évben, hogy kezdeményezésünk végül sikeres legyen” – idézte a FUEN erdélyi elnökét az RMDSZ hírlevele.
A politikus az európai szabályozás méltatása kapcsán annak szükségességéről beszélt, hogy az Európai Unió is hozzon intézkedéseket a kulturális és nyelvi sokszínűség védelmében. Ezt követően kiemelte a FUEN ernyője alatt megvalósítandó Minority SafePack kezdeményezést, és kérte képviselőtársait, lássák el kézjegyükkel az aláírásgyűjtési ívet, amelyet a helyszínen be is mutatott.
A Bundestag vitájában megszólaló valamennyi parlamenti frakció támogatóan nyilatkozott az őshonos kisebbségek európai védelméről, majd a vita végén egyhangú nyilatkozatot fogadtak el. A dokumentum többek között felszólítja a német szövetségi kormányt, hogy dolgozzon együtt az EU illetékes szerveivel, hogy uniós intézkedésekkel erősítse a kulturális és nyelvi sokszínűséget a nyelvi chartába foglalt kisebbségi nyelvek esetében.
Az RMDSZ tájékoztatása szerint a plenáris vitát megelőzően a szövetség külügyi titkári posztját is betöltő Vincze Loránt szerdán Berlinben kétoldalú megbeszélést folytatott Hartmut Koschyk német kisebbségi főbiztossal, valamint részt vett a belügyi szakbizottság és a németországi őshonos Kisebbségek Tanácsa együttes ülésén. A Minority SafePack kezdeményezésről tartott tájékoztatójában a FUEN elnöke hangsúlyozta: az EU-nak a kisebbségi jogok szavatolójává és védelmezőjévé kell válnia.
„Ha van egy olyan terület, amelyen újabb közös kompetenciára volna szükség, akkor ez mindenképpen az. Számos kisebbségi közösség van, de sok országban a számuk vagy a politikai befolyásuk nem elegendő, vagy éppen a többség nem eléggé nyitott arra, hogy a kisebbségek jogos igényeit elfogadtassák. Ezért ezt számukra az európai intézményeknek kell biztosítaniuk” – mondta Vincze Loránt.
A FUEN elnöke a Bundestag intézményi és a képviselők egyéni támogatását kérte a Minority SafePack aláírásgyűjtéshez. A tanácskozáson jelen volt a Bundestag valamennyi pártjának képviselője, aki támogatásáról biztosította a Minority SafePack kezdeményezést, méltatta a FUEN sikeres tevékenységét és a német Kisebbségi Tanács munkáját.
Joe Biden amerikai elnök a hatalom békés és rendezett átadására utasította adminisztrációjának tagjait – ezt is hangoztatta a leköszönő elnök a Fehér Házban tartott beszédében csütörtökön.
Gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének, Donald Trumpnak a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár, egyúttal reményét fejezte ki, hogy Trump valóban el tudja érni a most zajló háborúk leállását.
Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.
Udvariatlan, a diplomáciai protokollban egyenesen barátságtalannak nevezhető gesztust tett Klaus Iohannis vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben csütörtökön Budapesten. Iohannisnak a magyar kormányfővel szembeni ellenérzései közismertek.
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az EU kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán – jelentette ki Charles Michel.
A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump 2025. januári beiktatása előtt sietteti a fennmaradó 6 milliárd dolláros katonai segély Ukrajnának történő átadását – jelentette a Politico szerdán.
Negyven ember vesztette életét szerdán a Bekaa-völgyben fekvő Baalbek keleti város környékén Libanonra mért izraeli csapásokban – közölte az ország egészségügyi minisztériuma, este pedig újabb csapások érték Bejrút déli külvárosait.
Kiléptek a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) miniszterei a német kormányból Christian Lindner pénzügyminiszter menesztése után, Robert Habeck alkancellár viszont közölte, hogy a Zöldek maradnak a koalícióban.
Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.
szóljon hozzá!