Hatalmas eredményként méltatta a Bundestag pénteki ülésén meghívottként jelen lévő Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke, hogy a német parlament alsóházának plenáris ülése foglalkozott a Minority SafePack kezdeményezéssel.
2017. június 02., 19:142017. június 02., 19:14
2018. március 06., 13:382018. március 06., 13:38
Vincze szerint Németország kormánya és parlamentje egyértelműen támogatja a Minority SafePack kezdeményezést. „A legmagasabb szinten, Európa egyik legbefolyásosabb törvényhozásában az Európai Unió által védendő európai értékként beszéltek az őshonos kisebbségekről, a nyelvi és kulturális sokszínűség oltalmazásáról, a FUEN-t pedig olyan kisebbségi szervezetként méltatták, amely nagyon sokat tett az őshonos nemzetiségek érdekeinek érvényesítésében. Nagyon sok ilyen támogató nyilatkozatra van szükségünk a következő egy évben, hogy kezdeményezésünk végül sikeres legyen” – idézte a FUEN erdélyi elnökét az RMDSZ hírlevele.
A politikus az európai szabályozás méltatása kapcsán annak szükségességéről beszélt, hogy az Európai Unió is hozzon intézkedéseket a kulturális és nyelvi sokszínűség védelmében. Ezt követően kiemelte a FUEN ernyője alatt megvalósítandó Minority SafePack kezdeményezést, és kérte képviselőtársait, lássák el kézjegyükkel az aláírásgyűjtési ívet, amelyet a helyszínen be is mutatott.
A Bundestag vitájában megszólaló valamennyi parlamenti frakció támogatóan nyilatkozott az őshonos kisebbségek európai védelméről, majd a vita végén egyhangú nyilatkozatot fogadtak el. A dokumentum többek között felszólítja a német szövetségi kormányt, hogy dolgozzon együtt az EU illetékes szerveivel, hogy uniós intézkedésekkel erősítse a kulturális és nyelvi sokszínűséget a nyelvi chartába foglalt kisebbségi nyelvek esetében.
Az RMDSZ tájékoztatása szerint a plenáris vitát megelőzően a szövetség külügyi titkári posztját is betöltő Vincze Loránt szerdán Berlinben kétoldalú megbeszélést folytatott Hartmut Koschyk német kisebbségi főbiztossal, valamint részt vett a belügyi szakbizottság és a németországi őshonos Kisebbségek Tanácsa együttes ülésén. A Minority SafePack kezdeményezésről tartott tájékoztatójában a FUEN elnöke hangsúlyozta: az EU-nak a kisebbségi jogok szavatolójává és védelmezőjévé kell válnia.
„Ha van egy olyan terület, amelyen újabb közös kompetenciára volna szükség, akkor ez mindenképpen az. Számos kisebbségi közösség van, de sok országban a számuk vagy a politikai befolyásuk nem elegendő, vagy éppen a többség nem eléggé nyitott arra, hogy a kisebbségek jogos igényeit elfogadtassák. Ezért ezt számukra az európai intézményeknek kell biztosítaniuk” – mondta Vincze Loránt.
A FUEN elnöke a Bundestag intézményi és a képviselők egyéni támogatását kérte a Minority SafePack aláírásgyűjtéshez. A tanácskozáson jelen volt a Bundestag valamennyi pártjának képviselője, aki támogatásáról biztosította a Minority SafePack kezdeményezést, méltatta a FUEN sikeres tevékenységét és a német Kisebbségi Tanács munkáját.
Régebbi képeket bocsátott a sajtó rendelkezésére Robert Francis Prevostról, a katolikus egyház új, XIV. Leó néven megválasztott pápájáról az Ágoston-rend chicagói provinciája, a Midwest Augustinians.
Ferenc pápa magyarországi apostoli útján, 2023. április 28–30. között a vatikáni delegáció tagjaként Robert Francis Prevost – a csütörtökön megválasztott XIV. Leó – is elkísérte az előző szentatyát.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
szóljon hozzá!