Amerika és Ukrajna képviselői Dzsiddában: balra, fent Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, jobbra, lent Andrij Jermak, a kijevi elnöki hivatal vezetője és Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Elfogadta Ukrajna az Egyesült Államok tűzszüneti javaslatát, ennek nyomán Washington újraindítja Kijev katonai és hírszerzési támogatását – ebben állapodott meg a két ország tárgyalódelegációja Szaúd-Arábiában. Donald Trump bejelentette, hogy visszavárja Ukrajna elnökét a Fehér Házba.
2025. március 11., 22:322025. március 11., 22:32
2025. március 11., 23:012025. március 11., 23:01
Látványos elmozdulás történt az amerikai–ukrán kapcsolatokban azóta, hogy Volodimir Zelenszkij és Donald Trump hevesen összeszólalkozott a Fehér Ház Ovális Irodájában, ennek nyomán pedig Washington leállította a Kijevnek nyújtott katonai támogatást. Amerika és Ukrajna delegációja kedden a szaúd-arábiai Dzsiddában ült tárgyalóasztalhoz, ahol tűzszüneti javaslatról állapodtak meg.
Az ukrán delegáció elfogadta a javaslatot, ennek nyomán Oroszország térfelén pattog a labda. A keddi tárgyalások eredményeképpen Ukrajna kész elfogadni az Egyesült Államoknak az azonnali, ideiglenes, 30 napos tűzszünet életbe léptetésére vonatkozó javaslatát. Az átmeneti tűzszünet a felek kölcsönös egyetértésével meghosszabbítható lenne. Az amerikai és az ukrán fél közös nyilatkozatot is kibocsátott, az amerikai külügyminisztérium által közzétett kommüniké alapján az Egyesült Államok azonnal feloldja a hírszerzési információmegosztás szüneteltetését és újraindítja az Ukrajnának nyújtott biztonsági támogatást.
Marc Rubio közölte azt is, hogy a tűzszüneti ajánlatot átadják Oroszországnak, és remélik, hogy igent mondanak. „A labda az ő térfelükön van. Az ajánlat a lövöldözés leállítására vonatkozik” – tette hozzá az amerikai diplomácia vezetője. Szerinte a háborúnak csakis tárgyalások útján lehet véget vetni, ehhez pedig be kell fejezni a lövöldözést.
„Szeretném, ha együtt zárnánk le az ukrajnai háborút” – idézte az elnököt a Sky News tévécsatorna. Trump azt is elárulta, hogy a héten beszélni fog Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a tűzszüneti javaslatról.
A dzsiddai találkozón mindkét delegáció beleegyezett, hogy tárgyalóküldöttséget neveznek ki és azonnal megkezdik a tárgyalásokat a tartós béke érdekében, amely hosszú távra szavatolja Ukrajna számára a biztonságot. Az Egyesült Államok vállalta, hogy megvitatja ezeket a különleges javaslatokat Oroszország képviselőivel. Az ukrán küldöttség megismételte, hogy az európai partnereket be kell vonni a békefolyamatba. „A két ország elnöke végezetül megegyezett, hogy a lehető leghamarabb megkötnek egy átfogó megállapodást Ukrajna kulcsfontosságú ásványi erőforrásai fejlesztéséről az ukrán gazdaság kibővítése céljából, az amerikai segítségnyújtás ellentételezéseként és Ukrajna hosszú távú jóléte és biztonsága szavatolásaként” – áll az amerikai–ukrán közös közleményben.
A keddi dzsiddai tárgyaláson az amerikai küldöttséget Marco Rubio külügyminiszter, az ukrán delegációt Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője vezette, de tagja volt Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff, Donald Trump közel-keleti különmegbízottja, illetve Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter és Rusztem Umerov védelmi miniszter is. A megbeszélések Mohammed bin Szalman szaúdi trónörökös, miniszterelnök vendéglátása közepette zajlottak.
A Trump-kormányzat úgy véli, hogy Ukrajna vezetése „készen áll arra, hogy előrelépjen” az Oroszországgal való tűzszüneti folyamatra vonatkozó amerikai követeléssel kapcsolatban.
Életbe lépett a Vlagyimir Putyin orosz elnök által a múlt hónapban egyoldalúan meghirdetett háromnapos tűzszünet Ukrajnában, miközben Oroszország a második világháborús győzelem napjának pénteki évfordulójára készül.
22 óra után nem sokkal fekete füst szállt fel a Vatikánban található Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy az első szavazási forduló során nem választottak új pápát.
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.
Százharminchárom választó bíboros és több idősebb kardinális jelenlétében kezdődött szerdán délelőtt a Szent Péter bazilikában a római pápa megválasztásáért tartott szentmise.
Amint a romániai települések képviselő-testületei is megszavazzák a román–magyar kistérség alapító okmányait, csak a két ország külügyminisztériumainak jóváhagyása szükséges, hogy a határ menti régió közös fejlesztési szervezete megkezdhesse működését.
Fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, mert a csatlakozás a legerősebb biztonsági garancia – jelentette ki Ursula von der Leyen szerdán Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke Ukrajna további támogatását is hangsúlyozta.
Kiverte a biztosítékot BukarestbenVlagyimir Putyin orosz elnök egyik korábbi nyilatkozatának moszkvai felmelegítése, amelyben arról beszélt, hogy a NATO-rakétatámaszpont miatt Románia hozzájárult a térséget érő biztonsági fenyegetések növeléséhez.
Bár egy pártcsaládba tartoznak, Giorgia Meloni olasz kormányfő nem gratulált nyilvánosan a George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a szélsőjobboldal álalmfőjelöltjének első fordulós győzelme után
Friedrich Merz, Németország új kancellárja egy kedd esti interjúban arra intette az amerikai kormányzatot, hogy „maradjon távol” országa belpolitikájától.
A Hamász egyik magas rangú tisztségviselője kijelentette, hogy a terrorszervezet nem érdekelt a további tárgyalásokban egy új gázai tűzszüneti és túszszabadítási megállapodásról, miközben Izrael folytatja „kiéheztető háborúját”.
szóljon hozzá!