Erőfeszítések. A héten újabb egyeztetéseket tartanak az ukrajnai fegyverszünet és béke témájában
Fotó: Ukrán katasztrófavédelem
A Trump-kormányzat úgy véli, hogy Ukrajna vezetése „készen áll arra, hogy előrelépjen” az Oroszországgal való tűzszüneti folyamatra vonatkozó amerikai követeléssel kapcsolatban – közölte az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselője a BBC szerint.
2025. március 10., 09:032025. március 10., 09:03
Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó várhatóan Szaúd-Arábiába érkezik, hogy kedden tárgyalásokat folytasson ukrán kollégáival az ukrajnai békéről.
Az amerikai tisztségviselők azt tervezik, hogy a keddi találkozót az ukrán delegációval Szaúd-Arábiában részben arra használják fel, hogy megállapítsák, Ukrajna hajlandó-e anyagi engedményeket tenni Oroszországnak a háború befejezése érdekében – közölte két amerikai tisztségviselő a Reuters szerint.
Az amerikai küldöttség arra is figyelni fog, hogy az ukránok komolyan gondolják-e a Trump-kormányzattal való kapcsolatok javítását, miután Donald Trump elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozója a múlt hónapban vitába torkollott.
„Nem lehet azt mondani, hogy békét akarok, és azt, hogy nem vagyok hajlandó kompromisszumot kötni” – mondta az egyik amerikai tisztségviselő a közelgő tárgyalásokról.
Ukrajna európai szövetségesei azzal érvelve próbálják megakadályozni a gyors tárgyalásokat, hogy
Donald Trump amerikai elnök fokozta a nyomást ukrán kollégájára, Volodimir Zelenszkijre, hogy fogadja el Moszkvával megkötendő gyors tűzszünetre vonatkozó követeléseit – anélkül azonban, hogy azonnal amerikai biztonsági garanciát ígért volna.
Mint ismeretes, tíz nappal ezelőtt a Fehér Házban nyilvános vitába keveredtek, Tamely után rump azt állította, hogy Zelenszkij nem áll készen a harcok befejezésére.
„Az a tény, hogy magas szintű küldöttséggel jönnek ide, jó jel számunkra arra nézvést, hogy le akarnak ülni, és készek továbblépni” – mondta a külügyminisztériumi tisztségviselő, aki névtelensége megőrzése mellett beszélt az Ukrajnával folytatott dzsiddai tárgyalásokról.
Az ukrán csapatot Zelenszkij irodavezetője, Andrij Jermak, az ország nemzetbiztonsági tanácsadója, valamint a külügyminiszter és a védelmi miniszter képviseli majd.
Zelenszkij vasárnap késő esti videóbeszédében azt mondta: „Remélünk eredményeket – mind a béke közelebb hozásában, mind a támogatás folytatásában”.
Zelenszkijre erős amerikai nyomás nehezedik, hogy a béketárgyalást megelőzően engedményeket tegyen, miközben az ukrán elnök határozott biztonsági garanciákat követel Kijev számára, hangsúlyozva, hogy Putyin megsértette a korábbi tűzszüneti megállapodásokat.
Nem sokkal a fehér házi vita után Zelenszkij sajnálatát fejezte ki az incidens miatt, és igyekezett helyreállítani a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, az ország legnagyobb katonai támogatójával.
Trump különmegbízottja, Steve Witkoff később közölte, hogy Trump levelet kapott Zelenszkijtől, amely „bocsánatkérést” és „hálálkodást” tartalmazott.
Witkoff elmondta, hogy Szaúd-Arábiában az amerikai csapat a béke „kereteit” akarja megvitatni, hogy megpróbáljanak véget vetni az orosz-ukrán háborúnak.
A jelentések szerint
Ukrajna ugyanis felajánlotta, hogy az Egyesült Államok biztonsági garanciákért cserébe hozzáférést biztosít az Egyesült Államoknak ritkaföldfém ásványkincseihez.
A Fehér Házban történt összecsapás azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államok szünetelteti az Ukrajnának nyújtott katonai segélyeket, és leállította a hírszerzési információk megosztását is.
Amikor azonban vasárnap megkérdezték Trumptól, hogy fontolóra venné-e a hírszerzési szünet feloldását, azt válaszolta:
További részletekkel nem szolgált.
Február 18-án – még a washingtoni amerikai-ukrán vitát megelőzően – Rubio Szaúd-Arábiában tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Erre Trump Putyinnal folytatott telefonbeszélgetése után került sor.
Trump optimizmusát fejezte ki a tárgyalásokkal kapcsolatban. „Hiszem, hogy ezen a héten nagy előrelépést fogunk elérni” – mondta.
„Alá fogják írni az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást, de azt akarom, hogy békét akarjanak... Ezt nem mutatták meg olyan mértékben, amennyire kellene” – mondta.
és hogy a kormányzat tisztviselői nem aggódnak az Oroszország, Kína és Irán részvételével zajló hadgyakorlatok miatt.
Trump egy, a Fox News-nak adott interjúban arról beszélt a katonai segély és a hírszerzési információk megosztásának leállítása kapcsán, hogy „lehet, hogy Ukrajna amúgy sem élné túl” a konfliktust.
Donald Trump amerikai elnök szerdán közölte, hogy egyelőre azért nem vezetett be újabb szankciókat Oroszország ellen, mert úgy véli, hogy elérhető közelségbe kerülhet egy békemegállapodás az ukrajnai háború befejezéséről.
Huszonegy vádpontban adott felhatalmazást vádemelésre a Tate fivérek ellen az angol-walesi főügyészség (Crown Prosecution Service, CPS).
A Fekete-tenger térségének biztonságát, stabilitását és fenntartható fejlődését célzó új és átfogó stratégiát mutatott be szerdán az Európai Bizottság. A kezdeményezés célja, hogy megerősítse az Európai Unió geopolitikai szerepét a térségben.
Barnamedve támadt rá egy nőre, és súlyosan megsebesítette Szlovéniában, a fővárostól, Ljubljanától mintegy tíz kilométerre délkeletre fekvő Skofljica külvárosában, egy erdőszélen - közölte szerdán a ljubljanai rendőrség.
A háború megállítását sürgette a béketárgyalások elindításával Ukrajnában XIV. Leó pápa, aki tűzszünetet, a humanitárius jog betartását és a túszok szabadon engedését kérte a Gázai övezetben is a Szent Péter téren tartott szerdai általános audiencián.
Vlagyimir Putyin elnök az ukrajnai háború befejezésének egyik feltételeként azt követeli, hogy a nyugati vezetők írásban kötelezzék el magukat a NATO keleti bővítésének leállítására és az Oroszországgal szembeni szankciók egy részének feloldására.
Elkötelezettségét hangsúlyozta a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség elmélyítése mellett Nicușor Dan román államfő, miután telefonon beszélgetett Donald Trump amerikai elnökkel.
Káosz tört ki kedden egy vitatott, az Egyesült Államok által támogatott csoport által működtetett gázai segélyosztó helyszínen, amikor kétségbeesett palesztinok ezrei igyekeztek élelmiszerhez, miközben izraeli katonák figyelmeztető lövéseket adtak le.
Telefonon egyeztetett kedden Nicușor Dan új román államfő Donald Trump amerikai elnökkel – közölte a Digi 24 hírcsatorna saját értesülésre hivatkozva.
Pengeváltáshoz vezetett Moszkva és Washington között, hogy Donald Trump amerikai elnök ismét bírálta orosz kollégáját, Vlagyimir Putyint, amiért az halogatja a színvallást az ukrajnai fegyverszünettel kapcsolatosan.
szóljon hozzá!