Összejön? Trump szerint még a hónap vége előtt találkozhat az orosz elnökkel
Fotó: Truth Social/Donald Trump
Donald Trump amerikai elnök szerint „valószínűleg” még február vége előtt találkozik orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, miután Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Rijádban tárgyalt az ukrajnai fegyverszünet lehetőségéről.
2025. február 19., 09:282025. február 19., 09:28
Erről a floridai Mar-a-Lagóban tartott sajtótájékoztatójáról távozóban beszélt a CNN szerint, miután egy riporter arról kérdezte, hogy a találkozóra a hónap végéig sor kerül-e.
Az elnök nem válaszolt arra a kérdésre, hogy van-e már konkrét dátum a fejében.
Trump és Putyin a múlt héten 90 percet beszélt telefonon, és ezzel megnyitotta az utat az amerikai-orosz kapcsolatok olvadása előtt, miközben Trump igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak. Trump azt mondta, hogy az orosz vezetővel folytatott nagy tétű megbeszéléseire valószínűleg szintén Szaúd-Arábiában sor kerül.
Négy alapelvben állapodott meg az Egyesült Államok és Oroszország az ukrajnai háború kapcsán Szaúd-Arábiában folytatott tárgyalásokon. Eközben Moszkva bejelentette: Vlagyimir Putyin kész tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel.
„Úgy gondolom, hogy megvan a hatalmam, hogy véget vessenek ennek a háborúnak, és úgy gondolom, hogy ez jól megy. De ma azt hallottam, hogy »Ó, hát nem hívtak meg minket«. Nos, ti már három éve ott vagytok. Három év után véget kellett volna vetnetek neki. Soha nem kellett volna elkezdenetek. Megállapodhattatok volna” – mutatott rá Trump.
Donald Trump emellett arról is beszélt, hogy időszerűek lennének a választások Ukrajnában.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország azt szeretné, ha Ukrajna beleegyezne a választások megtartásába, mielőtt bármilyen békeszerződésről megállapodnának, Trump így válaszolt:
„Ukrajnában nem voltak választások, Ukrajnában hadiállapot van, ahol az ukrán vezetőnek, utálom ezt mondani, de 4 százalékos a támogatottsága. Tudja, helyet akarnak az asztalnál. Felvetődhet, hogy ukrán népnek rá kellene mutatnia, hogy régen volt már választás. Ez nem egy orosz dolog. Ez egy olyan dolog, ami tőlem és sok más országból származik” – hangsúlyozta.
Oroszország birodalmi, imperialista jellegű háborút folytat Ukrajna ellen, amelynek a jövője ezért azon múlik, hogy egy esetleges békemegállapodásban milyen biztonsági garanciákat kap – jelentette ki a Krónikának Bendarzsevszkij Anton elemző.
Arra a kérdésre, hogy támogatja-e európai békefenntartó csapatok állomásoztatását Ukrajnában, Donald Trump azt mondta, hogy „egyáltalán nem lenne ellene kifogása ellene”.
„Ha ezt akarják tenni, az nagyszerű. Én támogatom. Ha ezt akarják tenni, szerintem ez rendben lenne” – mondta, megjegyezve, hogy Franciaország és az Egyesült Királyság is kifejezte nyitottságát erre.
Az Egyesült Államok – mint mondta – nem vesz részt ebben, „mert nagyon messze vagyunk”.
„Nem szeretném ezt megtenni. De ez a kérdés még soha nem is merült fel” – hívta fel a figyelmet.
Trump „nagyon jónak” minősítette az orosz tisztségviselőkkel folytatott keddi tárgyalásokat, hozzátéve, hogy az ország „tenni akar valamit”.
„Meg akarják állítani a barbárságot” – mondta. „Mind Oroszország, mind Ukrajna több ezer katonát veszít rengeteg embert megöltek” – tette hozzá.
Az Egyesült Államok és Oroszország négy alapelvben állapodott meg a több mint négy órán át tartó szaúd-arábiai megbeszélések után – mondta Marco Rubio külügyminiszter –,
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, akit nem hívtak meg a tárgyalásokra, kijelentette, hogy Ukrajna nem fog „engedni Oroszország ultimátumainak”, és korábban azt mondta, hogy nem hajlandó aláírni semmilyen megállapodást, amelyről Kijev részvétele nélkül tárgyalnak.
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyinnal, lehetőség látszik az orosz–amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
Elő fognak kerülni a Hollandiában, az asseni Drents Múzeumból még az év elején ellopott, Romániából származó dák műtárgyak – vélekedik a nyomozás egyik vezetője.
Az amerikai szövetségi kormány több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be hétfőn a Harvard Egyetem számára, miután az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásának a politikai aktivizmus korlátozására.
A közvetítő Egyiptom és Katar új izraeli javaslatot terjesztett a Hamász elé a gázai tűzszünetről – közölte hétfőn az egyiptomi állami Al Qahera News TV, de egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint a javaslat legalább két eleme nem elfogadható.
Az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn.
Elfogadta Magyarország alaptörvényének tizenötödik módosítását hétfőn az Országgyűlés. Az alkotmánymódosítás ellen utcára vonult az ellenzék Budapesten, rendőrségi intézkedésre is sor került.
A Sziverszk műveleti-harcászati csoport parancsnoki állománya tanácskozásának helyszínére mért csapást az orosz hadsereg két Iszkander-M rakétával vasárnap az ukrajnai Szumi városban a moszkvai tárca szerint.
Nem zárkózik el attól a németországi választáson első helyen végzett CDU elnöke, Friedrich Merz, hogy nagy hatótávolságú Taurus rakétákat adjon Ukrajnának.
Mindazoknak, akik meg akarják állítani az öldöklést, még nagyobb nyomást kell helyezniük Oroszországra, hogy felhagyjon a háborúval Ukrajnában – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai fők&
szóljon hozzá!