Összejön? Trump szerint még a hónap vége előtt találkozhat az orosz elnökkel
Fotó: Truth Social/Donald Trump
Donald Trump amerikai elnök szerint „valószínűleg” még február vége előtt találkozik orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, miután Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Rijádban tárgyalt az ukrajnai fegyverszünet lehetőségéről.
2025. február 19., 09:282025. február 19., 09:28
Erről a floridai Mar-a-Lagóban tartott sajtótájékoztatójáról távozóban beszélt a CNN szerint, miután egy riporter arról kérdezte, hogy a találkozóra a hónap végéig sor kerül-e.
Az elnök nem válaszolt arra a kérdésre, hogy van-e már konkrét dátum a fejében.
Trump és Putyin a múlt héten 90 percet beszélt telefonon, és ezzel megnyitotta az utat az amerikai-orosz kapcsolatok olvadása előtt, miközben Trump igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak. Trump azt mondta, hogy az orosz vezetővel folytatott nagy tétű megbeszéléseire valószínűleg szintén Szaúd-Arábiában sor kerül.
Négy alapelvben állapodott meg az Egyesült Államok és Oroszország az ukrajnai háború kapcsán Szaúd-Arábiában folytatott tárgyalásokon. Eközben Moszkva bejelentette: Vlagyimir Putyin kész tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel.
„Úgy gondolom, hogy megvan a hatalmam, hogy véget vessenek ennek a háborúnak, és úgy gondolom, hogy ez jól megy. De ma azt hallottam, hogy »Ó, hát nem hívtak meg minket«. Nos, ti már három éve ott vagytok. Három év után véget kellett volna vetnetek neki. Soha nem kellett volna elkezdenetek. Megállapodhattatok volna” – mutatott rá Trump.
Donald Trump emellett arról is beszélt, hogy időszerűek lennének a választások Ukrajnában.
Arra a kérdésre, hogy Oroszország azt szeretné, ha Ukrajna beleegyezne a választások megtartásába, mielőtt bármilyen békeszerződésről megállapodnának, Trump így válaszolt:
„Ukrajnában nem voltak választások, Ukrajnában hadiállapot van, ahol az ukrán vezetőnek, utálom ezt mondani, de 4 százalékos a támogatottsága. Tudja, helyet akarnak az asztalnál. Felvetődhet, hogy ukrán népnek rá kellene mutatnia, hogy régen volt már választás. Ez nem egy orosz dolog. Ez egy olyan dolog, ami tőlem és sok más országból származik” – hangsúlyozta.
Oroszország birodalmi, imperialista jellegű háborút folytat Ukrajna ellen, amelynek a jövője ezért azon múlik, hogy egy esetleges békemegállapodásban milyen biztonsági garanciákat kap – jelentette ki a Krónikának Bendarzsevszkij Anton elemző.
Arra a kérdésre, hogy támogatja-e európai békefenntartó csapatok állomásoztatását Ukrajnában, Donald Trump azt mondta, hogy „egyáltalán nem lenne ellene kifogása ellene”.
„Ha ezt akarják tenni, az nagyszerű. Én támogatom. Ha ezt akarják tenni, szerintem ez rendben lenne” – mondta, megjegyezve, hogy Franciaország és az Egyesült Királyság is kifejezte nyitottságát erre.
Az Egyesült Államok – mint mondta – nem vesz részt ebben, „mert nagyon messze vagyunk”.
„Nem szeretném ezt megtenni. De ez a kérdés még soha nem is merült fel” – hívta fel a figyelmet.
Trump „nagyon jónak” minősítette az orosz tisztségviselőkkel folytatott keddi tárgyalásokat, hozzátéve, hogy az ország „tenni akar valamit”.
„Meg akarják állítani a barbárságot” – mondta. „Mind Oroszország, mind Ukrajna több ezer katonát veszít rengeteg embert megöltek” – tette hozzá.
Az Egyesült Államok és Oroszország négy alapelvben állapodott meg a több mint négy órán át tartó szaúd-arábiai megbeszélések után – mondta Marco Rubio külügyminiszter –,
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, akit nem hívtak meg a tárgyalásokra, kijelentette, hogy Ukrajna nem fog „engedni Oroszország ultimátumainak”, és korábban azt mondta, hogy nem hajlandó aláírni semmilyen megállapodást, amelyről Kijev részvétele nélkül tárgyalnak.
Az európai tagországoknak nem kell aggódniuk az Egyesült Államok NATO melletti elkötelezettsége miatt – jelentette ki a NATO-főtitkár Hágában kedden.
Magyarország készen áll a közös munkára Románia új kormányával, miután Budapest a mostani veszélyes időszakban még inkább a stabil, tiszteleten alapuló, s kölcsönösen előnyös együttműködésben érdekelt a szomszédos országgal.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
Az izraeli légierő az eddigi legnagyobb támadási hullámot hajtotta végre Irán fővárosában, Teheránban. Irán rakétatámadást indított hétfőn az Egyesült Államok iraki és katari katonai támaszpontjai ellen.
Legalább kilencen meghaltak és többen megsebesültek a Kijev elleni hétfő hajnali drón- és rakétatámadásban – írja a BBC Ihor Klimenko belügyminiszter közösségi médiában közzétett beszámolója alapján.
Huszonöt halálos áldozata és közel 60 sebesültje van egy öngyilkos merénylő által vasárnap este elkövetett robbantásának a szíriai főváros Dveila negyedében található Szent Illés görög ortodox templomban.
Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb európai uniós szankciós csomag elfogadását, ezzel tiltakozva az ellen, hogy Brüsszel meg akarja tiltani az olcsó orosz földgáz és kőolaj vásárlását – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter.
Visszatértek egyesült államokbeli bázisukra az Irán elleni légicsapásban központi szerepet játszott B-2-es amerikai óriásbombázók vasárnap.
Az iráni parlament jóváhagyta a Hormuzi-szoros, a világ egyik kritikus tranzitútvonalának lezárására irányuló intézkedést, válaszul az iráni nukleáris létesítmények elleni éjszakai amerikai légicsapásokra – jelentette az iráni állami média vasárnap.
„Elsöprő sikernek” nevezte az amerikai védelmi miniszter vasárnap az iráni atomlétesítmények elleni hajnali légitámadást, amely elmondása szerint megfosztotta Iránt az atomfegyver kifejlesztésének lehetőségétől.
szóljon hozzá!