Több mint négy órán keresztül tartottak Rijádban az amerikai és az orosz fél közötti tárgyalások
Fotó: Videófelvétel
Négy alapelvben állapodott meg az Egyesült Államok és Oroszország az ukrajnai háború kapcsán Szaúd-Arábiában folytatott tárgyalásokon. Miközben Amerikai szerint „rendkívüli lehetőségek” nyílhatnak meg a gazdasági és geopolitikai együttműködés terén az Egyesült Államok és Oroszország előtt, ha véget ér az ukrajnai háború, Moszkva bejelentette: Vlagyimir Putyin kész tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel.
2025. február 18., 20:052025. február 18., 20:05
2025. február 18., 20:132025. február 18., 20:13
Az Egyesült Államok és Oroszország tárgyalócsoportokat fog kijelölni az ukrajnai háború befejezéséről szóló további tárgyalásokra – jelentette be kedden a washingtoni külügyminisztérium a két fél között Rijádban lezajlott egyeztetéseket követően. A tárca közleménye szerint a felek abban is megállapodtak, hogy foglalkoznak a kétoldalú kapcsolatokat érintő „irritáló tényezőkkel”. „Egy telefonhívás, majd egy találkozó nem elegendő a tartós béke megteremtéséhez. Cselekednünk kell, és ma fontos lépést tettünk előre” – közölte az amerikai külügyi tárca.
Terítékre került a washingtoni és moszkvai diplomáciai képviseletek működőképességének helyreállítása. „Kijelölünk egy magas szintű csapatot a mi részünkről, hogy segítsen tárgyalni és rendezni az ukrajnai konfliktust oly módon, amely tartós és elfogadható minden érintett fél számára” – ismertette a következő lépést Marco Rubio. A külügyminiszter szerint az a cél, hogy elkezdjék átgondolni és megvizsgálni a geopolitikai és a gazdasági együttműködés lehetőségeit, amelyek az ukrajnai konfliktus befejezéséből eredhetnek.
Oroszország birodalmi, imperialista jellegű háborút folytat Ukrajna ellen, amelynek a jövője ezért azon múlik, hogy egy esetleges békemegállapodásban milyen biztonsági garanciákat kap – jelentette ki a Krónikának Bendarzsevszkij Anton elemző.
Rubio úgy vélte, hogy rendkívüli lehetőségek nyílhatnak meg a gazdasági és geopolitikai együttműködés terén az Egyesült Államok és Oroszország számára, ha véget ér az ukrajnai háború. Ebben az esetben szerinte elképzelhető, hogy az Egyesült Államok „a közös érdekű kérdésekben geopolitikailag és gazdasági értelemben is partnere legyen az orosznak”.
Zelenszkij: bennünket nem hívtak tárgyalni
Volodimir Zelenszkij kedden megismételte: az orosz–amerikai találkozóra Ukrajnát nem hívták meg Szaúd-Arábiába. „Meglepetésként ért bennünket, a médiából értesültünk róla. Nem akarjuk, hogy bárki a hátunk mögött döntsön Ukrajnáról. Azt gondolom, hogy ez jogos elvárás. Bármely ország tárgyalhat másokkal kétoldalú alapon, de a háború befejezéséről nem hozhatnak döntést Ukrajna nélkül” – szögezte le az ukrán elnök kedden Ankarában, a Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott tárgyalása utáni sajtótájékoztatón.
„A megállapodások jogi rögzítése komoly viták tárgya, figyelembe véve a valóságot, azt hogy Zelenszkij legitimitása megkérdőjelezhető” – fogalmazott Peszkov. A szóvivő lehetetlennek nevezte a hosszútávú, átfogó ukrajnai rendezést az összeurópai biztonsági kérdések figyelembevétele nélkül. Azt hangoztatta, hogy Oroszország, ellentétben Ukrajnával és Európával, „a kezdetektől fogva” békeorientált.
Közölte, hogy Moszkva Ukrajna EU-csatlakozását Kijev „szuverén jogának” tekinti, mert az unió gazdasági, nem pedig katonai unió. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Oroszország figyelemmel foga kísérni az európai „közös védelmi tervek” esetleges megjelenését.
Ukrajna NATO-tagsága elfogadhatatlan Oroszország számára – jelentette ki az orosz külügyminisztérium kedden annak kapcsán, hogy Szaúd-Arábiában találkozik Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Hangsúlyozta, hogy Oroszországnak a „különleges hadműveletben” el kell elérnie céljait, ehhez a békés eszközöket részesíti előnyben. Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kizártnak nevezte az uniós országok szerepvállalását az ukrajnai rendezésről szóló tárgyalásokon. Mint mondta, jelenleg semmi sem utal arra, hogy áttörés történhetne az Európával való kapcsolatokban.
Hangot adott álláspontjának, miszerint a magas szintű orosz-amerikai kapcsolatfelvétel „valóságos hisztériát okoz az euroatlanti ruszofóbok körében”. A Nyugat reakcióját idegesnek, a pánik határán lévőnek nevezte. Zaharova arra is figyelmeztetett, hogy az európai elit számos képviselőjének visszaüthet a Kijev „bűncselekményeiben” történt szerepvállalása.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az X nevű közösségi hálózaton azt írta, hogy az EU legvehemensebb, végsőkig háborúpárti országai egy „Trump-ellenes internacionálét” hoznak létre. Rámutatott, hogy miközben ezek az államok Párizsban tanácskoztak, Zelenszkij parancsot adott arra, hogy csapást mérjenek a nemzetközi Kaszpi-tengeri csővezeték-konzorcium amerikai olajat szállító létesítményére. „A jelenlegi Európa az EU határain belül egy gonosz, beteges öregasszony, aki fiatal és vonzó szépségnek próbál öltözni. Ennek az Európának az ideje visszavonhatatlanul lejárt” – tette hozzá. Hangot adott véleményének, miszerint az „öreg kontinens” gyönge, kevéssé vonzó és senkinek sem kell önmagán kívül.
A NATO-főtitkár bízik az amerikai tárgyalócsoport munkájában az ukrajnai háború lezárásáról szóló megbeszéléseket illetően. Mark Rutte hétfőn az Fox News hírtelevíziónak adott interjúban beszélt erről.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok „visszatértek a helyes útra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője.
A NATO „teljes erejével” válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
Daniel Buda néppárti EP-képviselő szerdán közölte, hogy csak a vidéki szélessávú internetszolgáltatás fejlesztése érdekében írta alá azt a levelet, amelynek kapcsán a belga hatóságok vesztegetés elfogadásával gyanúsítják az Európai Parlament több tagját.
szóljon hozzá!