Trump nagy hajrája a „csatatér” államokban: a republikánus elnök elleni protest szavazatokban bízhat a demokrata Biden

•  Fotó: Donald Trump/Facebook

Fotó: Donald Trump/Facebook

Donald Trump még győzhet, mert az úgynevezett csatatér államokban, ahol valójában eldől a küzdelem, a hátránya sokkal kisebb, mint az országos felmérésekben – véli Magyarics Tamás külpolitikai szakértő. Az Egyesült Államokban nagyon sokan éltek a levélszavazat lehetőségével, a jelek szerint a holnap rendezendő elnökválasztás után még jó néhány napot várni kell a végeredményre.

Pataky István

2020. november 02., 08:422020. november 02., 08:42

2020. november 02., 08:452020. november 02., 08:45

November 3-án, kedden tartják az amerikai elnökválasztást, de már több mint hatvanmillióan leadták szavazatukat levélben. A felmérésekben továbbra is Joe Biden demokrata elnökjelölt vezet, a hivatalban lévő, újrázni készülő republikánus elnök hátránya viszont csökkent az utóbbi egy hétben a kulcsfontosságú államokban. Az Egyesült Államok majdhogynem polgárháborús hangulatban várja az elnökválasztást.

Földrajzi és ideológiai
törésvonalak

Magyarics Tamást a tengerentúli törésvonalakról kérdeztük, s arról, hogy a mély megosztottság milyen hatással van a választásokra. Mint a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) oktatója elmondta,

létezik egy földrajzi törésvonal: a keleti és a nyugati part sokkal liberálisabb szemléletű lakosokkal rendelkezik – különösen a nagyvárosok –, mint a Dél vagy a Középnyugat.

Ami az ideológiai törésvonalat illeti, a szakértő megemlítette, hogy a liberálisok (a baloldal, elsősorban az úgynevezett progresszívek) a genderideológiától kezdve a faji és egyéb kisebbségek vélt és/vagy valós sérelmeinek felkarolásán át a radikális zöld politikáig számos, az amerikai főáramtól balra eső politikát támogatnak.

Hozzátette: legújabb „vadhajtásaik” (a Fekete életek számítanak vagy a metoo mozgalom) már alapjában támadják az amerikai hagyományokat.

Idézet
Velük szemben állnak a józanabb középutasok, illetve a konzervatívok, akik a fenti gondolatmenetet elutasítják, és továbbra is hisznek az amerikai álomban, az amerikai nép kiválasztottságában, egyediségében.

Ragaszkodnak a hagyományos családmodellhez és az értékek szerepéhez az életben – szemben a szélsőbalos liberálisokkal, akik mindent relativizálnak, szerintük nincsenek egyetemes értékek” – jelentette ki a Krónikának Magyarics Tamás.

Az elemző fontosnak tartotta kiemelni, hogy egy újabb törésvonal alakult ki a fajok közt: a fehérek túlnyomó többsége republikánus szavazó, míg a faji kisebbségek demokrata szavazók, így az afrikai-amerikaiak mintegy kilencven százaléka, a hispánok közel kétharmada.

Mozgósító negatív
kampány

Kérdésünkre, hogy mi a legfőbb mozgósító erő Biden, illetve Trump oldalán, az ELTE tanára azt mondta, Joe Biden legfőbb mozgósító ereje a Trump-ellenesség az amerikai társadalom baloldalán és a mérsékeltek egy részénél, üzenete szerint vissza akarja hozni a „normalitást”.

Idézet
Természetesen meglovagolja a COVID-19 járványt, és azzal vádolja Trumpot, hogy nem megfelelően kezelte a pandémiát.

Szakpolitikai kérdésekben lényegében Barack Obama politikájának folytatását ígéri: az Obamacare új változatát, a zöld politikát (széndioxid-mentes Egyesült Államok egy-két évtizeden belül), a munkahelyek megvédését, liberálisabb bevándorláspolitikát, infrastrukturális beruházásokat. Továbbá adóemelést a vállalatok, valamint az évi négyszáz ezer dollárnál többet keresők számára, faji kvóták megemelése az élet több területén. Egyszóval: a vagyoni egyenlőtlenségek csökkentését, és egy egalitáriánusabb társadalmat” – összegzett a szakértő. Hozzátette:

Biden negatív kampányának fő üzenete: Trump újraválasztása veszélyes a demokrácia számára.

A másik oldalon az újrázásra készülő elnök további adócsökkentéseket ígér; a „rend és a törvény” helyreállítását az egész országban, tekintettel az utóbbi hónapok zavargásaira, továbbra is szigorú bevándorlási politikát, az amerikai érdekek kíméletlen védelmét akár a szövetségesekkel szemben is – vázolta Trump ígéreteit Magyarics Tamás. Úgy vélte, hatásos a negatív kampányüzenete is:

Biden megválasztásával a Demokrata Párt baloldala kerülne vezető pozícióba, ami „szocializmust” jelentene, és nem szabadságot.

Ledolgozható hátrány

Ki nyeri a választást? – szögeztük a szakértők számára legkevésbé kedvelt kérdést Magyarics Tamásnak. Aki elmondta, az eddig leadott több tízmillió szavazatról természetesen nem lehet tudni, hogy milyen irányba viszik az elnökválasztást – a szavazatszámlálást a legtöbb államban azután kezdik, hogy november 3-án személyesen is leadták a voksolni kívánók a szavazataikat. „A feltételezések szerint jóval több demokrata kívánt élni a levélszavazással, mint republikánus, ezért

Idézet
elképzelhető, hogy Biden jelen pillanatban fölényben van. A republikánus szavazók többsége személyesen fog szavazni kedden.

A jelek szerint jó néhány napot várni kell az eredménnyel, hacsak valamelyik jelölt nem nyer fölényesen, mert a levélszavazatok feladási határideje több helyen november 3-a, s emiatt a voksok számlálása akár a hónap közepéig is eltarthat” – hívta fel a figyelmet a külpolitikai szakértő.

Magyarics Tamás lapunknak elmondta, Trump elvileg még győzhet, mert az úgynevezett „csatatér” államokban, ahol valójában eldől a küzdelem, a hátránya sokkal kisebb, mint az országos felmérésekben, azaz, átlagosan három-négy százalék, ami még a hibahatáron belül is van. Kiemelte ugyanakkor, a hivatalban lévő elnöknek némileg nagyobb hátrányból kellene most fordítania, mint 2016-ban, és talán a legnagyobb akadály előtte az, hogy négy évvel ezelőtt Hillary Clintont többen utasították el, mint őt, most viszont őt utasítják el sokkal többen, mint Bident.

Idézet
A protestszavazatok sokat számíthatnak

– nyomatékosította a budapesti egyetemi oktató.

Különben a Floridai Egyetem választásokkal foglalkozó kutatócsoportjának szombaton nyilvánosságra hozott adatai szerint a választásra jogosult amerikaiak közül több mint 90 milliónyian már leadták szavazatukat levélben vagy személyesen, a korai voksolás biztosította lehetőségekkel élve. Elemzők szerint ez rekordnak számít, a 2016-os választási részvétel 65 százalékát jelenti.

Nemcsak az elnökről voksolnak az amerikaiak

Nemcsak a republikánus elnökről és demokrata kihívójáról voksolnak az amerikaiak november 3-án.

Az Egyesült Államokban az elnökválasztás mellett a 435 tagú szövetségi képviselőházat teljesen, a 100 tagú szövetségi szenátust pedig részlegesen megújítják.

A szenátust illetően 35 bársonyszék sorsáról döntenek. Megválasztják a szövetségi főváros, Washington és az Egyesült Államok tengerentúli területeinek összesen hat kongresszusi képviselőjét is, nekik azonban nincs szavazati joguk a törvénykezés során. Ezen kívül 11 tagállamban és 2 tengerentúli területen kormányzóválasztás és helyi választások is lesznek, valamint számos kérdésben népszavazást tartanak. 

Referendumot rendeznek többek között a marihuána legalizálásától az úgynevezett „varázsgomba” forgalmazásáig és adókérdésekig.

Kaliforniában például arról voksolnak, hogy a sofőrök és az ételfutárok ismét egyéni vállalkozók lehessenek, ez ugyanis könnyítene társadalombiztosítási és adózási terheiken és lehetővé tenné számukra a munkanélküli segélyt is. Coloradóban a régebben még veszélyeztetett szürke farkasok védelmében felállítandó bizottságról, és az abortusz szigorításáról szavazhatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Partium-nap Budapesten: az MTA székházában mutatták be a régió tudományos és kulturális sokszínűségét

Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.

Partium-nap Budapesten: az MTA székházában mutatták be a régió tudományos és kulturális sokszínűségét
2025. május 21., szerda

Trump bejelentette, hogy Észak-Amerikában kiépül az Aranykupola rakétavédelmi rendszer

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.

Trump bejelentette, hogy Észak-Amerikában kiépül az Aranykupola rakétavédelmi rendszer
2025. május 21., szerda

Ukrajna: hat katona meghalt, többen megsebesültek egy légicsapásban

Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.

Ukrajna: hat katona meghalt, többen megsebesültek egy légicsapásban
2025. május 21., szerda

Cáfolja a chișinăui kormány, hogy Moldovában csalást követtek el a romániai választásokkal kapcsolatosan

Visszautasította a moldovai kormány az elnökválasztást elvesztő George Simion vádjait azzal kapcsolatosan, hogy Moldovában csalást követtek volna el a romániai megmérettetés kapcsán.

Cáfolja a chișinăui kormány, hogy Moldovában csalást követtek el a romániai választásokkal kapcsolatosan
2025. május 21., szerda

Kémkedéssel is gyanúsított ukrán férfi letartóztatását indítványozták Magyarországon

Kémkedéssel is gyanúsított ukrán férfi letartóztatását indítványozta a Fővárosi Főügyészség – közölte a vádhatóság kedden az MTI-vel.

Kémkedéssel is gyanúsított ukrán férfi letartóztatását indítványozták Magyarországon
2025. május 21., szerda

Izrael visszahívta főtárgyalóit Katarból, kérdéses a gázai fegyverszünet sorsa

Izrael visszahívja konzultációra főtárgyalóit Katarból, mert nem történt előrelépés a Gázai övezetet érintő tűzszüneti tárgyalásokon.

Izrael visszahívta főtárgyalóit Katarból, kérdéses a gázai fegyverszünet sorsa
2025. május 21., szerda

A Vatikán adhat otthont az oroszok és az ukránok közötti fegyverszüneti tárgyalásoknak, az amerikaiak is ott lehetnek

Amennyiben az orosz és ukrán fél megállapodik arról, hogy a Vatikán közvetítésével tárgyalóasztalhoz ül a jövő héten, akkor azon az Egyesült Államok ott lesz – jelentette ki az amerikai elnök ukrán és orosz ügyekért felelős különleges megbízottja kedden.

A Vatikán adhat otthont az oroszok és az ukránok közötti fegyverszüneti tárgyalásoknak, az amerikaiak is ott lehetnek
2025. május 21., szerda

Trump már ki is jelölte az Egyesült Államok új romániai nagykövetét

Egy több évtizedes külpolitikai tapasztalattal rendelkező jogászt, Darryl Nirenberget jelölte Donald Trump amerikai elnök országa új romániai nagykövetének.

Trump már ki is jelölte az Egyesült Államok új romániai nagykövetét
2025. május 20., kedd

Az EU elfogadta az orosz energiaipart is célzó 17. szankciós csomagot, az „árnyékflottát” is büntetik

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta tizenhetedik szankciós csomagját, mely egyebek mellett az orosz energiaipart, ezen belül az eddigi szankciókat megkerülő úgynevezett orosz „árnyékflotta” tartályhajóit célozza.

Az EU elfogadta az orosz energiaipart is célzó 17. szankciós csomagot, az „árnyékflottát” is büntetik
2025. május 20., kedd

Több, külföldön élő Simion-szimpatizáns szétvágta az útlevelét a vereség miatti elkeseredésében

Sajátos trend terjed a TikTokon George Simion külföldön élő szimpatizánsai körében azt követően, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke elvesztette a vasárnapi elnökválasztást: arról tesznek közzé videót, hogy szétvágják az útlevelüket.

Több, külföldön élő Simion-szimpatizáns szétvágta az útlevelét a vereség miatti elkeseredésében