Figyelmeztet. Donald Trump szerint mind az EU-val, mind a Kínával folytatott kereskedelem mérlege kedvezőtlen országa számára
Fotó: Pixabay
Donald Trump amerikai elnök kedden megígérte, hogy vámokkal sújtja az Európai Uniót, és közölte, hogy kormánya a kínai importra kivetett 10 százalékos büntetővámról tárgyal, mivel a fentanilt Kínából Mexikón és Kanadán keresztül szállítják az Egyesült Államokba.
2025. január 22., 10:252025. január 22., 10:25
Trump egy nappal hivatalba lépése után a Fehér Házban újságíróknak tett megjegyzéseiben hangoztatta legújabb vámfenyegetéseit, anélkül, hogy azonnal vámokat vetett volna ki, ahogy azt kampánya során ígérte.
A pénzügyi piacok és a kereskedelmi csoportok kedden rövid ideig fellélegeztek, de legutóbbi megjegyzései aláhúzták Trump régóta fennálló vágyát a szélesebb körű, Kanadával és Mexikóval szembeni 25 százalékos vámok, valamint a Kínával és az EU-val szembeni vámok új, február 1-jei határidővel történő bevezetése iránt.
Trump szerint az EU-nak és más országoknak is aggasztó kereskedelmi többletei vannak az Egyesült Államokkal szemben.
Trump hétfőn közölte, hogy fontolóra veszi a vámok kivetését Kanadára és Mexikóra, hacsak nem szorítják vissza az illegális migránsok és a fentanil – köztük a Kínából származó prekurzor vegyi anyagok –határaikon keresztül történő kereskedelmét.
Trump korábban 10 százalékos vámmal fenyegetőzött a kínai importra a kereskedelem miatt, de ezt február 1-jei határidővel átütemezte.
Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi tanácsadója kedden a CNBC-nek azt mondta, hogy Trump Kanada és Mexikó elleni, vámok bevezetésével való fenyegetése arra irányult, hogy nyomást gyakoroljon a két országra, hogy állítsák le az illegális migránsok és a tiltott kábítószerek bejutását az Egyesült Államokba.
– mondta Navarro.
Trump hétfőn átfogó bevándorlási szigorítást jelentett be, beleértve a menedékjog széles körű betiltását.
Emellett széleskörű kereskedelmi memorandumot írt alá, amely új lapot nyitva utasítja a szövetségi ügynökségeket, hogy április 1-jéig fejezzék be egy sor kereskedelmi kérdés átfogó felülvizsgálatát.
Ezek között szerepelnek a partnerországok, köztük Kína tartós amerikai kereskedelmi deficitjének, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatának és a valutamanipulációnak az elemzése.
Az elrendelt felülvizsgálatok némi lélegzetvételnyi időt biztosítanak a Trump kabinetjébe jelölt személyek között jelentkező nézeteltérések megoldására azzal kapcsolatban, hogy miként valósítsák meg a kínai árukra vonatkozó, akár 60 százalékos egyetemes vámokra és vámokra vonatkozó ígéreteit.
22 demokrata vezetésű állam perel Trump születési jogról szóló rendelete miatt
Demokrata vezetésű államok és polgárjogi csoportok egy sor keresetet nyújtottak be kedden Donald Trump amerikai elnöknek a születési joggal járó állampolgárság visszavételére irányuló rendelete ellen, korai próbálkozásként arra, hogy bírósági úton blokkolják a programját.
A republikánus Trump hétfői beiktatása után utasította az amerikai hivatalokat, hogy tagadják meg az Egyesült Államokban született gyermekek állampolgárságának elismerését, ha sem az édesanyjuk, sem az édesapjuk nem amerikai állampolgár, illetve nem rendelkezik állandó lakhellyel.
A pert huszonkét demokrata vezetésű állam, valamint a Washington DC. és San Francisco városa indította a bostoni és seattle-i szövetségi bíróságokon, azt állítva, hogy Trump megsértette az amerikai alkotmányt.
Két hasonló keresetet nyújtott be az Amerikai Polgári Szabadságjogi Unió, bevándorló szervezetek és egy várandós anya.
A perek Trump átfogó bevándorlási szigorításának egyik központi elemét veszik célba. Ha érvényben marad, Trump rendelete első ízben tagadná meg évente több mint 150 ezer, az Egyesült Államokban született gyermektől az állampolgársághoz való jogot – közölte Andrea Joy Campbell massachusettsi főügyész hivatala.
„Trump elnöknek nincs felhatalmazása arra, hogy elvegye az alkotmányos jogokat” – mondta nyilatkozatában.
Az állampolgárság elvesztése megakadályozná, hogy ezek a személyek hozzáférjenek az olyan szövetségi programokhoz, mint a Medicaid egészségbiztosítás, és ha idősebbek lesznek, nem dolgozhatnak törvényesen vagy nem szavazhatnak – figyelmeztetnek az államok.
„A mai azonnali per egyértelmű üzenetet küld a Trump-kormányzatnak, hogy ki fogunk állni a lakosainkért és alapvető alkotmányos jogaikért” – szögezte le Matthew Platkin, New Jersey államügyésze közleményében.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!