Figyelmeztet. Donald Trump szerint mind az EU-val, mind a Kínával folytatott kereskedelem mérlege kedvezőtlen országa számára
Fotó: Pixabay
Donald Trump amerikai elnök kedden megígérte, hogy vámokkal sújtja az Európai Uniót, és közölte, hogy kormánya a kínai importra kivetett 10 százalékos büntetővámról tárgyal, mivel a fentanilt Kínából Mexikón és Kanadán keresztül szállítják az Egyesült Államokba.
2025. január 22., 10:252025. január 22., 10:25
Trump egy nappal hivatalba lépése után a Fehér Házban újságíróknak tett megjegyzéseiben hangoztatta legújabb vámfenyegetéseit, anélkül, hogy azonnal vámokat vetett volna ki, ahogy azt kampánya során ígérte.
A pénzügyi piacok és a kereskedelmi csoportok kedden rövid ideig fellélegeztek, de legutóbbi megjegyzései aláhúzták Trump régóta fennálló vágyát a szélesebb körű, Kanadával és Mexikóval szembeni 25 százalékos vámok, valamint a Kínával és az EU-val szembeni vámok új, február 1-jei határidővel történő bevezetése iránt.
Trump szerint az EU-nak és más országoknak is aggasztó kereskedelmi többletei vannak az Egyesült Államokkal szemben.
Trump hétfőn közölte, hogy fontolóra veszi a vámok kivetését Kanadára és Mexikóra, hacsak nem szorítják vissza az illegális migránsok és a fentanil – köztük a Kínából származó prekurzor vegyi anyagok –határaikon keresztül történő kereskedelmét.
Trump korábban 10 százalékos vámmal fenyegetőzött a kínai importra a kereskedelem miatt, de ezt február 1-jei határidővel átütemezte.
Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi tanácsadója kedden a CNBC-nek azt mondta, hogy Trump Kanada és Mexikó elleni, vámok bevezetésével való fenyegetése arra irányult, hogy nyomást gyakoroljon a két országra, hogy állítsák le az illegális migránsok és a tiltott kábítószerek bejutását az Egyesült Államokba.
– mondta Navarro.
Trump hétfőn átfogó bevándorlási szigorítást jelentett be, beleértve a menedékjog széles körű betiltását.
Emellett széleskörű kereskedelmi memorandumot írt alá, amely új lapot nyitva utasítja a szövetségi ügynökségeket, hogy április 1-jéig fejezzék be egy sor kereskedelmi kérdés átfogó felülvizsgálatát.
Ezek között szerepelnek a partnerországok, köztük Kína tartós amerikai kereskedelmi deficitjének, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatának és a valutamanipulációnak az elemzése.
Az elrendelt felülvizsgálatok némi lélegzetvételnyi időt biztosítanak a Trump kabinetjébe jelölt személyek között jelentkező nézeteltérések megoldására azzal kapcsolatban, hogy miként valósítsák meg a kínai árukra vonatkozó, akár 60 százalékos egyetemes vámokra és vámokra vonatkozó ígéreteit.
22 demokrata vezetésű állam perel Trump születési jogról szóló rendelete miatt
Demokrata vezetésű államok és polgárjogi csoportok egy sor keresetet nyújtottak be kedden Donald Trump amerikai elnöknek a születési joggal járó állampolgárság visszavételére irányuló rendelete ellen, korai próbálkozásként arra, hogy bírósági úton blokkolják a programját.
A republikánus Trump hétfői beiktatása után utasította az amerikai hivatalokat, hogy tagadják meg az Egyesült Államokban született gyermekek állampolgárságának elismerését, ha sem az édesanyjuk, sem az édesapjuk nem amerikai állampolgár, illetve nem rendelkezik állandó lakhellyel.
A pert huszonkét demokrata vezetésű állam, valamint a Washington DC. és San Francisco városa indította a bostoni és seattle-i szövetségi bíróságokon, azt állítva, hogy Trump megsértette az amerikai alkotmányt.
Két hasonló keresetet nyújtott be az Amerikai Polgári Szabadságjogi Unió, bevándorló szervezetek és egy várandós anya.
A perek Trump átfogó bevándorlási szigorításának egyik központi elemét veszik célba. Ha érvényben marad, Trump rendelete első ízben tagadná meg évente több mint 150 ezer, az Egyesült Államokban született gyermektől az állampolgársághoz való jogot – közölte Andrea Joy Campbell massachusettsi főügyész hivatala.
„Trump elnöknek nincs felhatalmazása arra, hogy elvegye az alkotmányos jogokat” – mondta nyilatkozatában.
Az állampolgárság elvesztése megakadályozná, hogy ezek a személyek hozzáférjenek az olyan szövetségi programokhoz, mint a Medicaid egészségbiztosítás, és ha idősebbek lesznek, nem dolgozhatnak törvényesen vagy nem szavazhatnak – figyelmeztetnek az államok.
„A mai azonnali per egyértelmű üzenetet küld a Trump-kormányzatnak, hogy ki fogunk állni a lakosainkért és alapvető alkotmányos jogaikért” – szögezte le Matthew Platkin, New Jersey államügyésze közleményében.
Gáza a palesztin enklávéba érkező segélyek blokádja miatt ember által okozott tömeges éhezésnek van kitéve – jelentette ki szerdán Tedrosz Adhanom Ghebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője.
Fogolycseréről állapodott meg Oroszország és Ukrajna szerdán Isztambulban tartott harmadik közvetlen tárgyalása során, de úgy tűnik, hogy a tűzszüneti feltételek és az elnökök közötti esetleges csúcstalálkozó tekintetében alig történt előrelépés.
A román állam úgy döntött, hogy kártérítést kér a hollandiai Drents Múzeumból ellopott négy, aranyból készült dák műtárgyért, anélkül, hogy megvárná a büntetőeljárás lezárását – értesült a Digi24.ro portál.
Jókora pénzösszeget és több mint egytucatnyi útlevelet találtak a görög hatóságok Vladimir Plahotniuc szökésben levő moldovai oligarchánál egy 1 milliárd dolláros banki csalásban és más bűncselekményekben való részvétellel gyanúsítanak.
Donald Trump amerikai elnök súlyos következményeket sürgetett, miután a 2016-os demokrata választási vereség után a leköszönő Obama-adminisztráció vezető tisztségviselői állítólag hírszerzési iratokat hamisítottak.
Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos komoly visszalépésnek nevezte, hogy az ukrán parlament megszavazta kedden azt a törvényjavaslatot, amely a főügyészség irányítása alá helyezi a nemzeti korrupcióellenes nyomozóhivatalt.
A luxemburgi hatóságok még 2020 februárjában őrizetbe vettek egy svéd férfit, aki a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen tervezett terrortámadást – írta a Het Parool holland lap kedden luxemburgi igazságügyi forrásokra hivatkozva.
Huszonöt ország – köztük az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Japán külügyminiszterei – a Gázai övezetben dúló harcok azonnali leállítására szólított fel hétfőn egy közös nyilatkozatban.
A romániai hatóságok aláírták a keretmegállapodást rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére az izraeli Rafael Advanced Defense Systems céggel – közölte hétfőn a védelmi minisztérium.
Az ukrán és az orosz delegáció közötti közvetlen tárgyalások harmadik fordulójára július 23-án kerül sor Isztambulban – közölte Volodimir Zelenszkij elnök hétfőn este tartott beszédében.
szóljon hozzá!