Politikai botrány robbant ki Svédországban annak nyomán, hogy a sajtó kiderítette: felhatalmazás nélküli román és cseh programozók bizalmas rendőrségi és katonai adatokhoz férhettek hozzá.
2017. július 25., 17:562017. július 25., 17:56
A TT, az Expressen és a Svenska Dagbladet című lapok szerint több svéd párt, a Mérsékeltek, a Középpárt és a Baloldal bizalmatlansági indítvány benyújtását fontolgatja az ügyben érintett miniszterek ellen.
A botrány annak nyomán robbant ki, hogy kiderült: a svéd közlekedési ügynökség még 2015-ben az IBM-mel kötött szerződést a szolgálat informatikai rendszerének kezeléséről, annak ellenére, hogy a biztonsági szolgálat figyelmeztette ennek veszélyeire. Az ügynökség ráadásul figyelmen kívül hagyta az ilyen szerződések megkötésére vonatkozó szabályokat, így
Sőt a svéd sajtó szerint annak is fennáll a veszélye, hogy a katonai személyzetre és járművekre, illetve a védelmi tervekre vonatkozó adatokhoz is hozzáférhettek.
Michael Byden, a svéd hadsereg vezérkari főnöke hétfőn azt mondta, bár nagy volt annak a veszélye, hogy bizalmas információk rossz kezekbe kerüljenek, a helyzet ellenőrzés alatt tartható. „Súlyos incidensről van szó. De annak alapján, amit tudunk, nem volt jelents kihatással operatív képességeink egészére” – tette hozzá.
Stefan Löfven szociáldemokrata miniszterelnök közölte, a kormány megkísérli megóvni a bizalmas adatokat és minimálisra csökkenteni annak a veszélyeit, hogy külsős cégnek szervezték ki a számítástechnikai szolgáltatások elvégzését. A kormány egyúttal vizsgálatot indít a közlekedési ügynökség által megkötött szerződés ügyében, miután az adatbázisában található információkat törvénytelenül kezelték. Egyúttal szigorítani kívánja a külsős szerződések megkötését.
és leszögezte: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek biztosak lehessenek benne: személyes adataikkal és egyéb érzékeny információkkal megfelelő módon bánnak. A kormány le is váltotta az ügynökség vezetőjét, és 7300 eurós bírságot róttak ki rá bizalmas adatok hanyag kezelése miatt.
A botrány ugyanakkor rossz fényt vet Anna Johansson infrastruktúráért felelős, Anders Ygeman belügyminiszterre és Peter Hultqvistre, a védelmi tárca vezetőjére is. A miniszterelnök elmondta, az információszivárgás lehetőségéről először januárban értesült, jóval később, mint kormányának egyes tagjai. Hultqvist és Ygeman ugyanis már tavaly, Morgan Johansson igazságügy-miniszter pedig már 2015 óta tudott róla.
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
szóljon hozzá!