Politikai botrány robbant ki Svédországban annak nyomán, hogy a sajtó kiderítette: felhatalmazás nélküli román és cseh programozók bizalmas rendőrségi és katonai adatokhoz férhettek hozzá.
2017. július 25., 17:562017. július 25., 17:56
A TT, az Expressen és a Svenska Dagbladet című lapok szerint több svéd párt, a Mérsékeltek, a Középpárt és a Baloldal bizalmatlansági indítvány benyújtását fontolgatja az ügyben érintett miniszterek ellen.
A botrány annak nyomán robbant ki, hogy kiderült: a svéd közlekedési ügynökség még 2015-ben az IBM-mel kötött szerződést a szolgálat informatikai rendszerének kezeléséről, annak ellenére, hogy a biztonsági szolgálat figyelmeztette ennek veszélyeire. Az ügynökség ráadásul figyelmen kívül hagyta az ilyen szerződések megkötésére vonatkozó szabályokat, így
Sőt a svéd sajtó szerint annak is fennáll a veszélye, hogy a katonai személyzetre és járművekre, illetve a védelmi tervekre vonatkozó adatokhoz is hozzáférhettek.
Michael Byden, a svéd hadsereg vezérkari főnöke hétfőn azt mondta, bár nagy volt annak a veszélye, hogy bizalmas információk rossz kezekbe kerüljenek, a helyzet ellenőrzés alatt tartható. „Súlyos incidensről van szó. De annak alapján, amit tudunk, nem volt jelents kihatással operatív képességeink egészére” – tette hozzá.
Stefan Löfven szociáldemokrata miniszterelnök közölte, a kormány megkísérli megóvni a bizalmas adatokat és minimálisra csökkenteni annak a veszélyeit, hogy külsős cégnek szervezték ki a számítástechnikai szolgáltatások elvégzését. A kormány egyúttal vizsgálatot indít a közlekedési ügynökség által megkötött szerződés ügyében, miután az adatbázisában található információkat törvénytelenül kezelték. Egyúttal szigorítani kívánja a külsős szerződések megkötését.
és leszögezte: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek biztosak lehessenek benne: személyes adataikkal és egyéb érzékeny információkkal megfelelő módon bánnak. A kormány le is váltotta az ügynökség vezetőjét, és 7300 eurós bírságot róttak ki rá bizalmas adatok hanyag kezelése miatt.
A botrány ugyanakkor rossz fényt vet Anna Johansson infrastruktúráért felelős, Anders Ygeman belügyminiszterre és Peter Hultqvistre, a védelmi tárca vezetőjére is. A miniszterelnök elmondta, az információszivárgás lehetőségéről először januárban értesült, jóval később, mint kormányának egyes tagjai. Hultqvist és Ygeman ugyanis már tavaly, Morgan Johansson igazságügy-miniszter pedig már 2015 óta tudott róla.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!