Politikai botrány robbant ki Svédországban annak nyomán, hogy a sajtó kiderítette: felhatalmazás nélküli román és cseh programozók bizalmas rendőrségi és katonai adatokhoz férhettek hozzá.
2017. július 25., 17:562017. július 25., 17:56
A TT, az Expressen és a Svenska Dagbladet című lapok szerint több svéd párt, a Mérsékeltek, a Középpárt és a Baloldal bizalmatlansági indítvány benyújtását fontolgatja az ügyben érintett miniszterek ellen.
A botrány annak nyomán robbant ki, hogy kiderült: a svéd közlekedési ügynökség még 2015-ben az IBM-mel kötött szerződést a szolgálat informatikai rendszerének kezeléséről, annak ellenére, hogy a biztonsági szolgálat figyelmeztette ennek veszélyeire. Az ügynökség ráadásul figyelmen kívül hagyta az ilyen szerződések megkötésére vonatkozó szabályokat, így
Sőt a svéd sajtó szerint annak is fennáll a veszélye, hogy a katonai személyzetre és járművekre, illetve a védelmi tervekre vonatkozó adatokhoz is hozzáférhettek.
Michael Byden, a svéd hadsereg vezérkari főnöke hétfőn azt mondta, bár nagy volt annak a veszélye, hogy bizalmas információk rossz kezekbe kerüljenek, a helyzet ellenőrzés alatt tartható. „Súlyos incidensről van szó. De annak alapján, amit tudunk, nem volt jelents kihatással operatív képességeink egészére” – tette hozzá.
Stefan Löfven szociáldemokrata miniszterelnök közölte, a kormány megkísérli megóvni a bizalmas adatokat és minimálisra csökkenteni annak a veszélyeit, hogy külsős cégnek szervezték ki a számítástechnikai szolgáltatások elvégzését. A kormány egyúttal vizsgálatot indít a közlekedési ügynökség által megkötött szerződés ügyében, miután az adatbázisában található információkat törvénytelenül kezelték. Egyúttal szigorítani kívánja a külsős szerződések megkötését.
és leszögezte: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek biztosak lehessenek benne: személyes adataikkal és egyéb érzékeny információkkal megfelelő módon bánnak. A kormány le is váltotta az ügynökség vezetőjét, és 7300 eurós bírságot róttak ki rá bizalmas adatok hanyag kezelése miatt.
A botrány ugyanakkor rossz fényt vet Anna Johansson infrastruktúráért felelős, Anders Ygeman belügyminiszterre és Peter Hultqvistre, a védelmi tárca vezetőjére is. A miniszterelnök elmondta, az információszivárgás lehetőségéről először januárban értesült, jóval később, mint kormányának egyes tagjai. Hultqvist és Ygeman ugyanis már tavaly, Morgan Johansson igazságügy-miniszter pedig már 2015 óta tudott róla.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
szóljon hozzá!