Semjén Zsolt (archív)
Fotó: Biró István
Sikerágazat a nemzetpolitika, amelynek támogatása az elmúlt nyolc év alatt több mint tízszeresére nőtt – mondta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes csütörtökön Budapesten.
2018. április 26., 15:142018. április 26., 15:14
2018. április 26., 15:152018. április 26., 15:15
A kereszténydemokrata politikus Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárral közösen mutatta be a Nemzetpolitikai eredmények 2010-2018 című kiadványt. Semjén Zsolt rámutatott:
Ez nagyon nehezen begyógyítható sebet okozott – tette hozzá. Úgy fogalmazott: megadták a ma egyetlen lehetséges választ a trianoni katasztrófára. A több mint egymillió új állampolgár és az a nemzetpolitika, amit felépítettek, „maga a történelem”, ez itt fog maradni – hangoztatta.
Kitért arra: akiket most honosítottak, azoknak a leszármazottai is magyar állampolgárok lesznek, szavazati joggal, és ki tudják kényszeríteni a magyar kormánytól, hogy komolyan vegye őket, a magyar Országgyűlés pedig az ő Országgyűlésük is. Semjén Zsolt emlékeztetett, a magyar nemzetpolitika négy pilléren nyugszik:
Hangsúlyozta: az autonómia nem kegy vagy extrém követelés, hanem az unióban bevált gyakorlat, és nem kérnek a magyarság számára semmi olyat, amire nincs példa.
Ugyanakkor hozzátette: nem Budapestről szeretnék megmondani, mi a megfelelő, ezt az adott nemzetrésznek kell kidolgoznia, amihez minden támogatást megadnak.
– közölte.
Kitért arra is, hogy újra ülésezik a Magyar Állandó Értekezlet, és a külhoni magyar szervezetek, pártok mondják meg, melyek legyenek a nemzeti jelentőségű intézmények, amelyek finanszírozása ennek alapján normatív úton történik. Külön kiemelte a diaszpóra területét, a Magyar Diaszpóra Tanács létrehozását és a Kőrösi Csoma Sándor-programot. Megjegyezte: azon országok, ahol nagyszámú diaszpóra van, ma már példaként tekintenek Magyarországra, és számos helyen próbálják másolni a magyar modellt.
Kitért a honosítással összefüggésben megjelent „hamis hírekre”, és azt mondta, állampolgársági ügyekben az államigazgatási kontroll mellett van közbiztonsági és nemzetbiztonsági kontroll is.
Megjegyezte: a nemzet közjogi egyesítése olyan értelemben is megtörtént, hogy politikai akaratukat is kifejezték a külhoniak. A levélszavazatok visszaérkezésének idejéről azt mondta, úgy kell átalakítani a szabályokat, hogy az országos listák megállapítása után több idő legyen a beérkezésre. Kérdésre azt mondta: szigorú az ellenőrzés, s ahol rendszerszerű csalás történt állampolgársági ügyben, bilincsben vitték el a rendőrök az érintetteket.
Kitért az etnikai alapú magyar pártok támogatására és együttműködésére a magyar kormánnyal. Őket támogatni fogják a jövőben is,
– közölte.
A külhoni magyarság szülőföldön maradásának támogatását szolgáló gazdaságfejlesztési programról elmondta, az
Rámutatott: össznemzetben kell gondolkodni, és amit lehet, ki kell terjeszteni a külhoni magyarokra. Példaként említette a babakötvényt és az anyasági támogatást.
Arra a kérdésre, hogy az ukrán kormány állampolgárságot vonna meg más ország választásán való részvétel miatt, Semjén Zsolt közölte: az ukrán kormánynak nincs lehetősége állampolgárságot megvonni, ez a saját alkotmányukkal ellentétes, és azt is bizonyítani kellene, hogy az illető kérelmezte a magyar állampolgárságot. Magyarország azonban semmilyen információt nem ad ki erről – erősítette meg. Megjegyezte, arról is érdekes dolgokat hallani, hogy vezető ukrán politikusoknak milyen és hány állampolgársága van.
További felvetésre közölte: a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem minden támogatás megkap, az egyesítés egy helyi román műszaki egyetemmel tragikus az ottani magyarság számára. Kérik a román kormány fellépését, s bíznak benne, saját törvényeiket betartják majd.
– jelezte.
Potápi Árpád János hozzátette: átfogó képet igyekeznek ábrázolni a bemutatott könyvben a nemzetpolitikai fejlesztésekről. A választási rendszerrel összefüggésben reményét fejezte ki, hogy a mostani ciklus lehetőséget ad arra, hogy finomítani, pontosítani tudjanak. A bemutatón részt vettek a nemzetpolitikai terület korábbi irányítói, felelősei is.
Hóval érkezett az Ashley ciklon Románia hegyvidéki tájaira, lehavazott vasárnap a Transzfogarason és a Bâlea-tónál.
Tizennégy szilágysági faluból telepedtek le magyar családok az 1960-as és ’70-es években az Arad megyei Angyalkúton. A rokoni szálak még ma is összefűzik őket, ami erős közösséggé formál kicsiket és nagyokat egyaránt.
Elégedett a paradicsomprogrammal, és fejleszteni szeretne a Bihar megyei Szentjobbon gazdálkodó Kubola-Pénzes család. A videós anyagban is megszólaló szentjobbi gazdaasszony szerint a nagyváradiak egyre nagyobb számban keresik az őstermelők portékáit.
Figyelmeztető sztrájkkal tiltakoznak méltánytalan munkakörülményeik, kevés fizetésük miatt a román közszolgálati rádió központi és területi stúdióinak alkalmazottai.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték Liliana Coldea orvosnőt, a nagyszebeni vasutaskórház és a megyei sürgősségi kórház volt menedzserét – számolt be szombaton a Szeben megyei ügyészség szóvivője.
Sárga jelzésű figyelmeztetést bocsátottak ki szombaton reggel a meteorológusok Erdély számos vidékére, ahol bőséges esőzésekre, helyenként viharokra kell számítani.
A nagyszebeni Vasutaskórház vezetősége közleményben határolódott el azoktól a bűncselekményektől, amelyekkel az intézmény egyik orvosát, volt menedzserét gyanúsítja az ügyészség.
Csúszópénz elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vették a nagyszebeni Vasutaskórház, valamint a nagyszebeni megyei sürgősségi kórház egyik orvosát és volt menedzserét, Liliana Coldeát.
Használt nyomtatóberendezések, hozzájuk való tonerek, festékpatronok és egyéb tartozékok voltak tonnaszám egy régi szövetkezeti telephelyen az Arad megyei Szinte község területén.
A kolozsvári Szent Mihály-templomban is megemlékezést szerveznek a vértanúk tiszteletére, a történelmi valóság inspirálta emlékműsort október 2-án 18 órától tartják – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!