Antony Blinken amerikai külügyminiszter is megszólalt a romániai választások ügyében
Fotó: Facebook/Antony Blinken
„A román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítést lepleztek le” – jelentette ki csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
2024. december 05., 20:132024. december 05., 20:13
2024. december 05., 20:252024. december 05., 20:25
Az amerikai diplomácia vezetője az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) külügyminiszteri szintű tanácsülésén szólalt fel Máltán. Emlékeztetett, hogy idén az EBESZ több mint egy tucat választást figyelt meg, és értékelései továbbra is a szabad és tisztességes választási verseny mércéjét jelentik. „A Moldovai Köztársaságban az EBESZ szerint az elnökválasztás második fordulója az orosz beavatkozás ellenére jól szervezetten zajlott, most pedig a román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítéseket fedeztek fel” – nyilatkozta Blinken.
Reagált a romániai belpolitikai fejleményekre a német külügyminisztérium is. A berlini szaktárca az X platformon közzétett közleményében Oroszországot olyan államnak nevezi, amely a romániai választásokat befolyásoló kampányt folytat. A német külügy elítéli Oroszország és Vlagyimir Putyin orosz elnök vélelmezett akcióit, amelyek Berlin szerint az EU és a NATO egységének aláásását, a szervezetek megosztását célozzák. „A román hatóságok jelentései arról, hogy az orosz dezinformáció befolyásolja a romániai elnökválasztást, azt mutatják, hogy Putyin meg akar osztani minket, és alá akarja ásni az EU és a NATO egységét. Európa azonban továbbra is egységes marad. Együtt meg fogjuk védeni demokráciáinkat a hibrid fenyegetésekkel szemben” – olvasható a bejegyzésben.
Az Egyesült Államok aggódik amiatt, hogy Oroszország beavatkozott a romániai választásokba, amelyeket ennek nyomán egy olyan jelölt – Călin Georgescu – nyerhet meg, aki a bírálta a NATO-val való együttműködést, és arra utalt, hogy államosíthatja az országban működő külföldi vállalatoka
Mint arról beszámoltunk, Blinken nyilatkozatát megelőzően az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Matthew Miller figyelmeztetett: komoly negatív hatással lenne az Egyesült Államok és Románia biztonsági együttműködésére, ha Romániát külföldi szereplők eltérítenék arról a fejlődési pályáról, amely nehezen megszerzett euroatlanti tagságán alapul, a külföldi befektetések korlátozására irányuló döntés pedig eltántorítaná az amerikai vállalatokat a romániai befektetésektől – írja az AFP és a dpa.
A bukaresti külügyminisztérium csütörtökön tájékoztatott arról, hogy a román hatóságok tájékoztatták a Bukaresttel szövetséges országokat a romániai elnökválasztás befolyásolását célzó példátlan külföldi beavatkozási kísérletekről. A külügyi közleményben felidézték: a román hatóságok feloldották a titkosítást, és nyilvánosságra hozták azokat a jelentéseket, amelyek szerint a román elnökválasztás illegális finanszírozással és a digitális kampányok mesterséges felerősítésével véghez vitt rosszindulatú külső műveletek, illetve nagyszabású kibertámadások célpontjává vált.
A tisztségéből december 21-én távozó Klaus Iohannis államfő szerdán feloldotta azoknak a titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentéseknek a titkosítását, amelyek alapján múlt héten a CSAT megállapította, hogy a választási eredményt befolyásoló, a nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás történt a romániai elnökválasztáson, és „a NATO más keleti tagállamaihoz hasonlóan Románia állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjává vált”.
A legfőbb ügyészség csütörtökön bejelentette, hogy hivatalból eljárást indított „a választási törvény lehetséges megszegése és egyéb ehhez kötődő bűncselekmények” gyanújával.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
szóljon hozzá!