Antony Blinken amerikai külügyminiszter is megszólalt a romániai választások ügyében
Fotó: Facebook/Antony Blinken
„A román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítést lepleztek le” – jelentette ki csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
2024. december 05., 20:132024. december 05., 20:13
2024. december 05., 20:252024. december 05., 20:25
Az amerikai diplomácia vezetője az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) külügyminiszteri szintű tanácsülésén szólalt fel Máltán. Emlékeztetett, hogy idén az EBESZ több mint egy tucat választást figyelt meg, és értékelései továbbra is a szabad és tisztességes választási verseny mércéjét jelentik. „A Moldovai Köztársaságban az EBESZ szerint az elnökválasztás második fordulója az orosz beavatkozás ellenére jól szervezetten zajlott, most pedig a román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítéseket fedeztek fel” – nyilatkozta Blinken.
Reagált a romániai belpolitikai fejleményekre a német külügyminisztérium is. A berlini szaktárca az X platformon közzétett közleményében Oroszországot olyan államnak nevezi, amely a romániai választásokat befolyásoló kampányt folytat. A német külügy elítéli Oroszország és Vlagyimir Putyin orosz elnök vélelmezett akcióit, amelyek Berlin szerint az EU és a NATO egységének aláásását, a szervezetek megosztását célozzák. „A román hatóságok jelentései arról, hogy az orosz dezinformáció befolyásolja a romániai elnökválasztást, azt mutatják, hogy Putyin meg akar osztani minket, és alá akarja ásni az EU és a NATO egységét. Európa azonban továbbra is egységes marad. Együtt meg fogjuk védeni demokráciáinkat a hibrid fenyegetésekkel szemben” – olvasható a bejegyzésben.
Az Egyesült Államok aggódik amiatt, hogy Oroszország beavatkozott a romániai választásokba, amelyeket ennek nyomán egy olyan jelölt – Călin Georgescu – nyerhet meg, aki a bírálta a NATO-val való együttműködést, és arra utalt, hogy államosíthatja az országban működő külföldi vállalatoka
Mint arról beszámoltunk, Blinken nyilatkozatát megelőzően az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Matthew Miller figyelmeztetett: komoly negatív hatással lenne az Egyesült Államok és Románia biztonsági együttműködésére, ha Romániát külföldi szereplők eltérítenék arról a fejlődési pályáról, amely nehezen megszerzett euroatlanti tagságán alapul, a külföldi befektetések korlátozására irányuló döntés pedig eltántorítaná az amerikai vállalatokat a romániai befektetésektől – írja az AFP és a dpa.
A bukaresti külügyminisztérium csütörtökön tájékoztatott arról, hogy a román hatóságok tájékoztatták a Bukaresttel szövetséges országokat a romániai elnökválasztás befolyásolását célzó példátlan külföldi beavatkozási kísérletekről. A külügyi közleményben felidézték: a román hatóságok feloldották a titkosítást, és nyilvánosságra hozták azokat a jelentéseket, amelyek szerint a román elnökválasztás illegális finanszírozással és a digitális kampányok mesterséges felerősítésével véghez vitt rosszindulatú külső műveletek, illetve nagyszabású kibertámadások célpontjává vált.
A tisztségéből december 21-én távozó Klaus Iohannis államfő szerdán feloldotta azoknak a titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentéseknek a titkosítását, amelyek alapján múlt héten a CSAT megállapította, hogy a választási eredményt befolyásoló, a nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás történt a romániai elnökválasztáson, és „a NATO más keleti tagállamaihoz hasonlóan Románia állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjává vált”.
A legfőbb ügyészség csütörtökön bejelentette, hogy hivatalból eljárást indított „a választási törvény lehetséges megszegése és egyéb ehhez kötődő bűncselekmények” gyanújával.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!