Dmitrij Rogozint nem látja szívesen Moldova EU-barát kormánya
Nemkívánatos személynek nyilvánították Dmitrij Rogozin orosz kormányfőhelyettest a Moldovai Köztársaság hatóságai – adta hírül az Unimedia.info hírportál.
2017. augusztus 02., 18:122017. augusztus 02., 18:12
2017. augusztus 02., 18:212017. augusztus 02., 18:21
Andrei Galbur külügyminiszter az EU-párti chișinăui kormány szerdai ülése után közölte, a politikust a Moldovával kapcsolatban tett „barátságtalan és sértő” kijelentései miatt tiltották ki a volt szovjet tagköztársaságból.
Románia a múlt héten nem engedte be légterébe azt az utasszállító repülőgépet, amelyen a Chișinăuba tartó Rogozin utazott. A meghiúsult látogatás miatt az EU tiltólistáján szereplő kormányfőhelyettes szankciókkal fenyegette meg az ügyben érintett moldovai, román és magyar tisztviselőket. (Az utasszállítót a budapesti hatóságok sem engedték leszállni Magyarország területén).
A román hatóságok szerint Dmitrij Rogozin orosz miniszterelnök-helyettes szándékosan azért kívánta áthágni az EU-ba való beutazás tilalmát, hogy egymásnak ugrassza Bukarestet és Moszkvát.
Az orosz miniszterelnök-helyettes Chișinăuból az úgynevezett Dnyeszter menti Köztársaságba – Moldova orosz többségű szakadár területére – utazott volna tovább, hogy részt vegyen az orosz békefenntartók ottani beavatkozásának 25. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezéseken.
Igor Dodon, a Moldovai Köztársaság oroszbarát elnöke a kormány döntésére úgy reagált, hogy ezzel a lépéssel a chișinăui kormány az elmúlt huszonöt évben előzmény nélküli diplomáciai és geopolitikai konfliktusba „rángatta bele” az országot. „Mérhetetlen politikai stupiditásra vall nemkívánatosnak nyilvánítani Oroszország kormányfőhelyettesét, a döntés ugyanakkor rendkívül rossz szolgálatot tesz az országnak és a moldovaiaknak. Nem tudom eldönteni, hogy kormányzati illetékeseink a maguk feje után cselekszenek vagy az óceánon túlról bábként rángatják őket” – írta közösségi oldalán Igor Dodon.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
A Kijev és Washington közötti kapcsolatok „visszatértek a helyes útra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője.
A NATO „teljes erejével” válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
Daniel Buda néppárti EP-képviselő szerdán közölte, hogy csak a vidéki szélessávú internetszolgáltatás fejlesztése érdekében írta alá azt a levelet, amelynek kapcsán a belga hatóságok vesztegetés elfogadásával gyanúsítják az Európai Parlament több tagját.
Elrendelte Javier Milei argentin elnök, hogy hozzák nyilvánosságra a második világháború után Argentínában menedékre lelt nácikkal kapcsolatos összes hivatalos titkosított dokumentumot.
Romániát másolta Moldova a jogsértő gyakorlatok terén, amikor a hatóságok őrizetbe vették Evgeniya Guţult, az autonóm moldovai régió, Gagauzia kormányzóját – jelentette ki szerdán Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Növekszik a Kanadából az Egyesült Államokba érkező illegális határátlépők száma – jelentette a Fox News amerikai hírtelevízió.
szóljon hozzá!