Figyelnek. Dmitrij Peszkov szerint Moszkva nyomon követi a Grönlanddal kapcsolatos fejleményeket
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Oroszország szorosan figyeli Donald Trump megválasztott amerikai elnök kijelentéseit Grönland esetleges katonai átvételéről – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön.
2025. január 10., 12:022025. január 10., 12:02
Peszkov megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy Trump kedden nem volt hajlandó kizárni annak lehetőségét, hogy katonai erőt alkalmazzon Grönland ellenőrzésének átvételére, amelyre szerinte az Egyesült Államoknak „a gazdasági biztonság” érdekében van szüksége.
– mondta Peszkov.
„Az Északi-sarkvidék nemzeti érdekeink, stratégiai érdekeink zónája” – tette hozzá.
Az Európai Unió, illetve külön Németország és Franciaország is elutasította Donald Trump megválasztott amerikai elnök Grönland megszerzésére vonatkozó szándékát.
„Érdekünk a béke és a stabilitás légkörének megőrzése az Északi-sarkvidéki övezetben. Nagyon szorosan figyeljük a helyzet meglehetősen drámai alakulását, de egyelőre, hála Istennek, csak a nyilatkozatok szintjén tartunk” – mondta.
Grönland Dánia autonóm területe.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök Trump megjegyzéseire reagálva azt mondta, hogy Grönland „nem eladó”, és hogy a jövője a grönlandiaké.
Más európai tisztségviselők, köztük Olaf Scholz német kancellár és Kaja Kallas, az Európai Unió vezető diplomatája szintén nyilatkozatot tettek Grönland területi integritásának védelmében.
„Európa nagyon félénken reagál, természetesen ijesztő Trump szavaira reagálni, ezért Európa nagyon óvatosan, szerényen, halkan, szinte suttogva reagál” – mondta Peszkov.
Grönlandi és panamai részről is tiltakozások hangzottak el, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök nem zárta ki, hogy katonai, illetve gazdasági lépéseket tegyen a megszerzésük érdekében.
Oroszország növekvő ambíciói és katonai jelenléte az Északi-sarkvidéken arra késztetett más nemzeteket, nevezetesen Kanadát és az Egyesült Államokat, hogy felülvizsgálják biztonsági stratégiájukat a régióban.
Trump, aki január 20-án tér vissza a Fehér Házba, olyan expanziós programot hirdetett, amely magában foglalja Grönland megszerzését, a Panama-csatorna visszaszerzését és Kanada annektálását. Ugyanezen a keddi sajtótájékoztatón Joe Biden amerikai elnököt és Kijev NATO-törekvéseit okolta Oroszország ukrajnai inváziójáért.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!