Figyelnek. Dmitrij Peszkov szerint Moszkva nyomon követi a Grönlanddal kapcsolatos fejleményeket
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Oroszország szorosan figyeli Donald Trump megválasztott amerikai elnök kijelentéseit Grönland esetleges katonai átvételéről – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön.
2025. január 10., 12:022025. január 10., 12:02
Peszkov megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy Trump kedden nem volt hajlandó kizárni annak lehetőségét, hogy katonai erőt alkalmazzon Grönland ellenőrzésének átvételére, amelyre szerinte az Egyesült Államoknak „a gazdasági biztonság” érdekében van szüksége.
– mondta Peszkov.
„Az Északi-sarkvidék nemzeti érdekeink, stratégiai érdekeink zónája” – tette hozzá.
Az Európai Unió, illetve külön Németország és Franciaország is elutasította Donald Trump megválasztott amerikai elnök Grönland megszerzésére vonatkozó szándékát.
„Érdekünk a béke és a stabilitás légkörének megőrzése az Északi-sarkvidéki övezetben. Nagyon szorosan figyeljük a helyzet meglehetősen drámai alakulását, de egyelőre, hála Istennek, csak a nyilatkozatok szintjén tartunk” – mondta.
Grönland Dánia autonóm területe.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök Trump megjegyzéseire reagálva azt mondta, hogy Grönland „nem eladó”, és hogy a jövője a grönlandiaké.
Más európai tisztségviselők, köztük Olaf Scholz német kancellár és Kaja Kallas, az Európai Unió vezető diplomatája szintén nyilatkozatot tettek Grönland területi integritásának védelmében.
„Európa nagyon félénken reagál, természetesen ijesztő Trump szavaira reagálni, ezért Európa nagyon óvatosan, szerényen, halkan, szinte suttogva reagál” – mondta Peszkov.
Grönlandi és panamai részről is tiltakozások hangzottak el, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök nem zárta ki, hogy katonai, illetve gazdasági lépéseket tegyen a megszerzésük érdekében.
Oroszország növekvő ambíciói és katonai jelenléte az Északi-sarkvidéken arra késztetett más nemzeteket, nevezetesen Kanadát és az Egyesült Államokat, hogy felülvizsgálják biztonsági stratégiájukat a régióban.
Trump, aki január 20-án tér vissza a Fehér Házba, olyan expanziós programot hirdetett, amely magában foglalja Grönland megszerzését, a Panama-csatorna visszaszerzését és Kanada annektálását. Ugyanezen a keddi sajtótájékoztatón Joe Biden amerikai elnököt és Kijev NATO-törekvéseit okolta Oroszország ukrajnai inváziójáért.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
szóljon hozzá!