Elutasítás. AZ EU szerint Trumpnak tiszteletben kell tartania Dánia szuverenitását
Fotó: Facebook/Donald Trump
Az Európai Unió, illetve külön Németország és Franciaország is elutasította Donald Trump megválasztott amerikai elnök Grönland megszerzésére vonatkozó szándékát.
2025. január 09., 09:252025. január 09., 09:25
Tiszteletben kell tartani minden ország, így Grönland vonatkozásában Dánia szuverenitását is – jelentette ki az Európai Bizottság illetékes szóvivője, a brüsszeli végrehajtó testület szokásos napi sajtótájékoztatója keretében, Donald Trump Grönlanddal kapcsolatos kijelentése nyomán feltett újságírói kérdésre válaszolva szerdán.
Az uniós bizottsági sajtótájékoztatón Anitta Hipper külügyi kérdésekben illetékes szóvivő közölte: az Európai Bizottság folytatni fogja a szoros együttműködést célzó, a transzatlanti kapcsolatok megerősítését folytató politikáját a következő washingtoni adminisztrációval is a közös, kulcsfontosságú érdekek mentén.
Olof Gill, egyebek közt gazdaságbiztonsági és kereskedelmi kérdésekben illetékes szóvivő az mondta,
Közölte, az Európai Unió az Egyesült Államokban tartott novemberi választások minden lehetséges kimenetelére felkészült, beleértve a kereskedelmi szempontokat is. Az EU célja kölcsönösen előnyös együttműködések kialakítása az Atlanti-óceán mindkét partján, a felek kölcsönös érdekében.
– fogalmazott Olof Gill.
Paula Pinho, az Európai Bizottság vezető szóvivője hozzátette: teljes mértékben teoretikus kérdésről van szó, amellyel az uniós bizottság nem kíván foglalkozni.
„Sok fenyegetés volt már, amelyek nem valósultak meg. Jelen pillanatban nem látjuk szükségét annak, hogy a már elmondottakon túl lépéseket legyünk” – tette hozzá az uniós szóvivő.
Eközben Németország és Franciaország óva intette Donald Trumpot Grönland fenyegetésétől, miután a megválasztott amerikai elnök nem zárta ki, hogy katonai erőt alkalmazzon Dánia autonóm területének elfoglalására.
Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter szerint „nyilvánvalóan nem kérdés, hogy az Európai Unió hagyja, hogy a világ más nemzetei megtámadják szuverén határait”.
Kedden Trump megismételte Grönland megszerzésére irányuló szándékát, mondván, hogy az északi-sarkvidéki sziget „kritikus” a nemzeti és gazdasági biztonság szempontjából.
Trump többször kifejezte érdeklődését Grönland megvásárlása iránt, és már 2019-ben, első elnöki ciklusa alatt is felvetette az ötletet.
Dánia, az USA régi szövetségese, világossá tette, hogy Grönland nem eladó, és hogy az a lakosaié.
Scholz kancellár szerint „bizonyos értetlenség” tapasztalható a következő amerikai kormányzat részéről érkező nyilatkozatokkal kapcsolatban.
„A határok sérthetetlenségének elve minden országra vonatkozik, függetlenül attól, hogy az keleten vagy nyugaton van”.
Dánia az Egyesült Államok vezette NATO tagja, akárcsak Németország és Franciaország.
Scholz hangsúlyozta, hogy „a NATO a védelmünk legfontosabb eszköze és a transzatlanti kapcsolatok központi eleme”.
Jean-Noël Barrot szerdán korábban a France Inter rádiónak nyilatkozva elmondta:
„Olyan korszakba léptünk, amelyben visszatér a legerősebbek túlélése? Akkor a válaszom igen. Tehát, hagynunk kell, hogy megfélemlítsenek és eluralkodjon rajtunk az aggodalom? Egyértelműen nem. Fel kell ébrednünk, fel kell építenünk az erőnket” – tette hozzá a francia külügyminiszter.
Németország és Franciaország az EU két vezető tagja, gyakran nevezik őket az EU fő mozgatórugójának.
Nehéz azonban elképzelni, hogy az EU hogyan tudna megakadályozni egy esetleges támadást. Saját védelmi képességekkel ugyanis nem rendelkezik, és a 27 tagállam többsége a NATO tagja.
Blinken: nem rohanjuk le Grönlandot
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán elutasította Donald Trump megválasztott elnök megjegyzéseit arról, hogy át akarja venni az ellenőrzést Grönland felett, mondván, hogy ez egy rossz ötlet, amelyet nem érdemes megvitatni.
„A Grönlanddal kapcsolatban megfogalmazott elképzelés nem jó ötlet, nem fog megvalósulni, és nem érdemes az időt vesztegetni a megvitatására” – mondta Blinken újságíróknak párizsi látogatásán, hivatalából való távozása előtti utolsó külföldi útján.
Az amerikai külügyminiszter Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter társaságában azt mondta, hogy az Egyesült Államok „erősebb” és „hatékonyabb”, ha együttműködik a szövetségeseivel ahelyett, hogy „olyan dolgokat mondana és tenne, amelyek elidegenítik őket”.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!