Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Ha világháború lesz, akkor atomháború lesz – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő az ukrajnai háború eszkalációjának veszélyére figyelmeztetve pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
2023. április 14., 10:132023. április 14., 10:13
Magyarország miniszterelnöke az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban hangsúlyozta: minden héttel romlik helyzet, az eszkaláció veszélye nő. A legutóbbi hírek szerint a britek szegényített urántartalmú lövedéket akarnak eljuttatni az ukrán frontra, Oroszország pedig taktikai atomfegyvereket telepít Belorussziába – tette hozzá.
Ez nem atombomba, de a nukleáris eszközrendszer világához visz közelebb egy lépéssel – mutatott rá a kormányfő.
A miniszterelnök rámutatott: a térképre nézve is látszik, hogy az Egyesült Államok biztonságosabb hely, ez azonban a Kárpát-medencéről már nem mondható el. Úgy fogalmazott, másképp mutat a világpolitika kockázata Beregszászról vagy Budapestről, mint Amerikából. Joggal várjuk el, hogy az Egyesült Államok tudomásul vegye Magyarország speciális helyzetét – idézte az MTI a kormányfőt.
– mondta Orbán Viktor.
A magyar emberekre nézve a háború aggasztó és veszélyes, a világháború veszélye „nem irodalmi túlzás” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Leszögezte ugyanakkor: „az Egyesült Államok a barátunk, és fontos szövetségesünk is”. A kormányfő fontosnak nevezte, hogy „egy közös katonai védelmi szövetségnek vagyunk a tagjai”, és van filozófiai hasonlóság is a két ország között, „az alapvető hitek azok egyeznek”.
Amerika is keresztény ország, továbbá a gazdasági kapcsolatok „egy sikertörténet képét mutatják” – sorolta. Hozzátette: „minden adott ahhoz, hogy jó és baráti kapcsolataink legyenek”. Megjegyezte: ugyanakkor
Kitért rá: Amerika azt küldi ide nagykövetnek, akit akar, „nekünk pedig tudomásul kell venni, hogy az amerikai nagykövet képviseli az Egyesült Államok véleményét Magyarországon”. Azonban „szokatlan, hogy ezt az amerikai véleményképviseletet utcai plakátokon keresztül valósítja meg az amerikai nagykövetség” – fogalmazott. Azt mondta: „mintha ritmuskésésben is lennének”, mert azon az van, „hogy ruszkik haza. Mi hazaküldtük őket”.
Soha ilyen közel nem volt még a világ ahhoz, hogy egy lokális háborúból világháború legyen – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában az ukrajnai háborúról szólva.
Legkevesebb négy halálos áldozatot és 18 sebesültet hagyott maga után egy lövöldözés az Egyesült Államok délkeleti részén található, alabamai Birminghamben – közölte vasárnap Truman Fitzgerald rendőrségi szóvivő.
Volodimir Zelenszkij elnök „győzelmi terve” hivatalos meghívást tartalmaz a NATO-csatlakozásra, valamint a fejlett fegyverek folyamatos szállítására vonatkozó kötelezettségvállalást – jelentette a Bloomberg.
Több mint száz lövedékből álló rakétazáport zúdított éjszaka Izraelre a libanoni síita Hezbollah – jelentette a katonai rádió Izraelben vasárnap reggel.
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó szerint az Európai Uniónak mint politikai és értékközösségnek „fel kell vállalnia” a nemzeti kisebbségek ügyét.
Legalább három ember meghalt és további három megsebesült a dél-ukrajnai Krivij Rih város ellen az éjszaka folyamán Iszkander-M rakétákkal és irányított rakétákkal intézett orosz támadásokban – közölték a helyi hatóságok.
Oroszország nem akar atomháborút, s nem tartja helyénvalónak az arról szóló vitákat, hogy „mikor kell megnyomni a piros gombot” – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Sky News Arabia televíziónak adott interjújában.
A hatóságok közötti kommunikációs hiányosságokat állapított meg az amerikai Titkos Szolgálat belső vizsgálata a Donald Trump elleni első merényletkísérlet idején, ami lassította a beavatkozást – erről számolt be a szervezet megbízott igazgatója pénteken.
A libanoni főváros, Bejrút ellen pénteken végrehajtott izraeli légicsapásban meghalt a Hezbollah egyik vezető katonai parancsnoka, Ibrahim Akil.
Az Európai Bizottság 35 milliárd euró makroszintű pénzügyi támogatási (MFA) hitelt javasol Ukrajnának az EU és a világ hét legfejlettebb ipari országa (G7) által felajánlott, 45 milliárd euróig terjedő összegű pénzügyi támogatáshoz uniós hozzájárulásként.
Rakétacsapást mért Oroszország pénteken a dél-ukrajnai Odesszára, az eddigi adatok szerint négyen sebesültek meg, károk keletkeztek a kikötői infrastruktúrában és kereskedelmi hajóban.
szóljon hozzá!