Fotó: Twitter/President Biden
Az amerikaiak nagy többsége nem bízik Joe Bidenben és kormányában. Az ukrajnai háború, az amerikai gazdaság, a benzinárak és az infláció kezelése miatt az utóbbi időben tovább zuhant Biden népszerűsége.
2022. május 17., 11:372022. május 17., 11:37
Az NBC News amerikai hírtelevízió által rendelt közvélemény-kutatás szerint az elnök támogatottsága 40 százalékosra csökkent, amely hivatali idejének eddigi legalacsonyabb értéke. Elemzők szerint a Joe Biden ellen egyre növekvő felháborodás első következménye a novemberi kongresszusi választásokon lesz érzékelhető, ahol a republikánusok magabiztos győzelme várható.
John Fonte amerikai politológus a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta, hogy az elnök „elég rémesen teljesít”. „Vegyük például a bevándorlást. Jelenleg az helyzet, hogy a Biden-kormány nem szerez érvényt a határokon a törvényeknek, amelyek megakadályozhatnák a törvénytelen migránsok beáramlását. A bevándorlás megítélése ezért ma Donald Trump irányvonala szerint alakul. Ugyanez a helyzet a kereskedelempolitikában is: olyan megállapodásokra van szükségünk, amelyekből profitálhat Amerika. Nemcsak a párt vagy általában az amerikai konzervatívok, de a közvélemény, benne a nem pártelkötelezett szavazók is igen negatívan szemlélik Biden tevékenységét. A latinók, így a mexikói bevándorlók korábban a Demokrata Párt felé fordultak, ma már ötven-ötven százalék a pártok közötti megoszlás ebben a csoportban.
Trump nélkül is létezhet trumpizmus” – fogalmazott az elemző, aki a volt elnök mellett Ron DeSantist is „nagyon erősnek” tartja. Florida 43 éves republikánus kormányzója a politológus elmondása szerint „keményen harcol a progresszívekkel, például a Disney-vállalattal szemben, amely az LMBTQ-tematikát propagálja”. Hozzátette: Floridában törvényt hoztak azzal szemben is, hogy kisgyerekek a transzneműséggel kapcsolatos oktatásban részesüljenek.
„Nem teljesen világos, hogy indul-e Trump. DeSantisszel ellentétben Trumpnak tisztsége sincs: otthon ül Mar-a-Lagóban, igaz, sokat kommunikál.
Az sem biztos persze, hogy Biden 82 évesen újraindul majd. A demokratáknak márpedig dönteniük kell. Az alelnök, Kamala Harris is nagyon népszerűtlen, más korábbi embereik, mint Bernie Sanders, Elizabeth Warren túl idősek, Pete Buttigieg például pedig eddig sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket” – mondta John Fonte.
Jon Decker – aki 27 éve tagja a washingtoni tudósítók szűk belső körének, s rendszeresen utazik Biden sajtókíséretében – arra a kérdésre, hogy a nyolcvanadik életévét töltő elnök valóban olyan esetlen-e, mint amilyennek a médiában látszik, azt válaszolta: ha úgy vetjük fel a kérdést, ez ugyanaz a Joe Biden-e, aki valaha alelnök, előtte pedig szenátor volt, akkor a válasz az, hogy nem, nem ugyanaz.
„A 84 éves anyám sem olyan, mint húsz éve” – tette hozzá Decker. Trump esetleges visszatérésével kapcsolatban a korábban a jobboldali Fox News televíziós csatornánál is dolgozó újságíró arra hívta fel a figyelmet: a volt elnök „mindenféle jelét adta, hogy újra indul, százmillió dollárt már gyűjtött is rá”. Úgy vélte, ha ez így lesz, nyilvánvalóan megnyeri a republikánus előválasztást.
„Az elnökválasztás már keményebb dió. Rendszeresen beszélek befolyásos republikánusokkal, köztük Trump híveivel is, és összességében az a véleményük, nagyobb az esélyük 2024-ben, ha nem ő a jelöltjük. Azt mondják, Trump túl nagy politikai csomag, komoly ellenérzéseket is kivált. Ez megnehezíti a dolgot. Pedig amúgy a republikánusok könnyen nyerhetnének a 2024-ben esedékes következő választásokon, hiszen Biden nagyon népszerűtlen” – mondta a Magyar Nemzetnek Jon Decker.
Gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének, Donald Trumpnak a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár, egyúttal reményét fejezte ki, hogy Trump valóban el tudja érni a most zajló háborúk leállását.
Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.
Udvariatlan, a diplomáciai protokollban egyenesen barátságtalannak nevezhető gesztust tett Klaus Iohannis vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben csütörtökön Budapesten. Iohannisnak a magyar kormányfővel szembeni ellenérzései közismertek.
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az EU kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán – jelentette ki Charles Michel.
A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump 2025. januári beiktatása előtt sietteti a fennmaradó 6 milliárd dolláros katonai segély Ukrajnának történő átadását – jelentette a Politico szerdán.
Negyven ember vesztette életét szerdán a Bekaa-völgyben fekvő Baalbek keleti város környékén Libanonra mért izraeli csapásokban – közölte az ország egészségügyi minisztériuma, este pedig újabb csapások érték Bejrút déli külvárosait.
Kiléptek a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) miniszterei a német kormányból Christian Lindner pénzügyminiszter menesztése után, Robert Habeck alkancellár viszont közölte, hogy a Zöldek maradnak a koalícióban.
Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.
Jövő január 1-jén lép életbe az úgynevezett „burkatilalom” Svájcban, amelynek értelmében tilos lesz az arcot teljesen eltakaró ruhadarabot viselni közterületen – jelentette be a svájci kormány szerdán.
szóljon hozzá!